Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zatékající střecha a dřevomorka. Hradecké kulturní centrum dál chátrá

  17:17
Historická budova kulturního centra v Hradci Králové je roky v havarijním stavu, městu se nedaří dokončit ani projektovou dokumentaci.

Má to být stánek kultury a vzdělávání. Cenná historická budova Adalbertina na hradecké třídě ČSA však víc než cokoli jiného připomíná, že Hradec Králové už není salonem republiky. Návštěvníky zve mobilní oplocení i rezavé lešení se stříškou, která brání nejhoršímu, aby se nikdo vinou stálého odkládání rekonstrukce nezranil.

„Dříve jsme vždy dokázali padající kusy omítky nějak sanovat, ale vloni bohužel přímo před vchod spadl kus římsy, který vážil několik kilogramů. Kdyby to někomu spadlo na hlavu, mělo by to fatální následky. Proto jsme museli přistoupit k nějakému opatření a postavili tam ten nehezký plot,“ vysvětluje původ nevzhledného přístřešku před vchodem Miroslav Franc, ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti (HKVS), která Adalbertinum provozuje.

Je symbolické, že Franc letos ve funkci šéfa městské instituce končí. Odchází do penze, aniž by se dočkal celkové rekonstrukce objektu, po níž volá už 15 let.

„Nesmírně nás to zlobí, protože je to dům kultury. Tohle je nedůstojné,“ říká. Před lety prosadil alespoň nový nátěr fasády v přízemí po první římsu, protože omítka byla už „hanebně špinavá“. Od té doby se však dál jen flikují nejhorší místa.

Dřevomorka a zatékání

„Správa nemovitostí aktuálně provádí údržbové práce na fasádě a na střeše budovy,“ potvrzuje dílčí práce mluvčí hradeckého magistrátu Kateřina Rohlíčková.

Adalbertinum, postavené v letech 1895 až 1897 v historizujícím novorenesančním stylu podle návrhu architekta Františka Hellmana, už roky potřebuje citelnou finanční injekci. Problematická je nejen fasáda, ale zejména střecha, do níž zatéká. V krovech se usídlila dřevomorka a na hraně životnosti jsou i vnitřní rozvody vody, elektřiny i topení.

„Při poslední rekonstrukci, ještě za totality, nahradily původní břidličnou krytinu alukrytové šablony. Ty už nedrží, při velkém větru jich několik uletí, měděné oplechování je také děravé, komínová tělesa se v podstatě rozpadají. Takto bych mohl pokračovat,“ vyjmenovává Franc.

Město chtělo objekt opravit už v roce 2015, kdy si poprvé zadalo vypracování projektové dokumentace. Tehdy se náklady odhadovaly na 40 milionů korun. To už dávno neplatí. Když projektanti začali pracovat, zjistili, že opravy budou muset být mnohem důkladnější.

Zakázku dvakrát zrušili

Radnice si proto v roce 2018 objednala novou projektovou dokumentaci, jenže ani ta nebyla dostatečně dimenzovaná a město smluvní vztah po půl roce zrušilo.

„Město dospělo k závěru, že objekt kulturní památky potřebuje kompletní rekonstrukci a že původně zadané práce jsou jen dílčí a není vhodné je řešit bez návazností na ostatní profese,“ píše se v dohodě o ukončení smlouvy s projektantem INS spol z Náchoda.

Podobný osud čekal i další zakázku na projekční činnost, kterou radnice v roce 2020 znovu zadala náchodské firmě. Ta městu dodala stavebněhistorický, vlhkostní, mykologický a předběžný restaurátorský průzkum za půl milionu korun. Další práce však radnice stopla. Město předloni ve vypořádání firmě uhradilo 337 tisíc korun včetně daně.

„Hradec tehdy měl ještě požadavky nad rámec původní smlouvy. Možná, že si nakonec spočetli celkové náklady a raději přibrzdili,“ vzpomíná jednatel firmy Pavel Tůma.

Restaurace znovu otevřela

Když město připravovalo v roce 2018 druhou variantu rekonstrukce, v přízemí zrovna otevírala restaurace Jachta. Už tehdy se hovořilo, že rozvoji její letní zahrádky brání právě riziko opadávající fasády. Podnik mezitím i kvůli covidovým opatřením zkrachoval.

