Příprava hokejistů začala prohrou

• 1
Mladá Boleslav - Porážkou začala příprava hokejistů na mistrovství světa. Tým bez hráčů ze zahraničí a s jediným semifinalistou extraligy, obráncem Novákem ze Slavie, podlehl v Mladé Boleslavi Švýcarsku 2:3, když vítězný gól Švýcarů vstřelil při přesilové hře Hirschi v předposlední minutě. Český tým jen jednou vedl, když se hned ve druhé minutě trefil Duda. Jenže soupeř už ve třetí minutě vyrovnal a soustředěnou obranou už favorita do vedení nepustil. Co řekl trenér Augusta po utkání čtěte ZDE

Debut v českém národním týmu si odbylo hned jedenáct hráčů a dva z nich se postarali o branky. Hned ve druhé minutě otevřel skóre plzeňský útočník Radek Duda a ve 44. minutě vyrovnal na 2:2 Jiří Novotný.

Duda měl skvělý vstup do prvního reprezentačního duelu a hned při svém úvodním střídání po 69 vteřinách otevřel skóre. Střela z pravého křídla prošla švýcarskému brankáři Bührerovi nad ramenem do branky. Poté netrefil puk v dobré pozici proti rozhozenému Bührerovi Štrba a na druhé straně inkasoval Salfický, jehož rovněž z pravé strany překonal Rötheli.

Český tým měl stále převahu, ale nedokázal ji ještě v první třetině brankově vyjádřit. Mimo mířil Milan Procházka, pak se v přesilové hře dostal do sólového nájezdu Marek, ale nezakončil ho úspěšně. Neuspěli ani znovu Procházka, Štrba a po Dudově akci Josef Straka.

Druhou část začali pohlednou kombinací Židlický s Rolínkem a pak nepustil český výběr protivníka tři minuty z jejich obranného pásma, ale to bylo na dlouhé minuty všechno. Švýcaři se poté osmělili a možnosti si vypracovali Rötheli a Demuth.

Usadit se ve švýcarské obranné třetině se už nepodařilo mistrům světa z uplynulých tří let při druhém Hänniho vyloučení, ale ani hosté Židlického trest nevyužili. Největší šanci druhé části měl dotírající Burkhalter a Monnetovu střelu na poslední chvíli zblokoval Černošek.

Švýcaři pokračovali v aktivitě i na začátku třetí části. Salfický ještě stačil pokrýt Zieglerův nájezd, ale po Slavíkově chybě byl již proti Wischerovi bezmocný. Soupeř, se kterým změří český tým síly po pátečním přípravném zápase v Táboře i v úvodu světového šampionátu, se však z vedení dlouho neradoval.

Ve 44. minutě oslavil premiérový start gólem při hře čtyř proti čtyřem také Novotný. Ani tři možnosti hry v početní převaze však poté českým hráčům nepomohly k vedení, zato Švýcaři Gureňovo vyloučení potrestali. Výhru jim zajistil 78 vteřin před koncem osamocený najíždějící bek Hirschi.

Branky a nahrávky: 2. Duda (J. Novák), 44. J. Novotný (Židlický) - 3. Rötheli (Jeannin, Höhener), 42. Wischer, 59. Hirschi (Burkhalter). Rozhodčí: Lepaus (Fin.) - Barvíř, Blümel (oba ČR). Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. Diváků: 1400.

Česká republika: Salfický - Židlický, Nikolov, J. Novák, Gureň, Zíb, Slavík, Kuboš, Černošek - Rolínek, J. Marek, Vlasák - Duda, J. Straka, Z. Sedlák - Hruška, Vorel, Milan Procházka - Štrba, J. Novotný, Korhoň.
Švýcarsko: Bührer - Hirschi, Steinegger, Höhener, Fischer, Gerber, Hänni - Rüthemann, Jeannin, Rötheli - Demuth, Aeschlimann, Wischer - Reichert, Ziegler, Conne - Rothen, Burkhalter, Monnet.

Švýcar Rötheli překonává brankáře Salfického a vyrovnal na 1:1

Radek Duda tísněný Švýcarem Beatem Gerberem střílí na branku gólmana Marka Bührera v přátelském hokejovém utkání v Mladé Boleslavi.

,

Finále MS 2024 Česko - Švýcarsko proběhne v neděli od 20:20. Utkání o bronz mezi Švédskem a Kanadou od 15:20. Příští ročník MS 2025 se hraje ve Švédsku a v Dánsku.