Český brankář Jakub Štěpánek zasahuje proti švédské střele, před ním cloní Mika Hannula. | foto: AP

Švédsko - Česko 2:5, k triumfu zaveleli Nedvěd a Petružálek

• 87
Výtečný vstup do sezony se povedl českým hokejistům. Ve svém úvodním vystoupení na Karjala Cupu porazili ve švédském Örnsköldsviku domácí výběr 5:2 a zazářili hráči, jejichž start poutal před úvodním dílem Euro Hockey Tour největší pozornost.

Veterán Petr Nedvěd, který se v národním dresu objevil po patnácti letech, a reprezentační debutant Jakub Petružálek, jenž vládne bodování KHL, potvrdili skvělou aktuální formu a připsali si shodně po dvou gólech. Svěřencům trenéra Aloise Hadamczika se navíc povedla odveta za vyřazení na letošním světovém šampionátu v Bratislavě.

Švédsko - Česko 2:5

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Kapitán Nedvěd udeřil už ze své první střely na branku. Vybojoval puk na vlastní modré, rozjel se po levém křídle a rychlým švihem vymetl růžek branky. V téměř čtyřiceti letech se tak stal nejstarším střelcem v historii národního týmu. Překonal rekord hráče, jehož má v reprezentaci nahradit - Jaromíra Jágra.

A to si ještě jednu trefu schoval na poslední třetinu. Pouze vyměnil levou stranu za pravou a velmi podobnou ranou znovu změnil vyrovnaný stav, tentokrát českému zajistil vedení 3:2. Na střídačce se pak rozchechtal, lepší návrat do mezinárodního hokeje si nemohl přát.

Stejně dobře se vedlo i úplnému reprezentačnímu nováčkovi Petružálkovi, který skóroval v přesilovce na začátku druhé třetiny. Premiérovým gólem zvyšoval náskok na 2:0. Ten se ještě Švédsku zásluhou důrazného Jämtina a povedené střely Anderssona povedlo srovnat.

Jenže poté se znovu prosadil zmiňovaný Nedvěd a během tří minut se ještě trefili Novotný a podruhé Petružálek. Drobný útočník ruského Chabarovsku tentokrát jemně tečoval pokus Blaťáka.

A stříbrní medailisté z poslední šampionátu už neodpověděli. Na ledě v Örnsköldsviku, rodišti několika slavných hokejistů včetně Petera Forsberga, velmi zklamali domácí příznivce. V utkání jim chyběla typická agresivita v útoku i pečlivá obrana. Češi byli živější, lépe bruslili a odvezli si zaslouženou výhru.

Podle Hadamczika rozhodla dobrá příprava hráčů na zápas a jejich velká vůle vyhrát a prezentovat se dobře v národním týmu. "Také dobrá obrana, proměňování šancí a Petr Nedvěd, který to vzal na sebe jako správný kapitán
v pravý čas, když dal góly na 1:0 a 3:2," ocenil přínos zkušeného veterána.

"Dobře ale hrál celý tým, každý hráč tam měl své opodstatnění a velmi dobrý výkon podal brankář Štěpánek. Hráli jsme dobře přesilové hry a byli jsme nebezpeční do protiútoků," citovala Hadamczika agentura ČTK.

Další utkání odehraje národní tým v sobotu v Helsinkách proti domácímu Finsku, které v úvodním duelu turnaje podlehlo Rusku 1:2 po nájezdech.

Branky a nahrávky: 27. Jämtin (Kronwall, Warg), 35. Andersson (J. Fasth, Karlsson) - 3. Nedvěd, 22. Petružálek (Klepiš), 43. Nedvěd (Irgl, Mojžíš), 46. Novotný (Kotalík, Hubáček), 46. Petružálek (Blaťák, Klepiš). Rozhodčí: Bulanov, Ravodin (oba Rus.) - Käck, Yletyinen (oba Švéd.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 5227. Třetiny: 0:1, 2:1, 0:3.

Švédsko: Wesslau - Petrasek, Kronwall, Backmän, Karlsson, Brodin, Fernholm, Hjalmarsson, Dahlbeck - Hannula, Warg, Thörnberg - Andersson, Persson, J. Fasth - Jämtin, Järnkrok, Harju - Zackrisson, Falk, Sundh. Trenér: Pär Marts.

Česko: Štěpánek - Ševc, Blaťák, Nakládal, Čáslava, Mojžíš, Zíb - Irgl, Nedvěd, Průcha - Kotalík, Novotný, Hubáček - Petružálek, Koukal, Klepiš - Kvapil, Vampola, Adamský. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Karjala Cup

Tým Z V VP PP P S B
1. ČR 1 1 0 0 0 5:2 3
2. Rusko 1 0 1 0 0 2:1 2
3. Finsko 1 0 0 1 0 1:2 1
4. Švédsko 1 0 0 0 1 2:5 0

Semifinále MS 2024 v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.