Nyní se na stejném místě otevřela nová restaurace U Rudolfa. Také její majitel doufá, že chátrající budova neodradí zákazníky. „Převzali jsme plzeňský koncept, jen upravili nabídku. Věříme, že to bude fungovat a že k nám Hradečáci budou chodit,“ doufá spolumajitel František Kočka.

Hradec Králové mezitím jako by přešlapoval na místě. Adalbertinum se nedostalo ani do výhledu rozpočtu do roku 2025.

„Z projektové přípravy vzešlo, že náklady budou skutečně vysoké. Bude tam potřeba zejména politická vůle,“ míní bývalý investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS).

Podle zdrojů z magistrátu se naposledy hovořilo o sumě 180 milionů korun. Jenže pak přišlo razantní zdražování. Hradecká koalice navíc stále nemá investiční priority.

„Po odkupu Aldisu do svého majetku musí město přehodnotit a správně definovat budoucí užití Adalbertina a podle toho přistoupit k jeho rekonstrukci,“ upozornila na nové faktory Rohlíčková.

  • Nejčtenější

Po přívalové vlně dálniční křižovatka „plavala“. Odtok ucpalo bahno z polí

Páteční liják během deseti minut zaplavil do výše půl metru nájezd na dálnici D11 u Hradce Králové. Podle silničářů za záplavu nemůže nevhodné technické řešení, ale ucpaný odtok. Svědci popsali, že...

15. července 2024  17:13

Řeka u Hradce vyplavila domy, místní chtějí kvůli nápravě blokovat obchvat

Plotiště na předměstí Hradce Králové zasáhla minulý týden rozvodněná Melounka a voda z okolních polí. Místní nyní budou tlačit na hradeckou radnici i Povodí Labe, aby se to už neopakovalo. Vinu...

16. července 2024  16:10

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička nože zůstala v hlavě, za vraždu čtrnáctiletého chlapce dostal muž 18 let

Za lednovou vraždu čtrnáctiletého chlapce Krajský soud v Hradci Králové potrestal Jana Bártu 18 lety vězení. Podle verdiktu hocha ubodal v kolejišti hradeckého nádraží 25 ranami. Narkomanovi s...

15. července 2024  10:23,  aktualizováno  13:43

Tragikomický dvojdotek změnil euforii na zmar. Nešťastník Trubač se podivoval nad VAR

Vše pro Daniela Trubače začalo až komickým ukopnutím. Po pár vteřinách se pro něj a jeho spoluhráče situace proměnila v nepopsatelnou radost, aby za pár minut bylo zase všechno jinak. A nakonec z...

22. července 2024  8:53

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec - Teplice 1:0, gól hostů v závěru kuriózně neplatil, pak se trefil Spáčil

Devadesát minut nudy, v nastavení pak nevídané drama. Tepličtí fotbalisté v úvodním dějství nového ročníku v Hradci Králové v samém závěru skórovali, ale na doporučení videoasistenta gól kvůli...

21. července 2024  19:40,  aktualizováno  21:55

Cesta na Sněžku Obřím dolem je zavřená, opravují mostek u vodárny

Správci Krkonošského národního parku od pondělí na tři dny uzavřeli oblíbenou turistickou stezku na Sněžku přes Obří důl. Na trase vedoucí od lanovky v Peci pod Sněžkou ke Slezskému domu v Obřím...

22. července 2024  9:24

Tragikomický dvojdotek změnil euforii na zmar. Nešťastník Trubač se podivoval nad VAR

Vše pro Daniela Trubače začalo až komickým ukopnutím. Po pár vteřinách se pro něj a jeho spoluhráče situace proměnila v nepopsatelnou radost, aby za pár minut bylo zase všechno jinak. A nakonec z...

22. července 2024  8:53

Hradec - Teplice 1:0, gól hostů v závěru kuriózně neplatil, pak se trefil Spáčil

Devadesát minut nudy, v nastavení pak nevídané drama. Tepličtí fotbalisté v úvodním dějství nového ročníku v Hradci Králové v samém závěru skórovali, ale na doporučení videoasistenta gól kvůli...

21. července 2024  19:40,  aktualizováno  21:55

Střechy jsou základ, říká kastelán zámku v Náchodě. Pokoje chce barevné

Zámek v Náchodě je pro Petra Ťažkého srdeční záležitost. Začínal tam jako student, pak se památkám věnoval profesionálně. Od března nastoupil coby nový kastelán. „Ze začátku je člověk odhodlaný, na...

21. července 2024  8:15

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...