Ruinám v Náchodě přezdívají Drážďany. V Tepně hoří a krade se železo

  18:40aktualizováno  18:40
Chátrající textilka Tepna v Náchodě zaměstnává hasiče i policii. Do nezabezpečeného areálu se vydávají party zlodějů kovů. Město znovu vyzvalo majitele, ať zařídí, aby do areálu nevnikaly cizí osoby. JTH Holding tam chystá demolici a pak stavbu dvou rozlehlých marketů.

Nad vrátnicí zkrachovalé Tepny roste tráva, areál láká bezdomovce, zloděje i mládež. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Demolici přitom firma chystala už před dvěma roky. Město teď po ní znovu chce, aby si problematický areál zajistila.

"Majitelé musí zabezpečit zákaz vstupu. Tepna hořela každý druhý den během tří týdnů, dokonce i třikrát denně, a mně už došla trpělivost," uvedl starosta Náchoda Jan Birke.

Fotogalerie

"Tam se lidé procházejí jako na Václaváku, krade se tam za bílého dne. Copak když berou futra, ale teď už vybourávají nosné traverzy. Neumím si představit, kdyby se tam někomu něco stalo," poznamenal starosta.

Podle něj je neúnosné, aby město platilo stále výjezdy strážníků nebo hasičů.

V ohrožení je navíc i sousední opravená část Tepny v majetku Drapačových. Právě tito vlastníci nedávno na žádost města zazdili vstupy do míst, kde přebývalo šest bezdomovců (více čtěte zde).

Kolem Tepny byl plot, teď může dovnitř kdokoli

Stavební úřad se na majitele poničených budov JTH Holding obrátil už poněkolikáté.

"Vyzýváme je průběžně. Většinou nám pošlou fotodokumentaci, že provedli úpravy, my to na místě zkontrolujeme a druhý den je to pryč. Je to nekonečný koloběh," řekla vedoucí stavebního úřadu Andrea Lipovská.

Aktivisté protestovali peticí před pěti lety

Proti marketům na významných parcelách pod zámkem se ohradilo Sdružení dobrovolných občanů a rozjelo i petici.

Aktivistům vadilo, že radnice před veřejností zatajila, když krajský úřad zjišťoval, jestli má zahájit zkoumání vlivu stavby na životní prostředí EIA. Informace o hypermarketech se objevila jen na úřední desce, městské komise o věci nevěděly, proti nikdo nebyl, naopak městský odbor životního prostředí i místostarosta dali svůj souhlas.

Proti byli sociální demokrati a komunisti, ale předešlé vedení radnice se starostou Oldřichem Čtvrtečkou (ODS) se odvolávalo, že jde o soukromé pozemky a že územní plán v takzvaném smíšeném území připouští výstavbu obchodů.

Firma nechala oplotit areál už v minulosti. "Bohužel oplocení se stalo "kořistí nájezdníků", stejně jako areál. Budovat nové nemá význam. Areál se pokusíme zajistit jiným způsobem," sdělil člen představenstva JTH Holding Jan Grüner.

Podle něj firma provede demolici neprodleně, ale až po vydání pravomocného územního rozhodnutí. Doufá, že to bude už v říjnu.

Pokud by problémy s Tepnou trvaly dál, chce starosta přitvrdit.

"Je to krajní varianta, ale město může provést samo demolici za 7 až 8 milionů korun a pak bychom náklady požadovali nazpět. Tady existují stovky důvodů, proč bychom to mohli udělat," varoval starosta.

Developer chtěl původně větší stavby, nově záměr zmenšil

Západočeský developer Jaroslav Třešňák vyvolal rozruch v Náchodě před pěti lety, kdy zveřejnil plán, že na místě továrních budov postaví dva hypermarkety a několik obchodů k pronájmu.

Prodejní plocha přesahovala 12 tisíc metrů čtverečných, do podzemních garáží a na povrch se mělo vejít kolem 440 aut.

Nově své záměry o něco zmenšil: uvažovaný Interspar a prodejní galerie mají mít přes 10 tisíc metrů čtverečných a parkoviště bude mít přes 300 míst.

Areál Tepny je v územním plánu jako takzvané smíšené území, kde se smějí stavět kromě obchodů i úřady, bytové domy, čerpací stanice, stavby pro kulturu, zdravotnictví nebo drobnou výrobu. Stavební úřad souhlasí i dnes, že markety do Tepny patří.

Developer Třešňák je známý tím, že v severních a západních Čechách skupuje staré budovy a staví na jejich místě nové. V Náchodě dříve nechtěl slyšet o žádných ústupcích městu. Během krize developer záměry odložil, pak je pozměnil a krajský úřad znovu shromažďuje podněty, zda je potřeba zpracovat posouzení vlivu na životní prostředí.

Odpůrci chystají další protest

Aktivisti se znovu chystají ozvat proti marketům, které podle nich do středu města nepatří.

