Kanada - Česko 5:2. Sympatický výkon, přesto porážka. Češi zabojují o bronz

• 109
Ani druhé vzájemné utkání české dvacítky na hokejovém mistrovství proti domácí Kanadě neskončilo vítězně. Junioři v semifinále předvedli minimálně obstojný výkon, rozhodla kvalitnější koncovka. Češi si po porážce 2:5 zahrají v sobotu ve 22:00 o třetí místo proti Švédsku, které padlo s Finskem.

Češi mají teprve podruhé za posledních sedmnáct let šanci bojovat o medaile mezi poslední čtyřkou na šampionátu juniorů.

Stejně jako v roce 2018 nestačili v semifinále na Kanadu a čeká je zápas o bronz.

Češi vyzvou v souboji o bronz Švédsko. Na Kanadu míří po vítězství 1:0 Finsko

S favoritem dlouho drželi nadějný stav, rozhodla druhá třetina, ve které byli Češi nejprve lepším týmem, Kanaďané avšak potrestali dvě vyloučení a odskočili.

Kanada - Česko 5:2

Kanaďané se jistě chtěli poučit ze vzájemného utkání ve skupině a nepustit je do brzkého vedení. To se podařilo, přestože první třetina byla více než vyrovnaná a česká dvacítka měla své šance.

Jenže první branku vstřelili Kanaďané. Kličku Foerstera ještě vychytal fantastický Suchánek, ovšem na dorážku Kenta Johnsona už byl krátký.

A za pět minut udeřili domácí podruhé. Čech zaváhal ve středním pásmu a umožnil tak Connoru Bedardovi snadný přechod do útočného pásma, který v samostatném úniku překonal Suchánka střelou pod ruku na zadní tyč.

Matyáš Šapovaliv vysílá backhandový pokus na branku Kanady v semifinále MS do 20 let.

Jiří Kulich se snaží prodrat přes Lukase Cormiera v semifinále MS do 20 let proti Kanadě.

Hned prvních pár vteřin druhé třetiny jasně ukázalo, že čeští junioři rozhodně nic balit nechtějí. V úvodních minutách dvacetiminutovky se hrálo prakticky jen na jednu branku. V jeden okamžik Češi vedli na střely ve třetině dokonce 9:0.

Velké šance měli Myšák, tvrdě pálil Jiříček, sám na branku jel Kos. Nikdo z nich ale Garanda poprvé v zápase nepřekonal.

Kanaďané měli velké problémy s pohybem Čechů, v soubojích u mantinelů byli často až jako druzí, jenže to nejdůležitější se jim podařilo. Tlak přestáli a gól neinkasovali.

A tak mohli potrestat špatné střídání a využít první početní výhodu v zápase. Trefil se Logan Stankoven. V ten okamžik se zcela změnil obraz hry a Kanaďané začali dominovat. V další přesilovce zvýšili už na 4:0, kdy Mason McTavish střílel po rychlé kombinaci prakticky do prázdné branky.

Před druhou sirénou vypadala naprosto zrcadlově oproti začátku druhé třetiny. Kanaďané obklopovali branku Suchánka, ten pochytal několik střeleckých příležitostí a ačkoliv si Češi zasloužili nějaké góly, rozdíl ve skóre mohl být ještě propastnější.

Tomáš Suchánek čelí samostatnému úniku Kenta Johnsona v semifinále MS do 20 let.

Přestože Suchánka z obdržených gólů nemohl nikdo vinit, trenér Radim Rulík se rozhodl prvního gólmana pošetřit a na třetí třetinu nasadil do brankoviště Pavla Čajana.

Tempo hry se zpomalilo, vypadalo to, že se zápas bude pouze pozvolně dohrávat. To změnil v polovině poslední dvacetiminutovky Jan Myšák, který po zadovce Kulicha prostřelil Garanda a snížil.

Podívejte se na přesnou trefu Jana Myšáka:

Čechy první vstřelená branka nakopla a ihned si dobrým pohybem vynutila přesilovou hru. V ní se po jednoduché kombinaci po mantinelu prosadil David Jiříček svou typickou jedovkou od modré čáry a snížil na rozdíl jen dvou gólů.

Bohužel naději na postup zchladil po necelých dvou minutách Joshua Roy, který se objevil sám před brankovištěm a zakončením mezi betony překonal Čajana.

Po ukončení zápasu vyhlásili organizátoři ještě tři nejlepší české hráče na turnaji. Stali se jimi Tomáš Suchánek, David Špaček a kapitán Jan Myšák.

Kanada - Česko 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)

Branky: 10:04 Johnson (Stankoven, Foerster), 15:20 Bedard (Gaucher, Cuylle), 31:28 Stankoven (Johnson, Zellweger), 36:11 McTavish (Johnson, Zellweger), 54:26 Roy (Zellweger, Dufour) - 50:54 Myšák (Kulich, Svozil), 52:44 Gut (Jiříček, Kulich). Rozhodčí: Fernandez, Holm – Briganti, Rey. Diváci: 5092.

Kanada Garand (Cossa) – Zellweger, Sebrango (A), Cormier, Del Mastro, Thompson, Seeley, O'Rourke – Dufour, McTavish (C), Roy – Johnson (A), Foerster, Stankoven – Cuylle, Gaucher, Bedard – Ostapchuk, Desnoyers, Othmann – Kidney.

Česko Suchánek (41. Čajan) – Jiříček (A), Ticháček, Špaček, Svozil (A), Čech, Hamara, Š. Němec – Myšák (C), Šapovaliv, Kulich – Urban, Gut, Szturc – Ryšavý, Menšík, Kos – Hauser, Ivan, Měchura – Herčík.