Český hokejista Michael Špaček (vlevo) v souboji s Mattem Barzalem z Kanady.

Český hokejista Michael Špaček (vlevo) v souboji s Mattem Barzalem z Kanady. | foto: iihf.com

Druhé zaváhání. Osmnáctka i přes dobrý výkon nestačila na MS na Kanadu

• 6
Zug (Od našeho spolupracovníka) - Po třetím zápase zůstává na českém kontě tříbodový zisk. Hokejová reprezentace do 18 let se na mistrovství světa ve Švýcarsku střetla s kanadským výběrem a i přes kvalitní výkon neuspěla. V úvodu zápasu se sice čeští mladíci ujali vedení, poté už ale jen dotahovali a nakonec svému soupeři podlehli 2:3.

Osmnáctka vkročila do večerního zápasu s kanadským výběrem bez sebemenší známky přehnaného respektu, byť by mohl být na místě. Kanaďané první dva zápasy zvládli s přehledem a i tentokrát byli v roli jasného favorita.

Na ledové ploše to tak ale v začátku zápasu nevypadalo. Češi byli častěji s kotoučem na holi a tlačili se do zakončení. Však také první dějství zakončili s rovnými dvaceti střeleckými pokusy, to není častá vizitka národního týmu.

Převaha přinesla v sedmé minutě jednobrankové vedení. Pavel Zacha převzal kotouč ve středním pásmu, po pravém křídle vlétl před Sawchenka a po kličce do bekhendu zasunul kotouč mezi betony kanadského gólmana.

Kanaďanům se nedařilo najít správný rytmus ani po inkasované brance, přesto se dočkali vyrovnání. Obránce Parker Wotherspoon nenápadným nahozením od modré čáry zaskočil Stezku. Český gólman měl při gólové situace zcela zakrytý výhled.

Ve druhé periodě kanadští mladíci výrazně přidali a Stezka se musel pořádně ohánět. Největší šanci zlikvidoval po necelých pěti minutách. Před brankou se ocitli dva zcela nekrytí Kanaďané, ovšem český gólman natáhl beton a zamezil Gadwinovi ve skórování do poloprázdné branky.

Na další povedenou akci hráčů ze zámoří byl už ale krátký i on. Anthony Beauvillier se protáhl po levé straně a střelou zápěstním na bližší tyč poslal svůj tým do vedení. Čechy inkasovaná branka nenalomila, stále praktikovali aktivní styl hokeje a dobrý pohyb dělal kanadské defenzivě potíže.

Radek Koblížek se krátce po polovině základní hrací doby postavil na pravý kruh, kam se odrazil kotouč ze skrumáže u mantinelu. Český forvard na nic nečekal, bez přípravy vypálil na zadní tyč a Sawchenko podruhé kapituloval.

V závěru třetiny se čeští hráči dostali ještě do několika zajímavých příležitostí. Soupeř už se ale znovu nachytat nenechal.

Ve třetím dějství začala iniciativu přebírat kanadská osmnáctka. Čeští hráči si tentokrát dávali velký pozor na nedovolené zákroky, po čtyřiceti minutách měli na kontě pouze tři. Na začátku třetí třetiny však přišel čtvrtý menší trest a tentokrát za něj mladíci zaplatili.

Barzal zpoza branky přesně našel hokejku připraveného Anthonyho Beauvilliera, jenž z hranice brankoviště překonal Stezku. Kanaďané tak díky druhé trefě křídelníka první formace znovu drželi těsné vedení.

Ani české ofenzivní snažení nebylo bezzubé, v koncovce chybělo i trochu štěstí. Krenželok měl gól na hokejce poté, co naznačením poslal Sawchenka z branky a obkroužil branku. Kanadská defenziva ale nezaspala a zablokovala prostor u tyče.

Svěřenci trenéra Petra se do kanadské branky tlačili i v závěru zápasu a dařilo se jim dostávat soupeře pod tlak. Ze začátku nejistý Sawchenko se ale v pravý čas vzpamatoval a zavřel svou branku. Nepomohla ani hra s šesti bruslaři.

Třetí zápas na turnaji tak neskončil pro českou osmnáctku šťastně, na týmu je ale znát zlepšení. V pondělí mají Češi volno, další prověrka je čeká v úterý od 19:45 proti domácímu Švýcarsku.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let ve Švýcarsku

Skupina B (Zug):

Kanada - ČR 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky:
17. Wotherspoon (Bear, N. Roy), 26. Beauvillier (Barzal, Stephens), 45. Beauvillier (Barzal) - 7. Zacha, 34. Koblížek. Rozhodčí: Pitoscia (USA), Smetana (Něm.) - Otmachov (Rus.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 749.
Česko: Stezka - Hájek, Krenželok, Hronek, Budík, Adámek, Kalina - Zacha, Špaček, Svoboda - Chlapík, Jašek, Stránský - Anděl, Suchý, Dufek - Furch, Koblížek, Procházka. Trenér: Jakub Petr.
Kanada: Sawchenko - Brisebois, J. Roy, Bear, Wotherspoon, Chabot, Spencer, Capobianco - Beauvillier, Barzal, Stephens - Dubois, N. Roy, Sideroff - Harkins, Gawdin, Benson - Noel, Knott, Soy. Trenér: Tim Hunter.

Další utkání: Finsko - Lotyšsko 3:1 (0:1, 2:0, 1:0).