Co má vzniknout na místě ruin?

* na 2,5 hektarech chce Jaroslav Třešňák - Horova z Teplic vybudovat hypermarket Interspar a prodejní galerii o celkové užitné ploše přes 10 tisíc metrů čtverečných
* parkoviště s 309 stáními
* Interspar a galerie budou prodávat denně od 7 do 22 hodin
* Interspar bude denně zásobovat 7 až 10 kamionů, na každý obchod v galerii se počítá denně s jednou dodávkou
* investor odhadl, že obchody přitáhnou denně přes 3 800 aut, ve špičce by to znamenalo kolem 370 aut za hodinu
Zdroj: Oznámení záměru podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.

"Domníváme se, že je tato výstavba v naprostém rozporu s územně plánovací dokumentací města, protože neodpovídá charakteru smíšeného území, když tam budou pouze obchody. Bude to navíc znamenat dopravní kolaps v Náchodě," řekl Michal Kudrnáč (SZ) ze Sboru dobrovolných občanů.

Podle něj se Náchod zbavil dopravních problémů s pravidelnými zácpami tím, že přeorganizoval dopravní systém, ale pokud by přibyla další auta, hlavně třeba na přetížené křižovatce U Itálie, doprava by zkolabovala.

Zastupitel Jan Ježek upozornil, že investor nejspíš schválně otálí s demolicí.

"Jak to tam vypadá, všichni víme. Jako po bombardování -ne nadarmo se místu přezdívá Drážďany," poznamenal Ježek (nez. za SZ).

"Situace je taková, že většina Náchoďáků asi bude považovat jakoukoliv změnu za lepší než stávající stav, což je jistě i záměr investora, který zde chce vybudovat blok klasických hypermarketů s navazujícím obřím parkovištěm," posteskl si Ježek.

Město mělo areál koupit, míní starosta

Podle starosty teď převládá mezi zastupiteli názor, že cokoli bude lepší než pobořené továrny.

"Ta debata asi teprve začne. Zatím jsme vyjednali úpravy v parkovacích plochách a designu Intersparu, chceme hodně zeleně. Poslední vizualizace už není tak hrozná," míní starosta.

Město podle něj chybovalo, když pozemky nekoupilo, a teď se jen složitě domlouvá s více majiteli v areálu Tepny.

Lidé ze sousedního sídliště na Plhově si hlavně přejí, aby pobořené budovy konečně zmizely. "Je mi celkem jedno, co se v bývalé textilce děje, zbořené to mělo být už dávno," řekl obyvatel sídliště Jiří Krpeš.

Město připravuje s JTH ještě dostavbu zadní části Karlova náměstí. Vznikne tam nová komunikace.

Náchod má v současnosti na svém území sedm velkých marketů. Podle architekta Jana Jehlíka, který vede ústav urbanismu na pražské fakultě architektury, však může areál s hypermarkety pod zámkem vytvořit periferii uvnitř města.

Areál náchodské textilky Tepna

* továrna zkrachovala v roce 2006, už předtím prodala Lidlu starou přádelnu pro stavbu obchodu
* konkurzní správkyně v roce 2007 v dražbě rozprodala další budovy Tepny
* společnost holandských investorů Protivítr - Invest koupila bílou tovární budovu Tepny směrem k městu a chystá ji přebudovat na obchody a byty, starší část zbourala, místo ní je dočasně parkoviště
* manželé Drapačovi vlastní budovy směrem k Plhovu, při rekonstrukci ponechali původní architekturu Mautnerovy továrny, část budov využívá výrobce kabelů a spínačů pro automobilový průmysl Hronovský
* ruiny podél ulic Příkopy a Plhovská patří JTH Holdingu z Teplic developera Jaroslava Třešňáka, jejich demolici sliboval už před dvěma lety, nově městu avizoval bourání v říjnu

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Jen jsem jí pomohl se umýt, brání se obžalovaný ze znásilnění nezletilé

Ilustrační snímek

Krajský soud v Hradci Králové rozplétá případ Libora N, který podle obžaloby nutil osmiletou dceru své přítelkyně, aby...

Další z rubriky

Běžkař se těžce zranil při pádu z prudkého srázu, letěl pro něj vrtulník

Záchranáři s lany vytahují syny zraněného na cestu.

Při dlouhém pádu ze srázu cestou od Špindlerovy boudy na Sněžku se těžce zranil třiapadesátiletý běžkař. Před polednem...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Farmář dostal za týrání skotu podmínku. Na péči jsem neměl peníze, hájí se

Vladimír Čepelka se u Okresního soudu v Trutnově zodpovídal z týrání zvířat...

Tříletou podmínku se zkušební dobou na pět let udělil za týrání skotu trutnovský okresní soud Vladimíru Čepelkovi ze...

Najdete na iDNES.cz