Ředitel domova v Tmavém Dole a náměstek ministra spravedlnosti Antonín...

Ředitel domova v Tmavém Dole a náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav (ODS) vysvětluje novinářům kauzy kolem zakázek v domově. | foto: Tomáš Hejtmánek, MF DNES

Blažkův náměstek Stanislav promluvil. Přiznal chyby v administraci smluv

  • 8
Politický náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav (ODS) po týdnech od vypuknutí kauz, které se kolem něj objevily, konečně promluvil k novinářům. Odmítl, že by jako ředitel Domova sociální péče Tmavý Důl na Trutnovsku dělil zakázky a nestandardně je zadával mimo jiné sponzorům ODS. Podle něj za nesrovnalosti mohou chyby při vkládání smluv do veřejného registru.

Na podivné okolnosti působení ministerského náměstka Antonína Stanislava, který současně bezplatně vede domov sociální péče zřizovaný krajem, upozornily Seznam Zprávy. Hradecký hejtman Martin Červíček (ODS) poté do zařízení poslal hloubkovou kontrolu a ředitele vyzval k rezignaci.

Stanislav po setkání s hejtmanem oznámil, že se místa v domově vzdá k 31. lednu. Odmítá však, že krok učinil kvůli politickému nátlaku. Nechtěl prý nadále vystavovat svou rodinu stresu a také poškozovat domov i ODS.

„Byla to pro mě neudržitelná situace. Už když to vypuklo, byl jsem rozhodnutý, že budu muset jedno angažmá ukončit,“ řekl Antonín Stanislav na setkání s novináři, které uspořádal v Tmavém Dole v pondělí odpoledne.

Jen chvíli před tím zasedala v Hradci Králové rada kraje, která vypsala výběrové řízení na nového šéfa domova a dočasným vedením pověřila ředitele Domova důchodců Černožice Martina Scháněla.

„Pan ředitel Scháněl je zkušený manažer krajského domova pro seniory v Černožicích, který zajistí vedení domova ve Tmavém Dole a jeho provoz do doby, než vybereme nového ředitele či ředitelku,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Martina Berdychová (Východočeši).

„Zakázky jsem nedělil“

Stanislav na setkání s novináři obšírně vysvětloval hospodaření domova a především popisoval okolnosti zakázek, které podle reportérů Seznam Zpráv účelově dělil, aby se vyhnul veřejným soutěžím. Šlo především o dodávku IT techniky, rozdělenou do 10 smluv celkem za necelé dva miliony korun, dodávky lehkého topného oleje či o zakázky pro zaměstnance domova Petra Vaňka, který coby živnostník současně působil jako dodavatel stavebních a zemních prací.

„My jsme například potřebovali přesunout pergolu kvůli výstavbě v areálu. Nemohli jsme na to nikoho sehnat a pan Vaněk se nabídl, že by to udělal. Konzultovali jsme to s právníky kraje a ti nám řekli, že to je možné. Samozřejmě jsme si zjišťovali i jiné nabídky, ale od velkých firem byly až násobně dražší. Pan Vaněk to dělal kvalitně a ve svém volném čase,“ řekl Stanislav.

Množství menších zakázek ředitel vysvětloval složitým financováním domova, které je závislé na platbách od pojišťoven a příspěvcích za péči. Kvůli tomu údajně nemůže počítat s pevným rozpočtem na celý rok a musí zakázky zadávat operativně. Tak tomu mělo být v případě Vaňka i při nákupu IT techniky. Stanislav však odmítl, že by se vyhýbal soutěži.

„My jsme tu zakázku soutěžili jako celek podle krajské směrnice. Plnění bylo rozdělené do deseti smluv podle toho, jak budeme mít kryté financování, ale vysoutěženo to bylo,“ upozornil ředitel.

Podezřelé datum z registru smluv, podle něhož měl několik kontraktů podepisovat 31. prosince 2022, přestože byla tehdy sobota, vysvětlil administrativní chybou. Zaměstnanec domova prý do registru nahrál pracovní verzi smluv s přednastaveným datem. K samotnému plnění přitom docházelo už v průběhu prosince.

