Ilustrační foto. | foto: Matt Zambonin, IIHF

Čeští junioři po demolici Dánů: Snad nám to tam bude padat dál!

• 0
Grand Forks (Od našeho spolupracovníka) - Čeští reprezentanti do 18 let v noci na úterý rozdrtili Dány jasně 9:2 a připsali si první výhru na šampionátu. Svěřenci trenéra Roberta Reichla dokázali, že dovedou fungovat jako komplexní tým. „Všichni kluci makali, vycházely nám výborné akce. Štěstí nám přálo,“ poznamenal útočník Ondřej Najman, jenž si v duelu připsal pět bodů.

Nestává se často, aby česká reprezentace na světovém šampionátu soupeři nasázela devět gólů. Osmnáctka to na letos v americkém Grand Forks zvládla.

Řádění Čechů odnesli junioři z malebného Dánska. „Jsme rádi, že jsme to zvládli, že se nám podařilo duel zvládnout tak, abychom postoupili dál do čtvrtfinále,“ usmál se kouč výběru Robert Reichel.

Výhra se však nerodila lehce - zvlášť v první třetině se Dánové překvapivě drželi. V nohách měli duel ze dne předem, kdy podlehli Finům 1:4. I tak se ale po přestávce dokázali po Kachyňově chybě dostat zpět do zápasu a vyrovnali na 1:1.

Českému týmu se naštěstí rychle podařilo vrátit úder a dvěma slepenými góly ve 32. minutě poskočil do dvougólového vedení. „Rychle jsme je srazili dolů a začali hrát svou hru a ve zbytku zápasu jsme dominovali,“ prohlásil sebevědomě Matyáš Kantner, jeden z dvoubrankových střelců týmu.

Osmnáctka ve druhé půlce utkání držela tempo a Dánům pod tlakem docházely síly; kupili chyby a jednoduše nevěděli, jak rozjeté Čechy alespoň přibrzdit. „V předchozích zápasech jsme nedali moc gólů. Nyní doufám, že nám přijde klid na hokejku a začne nám to tam víc padat,“ radoval se Najman. Ve třetí třetině to tam Čechům „padalo“ slušně, dali šest gólů!

Český mládežnický reprezentant Petr Kodýtek se na MS do 18 let v Grand Forks raduje z gólu do dánské branky.

V euforii z vítězství se skryl nepříjemný fakt – národnímu týmu stále nevychází přesilovky. V početní výhodě odehráli s Dány něco málo přes šest minut, v nichž nejen že neskórovali, ale zároveň jako by znervózněli a úplně ztráceli tvář.

Do čtvrtfinále bude třeba právě na přesilových hrách zapracovat – klidně se totiž může stát, že silný soupeř využije nemastné české přesilovky a prosadí se v oslabení.

A možná to budou už Slováci, se kterými Češi změří síly už v úterý, necelých 24 hodin po skončení utkání s Dánskem. „Doufám, že jsme se nevystříleli do dalších zápasů,“ poznamenal s úsměvem v tváři útočník Pavel Kousal. Ve federálním derby půjde o hodně: kdo vyhraje, ten se vyhne již jistému vítězi skupiny A – domácím Spojeným státům americkým.

V lepší pohodě půjdou do zápasu jednoznačně Češi, jakékoliv podcenění ale opět razantně odmítají. „Bude to velmi důležité, protože když zápas zvládneme, dostaneme snazšího soupeře do čtvrtfinále a bude větší šance na postup,“ ví Kantner.

Reichlův tým zatím na turnaji působí kompaktnějším a vyrovnanějším dojmem než ten, který složil slovenský kouč Peter Mikula. A hlavně se českému výběru zatím vyhýbají kritické momenty a herní výpadky. Duel s nabuzenými Slováky o třetí místo ve skupině B začne opět v menší hale turnaje Icon Sports Center v noci z úterý na středu v 01:00 českého času.