Prezident hokejového svazu Tomáš Král na tiskové konferenci.

Prezident hokejového svazu Tomáš Král na tiskové konferenci. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Šéf hokeje Král: Popírám, že bych instaloval odposlechy... I mě sledovali

  • 71
Prezident Českého hokeje Tomáš Král ve středu v tiskové zprávě odmítl, že by v rámci spolupráce s vojenskou kontrarozvědkou StB někomu prohledával byt či instaloval odposlechy. Naopak prý danou osobu o zájmu StB informoval a domluvil se s ní na postupu. „Sám jsem byl sledovaný,“ uvádí.

Mluvčí svazu Zdeněk Zikmund zároveň pro iDNES.cz doplnil, že Král seznámí s obsahem kauzy i svým stanoviskem výkonný výbor svazu na nejbližším zasedání. To by mělo být v půlce října. Výkonný výbor má pravomoc v případě dvou třetin hlasů prezidenta svazu odvolat.

Deník Sport ve středu publikoval sérii článků, v nichž píše, že Král za minulého režimu tajně a pod krycím jménem Renáta spolupracoval se Státní bezpečností. Podle deníku měl během povinné vojenské služby souhlasit, že bude donášet na svého kolegu i nadřízeného.

Král kontakt s vojenskou kontrarozvědkou (VKR) nepopírá: „V rámci základní vojenské služby jsem byl v dubnu 1987 zařazen na velitelství motostřelecké divize v Plzni, kde jsem jako absolvent právnické fakulty se zaměřením na trestní právo působil ve funkci vyšetřovatele. Ve zmíněné době jsem byl v kontaktu s orgány Vojenské kontrarozvědky a v návaznosti na služební zařazení se podílel na prověřování záležitostí souvisejících s ochranou státního tajemství, prověrkami jeho nositelů a šetření tzv. mimořádných událostí v armádě. Tuto skutečnost neskrývám, je veřejně přístupná a ze stejného důvodu jsem byl evidován jako spolupracovník VKR. O evidenci a obsahu spisů jsem se dozvěděl až s mnohaletým odstupem.“

Šéfa hokeje Krále viní, že byl agentem StB a na vojně udával kolegy i nadřízené

Ale odmítá, že by někoho poškodil: „Kategoricky popírám, že bych postupoval tak, jak je nepravdivě uvedeno v záznamech, tedy prohledáváním bytu, pracoviště a oděvů, získáváním klíčů, instalací odposlechů a podobně. Naopak. Osobu, o kterou se jedná a jejíž sledování bylo podle autora článku (Ondřej Kuchař, Sport) mým jediným úkolem, jsem o zájmu VKR o ni obratem informoval, domluvili jsme se, jak budu v komunikaci s VKR postupovat a nikdy jsem neučinil nic, čím bych dohodu porušil a prověřovanou osobu poškodil.“

Podle Antoše by měl Král odstoupit. Tyhle věci mě nezajímají, řekl Jágr

Král měl dokonce Sportu nabídnout „přímou konfrontaci a rozhovor s danou osobou“.

Zároveň uvádí, že ze spisů, na které se redakce deníku odvolává, vyplývá, že i jeho sledovali. „A to včetně prověřování a odposlechů. Po skončení základní vojenské služby moje kontakty s VKR skončily, s civilní StB jsem nikdy nespolupracoval a nabídky spolupráce, které mi v tomto směru byly učiněny, jsem jednoznačně odmítl. Dokazují to jak spisy, tak termíny archivace svazku.“

Z Archivu bezpečnostních složek: přísně tajné

Král měl dle spisů při nástupu na povinnou vojenskou službu po absolvování právnické fakulty v Plzni v roce 1987 souhlasit se spoluprací se Státní bezpečností a předávat informace vojenské kontrarozvědce. Bylo mu tehdy 23 let.

Během necelého roku mělo proběhnout přes dvacet schůzek, kde měl Král předávat informace ze soukromí nadřízeného, nakreslený plánek bytu či klíče od něj. Kromě toho měl též instalovat odposlechy.

„Se spoluprací souhlasil. Zeptal se však, zda nemůže mít negativní vliv na jeho soukromý život po odchodu do zálohy. Tyto pochybnosti byly rozptýleny,“ cituje Sport ze spisů s tím, že Král se vtíral nadřízenému do přízně a plnil všechny zadané úkoly.

Po ukončení vojenské služby a spolupráce s kontrarozvědkou se Král postupně dostal k vedení hokejového klubu v Plzni a v roce 2008 se stal prezidentem svazu. 


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.