„Na všech smlouvách bylo špatné datum a chyběl tam podpis. Navíc tam nebyla přepsaná čísla smluv. Přišel jsem na to až po upozornění od novinářů. Provedla se úprava v souladu se zákonem. To byla bohužel administrativní chyba, kterou uznáváme a omluvili jsme se za ni,“ uvedl Stanislav.

V domově je kontrola

Obdobně vysvětloval také zakázky na nákup topného oleje. Ten má podle ředitele navíc ze zákona výjimku z tendrů, jelikož jde o palivo s velmi proměnlivou cenou. Domov ho prý vždy kupuje ve chvíli, kdy lze olej koupit výhodně a navíc jen takové množství, kolik se vejde do nádrží v areálu.

„Dodává nám ho firma, která má na trhu významný podíl. Zjišťovali jsme, zda by to jinde bylo výhodnější, ale nebylo. Navíc jsme v horách a neprojedou sem třeba velké cisterny, takže někteří potenciální dodavatelé nám olej ani nedovezou,“ nastínil specifické podmínky Antonín Stanislav.

V Tmavém Dole nyní probíhá hloubková kontrola kraje. Ta by měla trvat ještě asi dva měsíce. Podle lidí obeznámených s průběžnými výsledky však zatím žádné kriminální jednání neodhalila, mělo by jít spíš o administrativní pochybení. Kraj začátkem ledna uvedl, že zatím průběh kontroly komentovat nechce.

Ředitel domova v Tmavém Dole a náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav (ODS) vysvětluje novinářům kauzy kolem zakázek v domově.

Stanislav se 2. ledna sešel s hejtmanem Martinem Červíčkem, který žádal vysvětlení kauz i událostí na zastupitelstvu ve Rtyni v Podkrkonoší. Reportéři se tam v prosinci za Stanislavem vypravili, aby získali jeho vyjádření. Ten však před nimi podle nich uprchl oknem na WC.

„Řekl jsem mu, že by se za své chování měl omluvit a že si musí vybrat, zda chce být náměstkem, nebo ředitelem domova důchodců,“ řekl ke schůzce Martin Červíček, který hrozil, že jinak Stanislava odvolá.

Ten s ohledem na nutné předání agendy rezignoval k 31. lednu. „Bylo by to z mé strany velmi nekorektní, kdybych odešel ze dne na den. V současné době připravuji veškerou agendu k předání,“ doplnil Stanislav.

Insolvence na ministerstvu i spor o směnku

Reportéři Seznam Zpráv v listopadu informovali, že byl podán oficiální protikorupční podnět na politického náměstka na ministerstvu spravedlnosti Antonína Stanislava, jehož autorem byl ředitel insolvenčního odboru ministerstva Jan Benýšek.

Ten náměstka Stanislava podezříval, že se ho chce zbavit, aby ovládl agendu insolvencí. Benýškovo místo ministerstvo v lednu zrušilo. Ministr Pavel Blažek (ODS) reportérům potvrdil, že kvůli insolvencím podá trestní oznámení.

Naposledy se Seznam Zprávy zabývaly Stanislavovým soudním sporem o pravost směnky na milion korun, kde žádal po soudu, aby mu odpustil soudní poplatky, protože si je nemůže dovolit, ale v téže době koupil dům za 8 milionů korun. I to Stanislav novinářům v pondělí vysvětloval.

„Šlo o momentální stav v době covidu. Současně jsem podnikal a kvůli omezením jsem neměl finanční prostředky. Pokud bych o prominutí poplatků nepožádal, soud bych prohrál. Jakmile jsem finance získal, poplatky jsem zaplatil. Až poté došlo ke koupi domu,“ řekl Stanislav, který prý nákup nemovitosti z části financoval ze stavebního spoření, které na jiný účel vybrat nemohl.

,