Finové se v utkání radovali pětkrát. Čtyřikrát přitom využili přesilovou hru

Finové se v utkání radovali pětkrát. Čtyřikrát přitom využili přesilovou hru | foto: Michal SváčekMF DNES

Zklamání na úvod Švédských her: hokejisté nestačili na Finsko

• 62
Hokejoví fanoušci zažili ve čtvrtek večer dvojité zklamání. Těšili se, že uvidí Jaromíra Jágra, ten ale kvůli nemoci nepřijel. A český tým pak navíc v úvodním zápase Švédských her prohrál před zaplněnou O2 arenou 3:5 s Finskem.

on-line

utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Přitom po 40 minutách vedli Češi 3:2 a o naději na vítězství přišli v závěrečné třetině, jíž prohráli 0:3.

"Finové hráli po celé utkání ve velkém pohybu. Nedá se nic dělat, musíme se poučit do zbylých dvou zápasů," konstatoval reprezentační kouč Vladimír Růžička.

Pro jeho svěřence přitom duel nezačal vůbec špatně a už v 6. minutě se dostali do vedení: Čajánek skvěle zareagoval na Čermákův pas od mantinelu a usměrnil kotouč za Tarkkiho záda.

Jenže byl to jeden z mála světlejších momentů v první třetině, kterou zcela ovládli Finové. Ti se také brzy dočkali vyrovnání: vteřinu před koncem přesilovky se střelou bez přípravy prosadil Voutilainen, gól padl vteřinu před koncem přesilovky...

Česko - Finsko: Čajánek slaví gól v síti FinůDomácí se i přes pasivitu mohli paradoxně dostat do vedení v dalším oslabení. Skuhravý vystihl špatnou rozehrávku a ve vyložené šanci byl faulovaný. Sudí nařídil trestné střílení, na nějž si stoupl slávista Bednář. Vyhlášený specialista ale selhal.

A tak si spravil chuť po 18 vteřinách druhé části. Krásnou zadovkou uvolnil Vrbatu a ten dokázal v rychlosti dopravit puk do opuštěné klece už zpoza branky - 2:1.

Soupeř ovšem dokázal vyrovnat a opět v přesilovce. Niinimaa poslal odraženou střelu přímo k pravé Kopřivově tyči. Kladenský gólman střelu vůbec neviděl a ani nezareagoval.

Smutnit však dlouho nemusel. Už za dvě a půl minuty udeřil podruhé v zápase Čajánek. Ve spletité situaci vyšťoural Kůrka kotouč z Tarkkiho lapačky a kapitán národního mužstva stihl včas dorážet do odkryté branky - 3:2.

Růžičkův výběr se však do trháku nedostal, místo toho dovolil Finům skórovat - byť šťastně - potřetí. Lehká bekhendová střela Haataly skončila nejdřív na tyčce a pak se puk od hokejky přesunujícího se Kopřivy odrazil do branky. "Velká chyba obrany," zlobil se trenér.

Česko - Finsko: Bednář neproměňuje trestné stříleníFanoušci se přesto nepřestali bavit: zaplněným hledištěm začala obíhat mexická vlna a vzduchem se neslo skandování "My chceme gól!"

Dočkali se ho, ovšem na špatné straně. Nejprve se nechal vyloučit Skuhravý a v přesilovce se kotouč odrazil ke zcela volnému Niku Kapanenovi, jenž vystřelil bez přípravy a přesně. Přesouvající se Kopřiva neměl šanci.

A ještě hůř bylo o chvíli později, kdy Finové využili čtvrtou přesilovku. Kapanen našel zpoza branky v mezikruží Pyöraläho, a ten znovu bez přípravy prostřelil českého gólmana. "Dostat tolik gólů v oslabení, to je moc," uznal Růžička. "Finové nás v poslední třetině přehráli."

česko - finsko 3:5

Branky a nahrávky: 6. Čajánek (Čermák), 21. R. Vrbata (Bednář), 34. Čajánek (Kůrka, Krstev) - 9. Voutilainen (Immonen), 32. Niinimaa (Voutilainen), 47. Haataja (Laaksonen), 52. Kapanen (Hentunen), 55. Pyörälä (Kapanen). Rozhodčí: Olenin, Ravodin (oba Rus.) - Blümel, Kalivoda (oba ČR). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:4. Diváci: 16.324 (vyprodáno). Třetiny: 1:1, 2:1, 0:3.

Česko: Kopřiva - Rachůnek, Čáslava, Krstev, Barinka, Kutlák, Platil, Němec, Skrbek - Bednář, J. Hlinka, R. Vrbata - Irgl, Marek, Netík - Kůrka, Čermák, Čajánek - Kumstát, Skuhravý, V. Nedorost. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Finsko: Tarkki - Lehtonen, Niinimaa, Niskala, Seikola, Jokela, Jaakola, Malmivaara - Hentunen, Kapanen, Koivisto - Voutilainen, Immonen, Laine - Haataja, Santala, Laaksonen - Anttila, Hahl, Pyörälä. Trenér: Jukka Jalonen.

Švédsko - Rusko 4:3