Česká dvacítka na MS nestačila na Kanadu, čeká ji Dánsko o čtvrtfinále

• 291
Vancouver (Od našeho spolupracovníka) - Česká hokejová reprezentace do dvaceti let nestačila na silnou Kanadu a ve třetím utkání na mistrovství světa juniorů ve Vancouveru prohrála 1:5. Jedinou branku Čechů vstřelil Ondřej Machala. V pondělním zápase proti Dánům půjde o postup do čtvrtfinále, Češi potřebují alespoň bod.

Pro české trenéry pod vedením Václava Varadi nezačal důležitý duel ve skupině A příjemně. Kapitán Martin Nečas na úvodním buly absentoval kvůli problémům s bruslemi a do utkání nastoupil až ve čtvrté minutě.

Počáteční výkony proti favorizované Kanadě ale vystrašeně nepůsobily. V úvodu první třetiny si Češi vytvářeli šance, velmi blízko trefy byl Filip Zadina.

Do vedení šel přesto v šesté minutě soupeř. Po pěkné zadovce od Owena Tippeta se mohl radovat kapitán Maxime Comtois.

Češi brzy srovnali. Přečíslení dvou na jednoho zužitkoval Ondřej Machala, pro kterého šlo o premiérovou trefu na světovém šampionátu.

Kanada - Česko 5:1

Podrobná online reportáž.

Jenže po Kautově vyloučení skóroval Brett Leason a Kanada už vedení nepustila, na 3:1 zvyšoval v 17. minutě teprve sedmnáctiletý Maxim Lafreniere.

MS do 20 let

Program a výsledky

Nespokojenost českého týmu s výsledkem a osobní frustraci ukázal na konci první třetiny Martin Nečas, který si pěstně vyřizoval neshody s kanadským kapitánem Comtoisem.

Nesmíme si připouštět tlak, nad Dány ale musíme vyhrát, velí Nečas

Dál ovšem pálil soupeř, na 4:1 dal útočník MacKenize Entwistle, což znamenalo konec pro brankáře Jiřího Pateru, kterého nahradil ve vancouverské Rogers Areně Jakub Škarek. Jeho překonal ještě Morgan Frost, a Češi tak prohráli 1:5.

V pondělí od 22 hodin čeká české hokejisty závěrečné utkání skupiny A s Dánskem, k postupu do play off potřebují aspoň bod.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let

Skupina A (Vancouver):

Dánsko - Švýcarsko 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)

Branky: 08:51 Kurashev (Müller, Berni), 19:09 Kurashev (Eggenberger, Moser), 33:29 Le Coultre (Sigrist, Müller), 41:38 Kurashev (Gross). Rozhodčí: Björk (SWE), Sidorenko (BLR) – Oliver (USA), Šefčík (SVK).

Dánsko Søgaard (Rørth) – Setkov, Koch, Urup Mogensen, Baasstrup (A), Mortensen, V. Andersen, Gath, Schulze – Brinkman, Röndbjerg (C), Schultz – Grundtvig (A), Madsen, L. Andersen – Marcussen, Green, Wittendorf – Cubars, Kjær, Bach.

Švýcarsko Hollenstein (Schmid) – Le Coultre, Gross (A), Berni, Aebischer, Moser, Burger, Barandun – Eggenberger (C), Kurashev (A), Brüschweiler – Gerber, Schmid, Verboon – Nussbaumer, Sigrist, Müller – Lehmann, Tanner, Leuenberger.

Kanada - Česko 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)

Branky: 06:03 Comtois (Tippett), 11:32 Leason (Smith, Frost), 16:39 Lafreniere (Studnicka, Brook), 34:41 Entwistle (Veleno, Studnicka), 49:01 Frost (Suzuki, Smith) - 06:40 Machala (Jeník). Rozhodčí: Anderson (USA), Heikkinen (FIN) – Goljak (BLR), Nikulainen (FIN).

Kanada DiPietro (Scott) – Bouchard, Phillips, Brook, Mitchell, Smith, Dobson – Tippett, Glass, Comtois – Suzuki, Anderson-Dolan, Bowers – Leason, Hayton, Frost – Studnicka, Entwistle, Veleno – Lafreniere.

Česko Patera (41. Škarek) – J. Galvas, Kvasnička, Gaspar, D. Mikyska, Šalda, F. Král, Bukač – M. Kaut, Nečas, Hrabík – Lauko, Kern, Zadina – Pour, Kondelík, Pekař – Jeník, Hladonik, Machala – Plášek ml..

Slovensko - Finsko 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)

Branky: 36:24 Roman (Fehérváry, Ivan) - 12:25 Jokiharju (Heponiemi, Tolvanen), 16:43 Virtanen (Vaakanainen, Talvitie), 22:02 Heinola (Kakko, Jokiharju), 33:53 Lundell (Heinola), 53:01 Laaksonen (Tolvanen, Luukkonen). Rozhodčí: Ansons, Sjoqvist – Harrington, Hynek. Diváci: 6045.

Slovensko Hlavaj (Sklenár) – Ivan, Fehérváry (C), Korenčík, Žiak, Dlugoš, Demo, Golian – Liška (A), Roman, Hrehorčák – Pospíšil, Ružička, Krivošík (A) – Kelemen, Kollár, Fafrák – Regenda, Baláž, Kukuca.

Finsko Luukkonen (Lindberg) – Jokiharju (A), Heinola, Laaksonen, Vaakanainen (A), Utunen, Latvala, Honka – Tolvanen, Kupari, Heponiemi – Kakko, Lundell, Nyman – Talvitie (C), Virtanen, Ylönen – Engberg, Moilanen, Vainionpää – Puustinen.

Švédsko - USA 5:4P (1:0, 2:0, 1:4 - 1:0)

Branky: 04:47 Westerlund (Fagemo, Elvenes), 29:27 Hugg (Bemström, Broberg), 32:39 Bemström (Gustafsson), 42:33 Brännström (Gustafsson, Westerlund), 63:51 Boqvist (Olofsson) - 49:34 M. Anderson (Wahlstrom, Chmelevski), 53:25 Poehling (Chmelevski, Wahlstrom), 59:24 Poehling (Wahlstrom, Q. Hughes), 59:36 Poehling (Farabee). Rozhodčí: Ingram (CAN), Romasko (RUS) – Chaput (CAN), Kovacs (SUI).

Švédsko Ersson (O. Eriksson Ek) – Brännström (C), Westerlund, Sandin, Boqvist, Ginning, Lundkvist, Broberg – Elvenes, Gustafsson, Fagemo – Hugg (A), Holmberg, Bemström – Olofsson, Lundeström (A), Zetterlund – Hållander, Bäck, Sveningsson – Södergran.

USA Keyser (Primeau) – Q. Hughes (A), M. Anderson (C), Samberg, Kemp, M. Samuelsson, Miller, St. Ivany – Cates, Barratt, Madden – Farabee, Norris (A), Robertson – Cockerill, Poehling, Wahlstrom – Drury, Chmelevski, O'Brien.

1. Švédsko 3 2 1 0 0 12:7 8
2. USA 3 2 0 1 0 14:8 7
3. Finsko 3 2 0 0 1 11:3 6
4. Slovensko 3 0 0 0 3 4:12 0
5. Kazachstán 2 0 0 0 2 2:13 0