„Začal jsem s hokejem v roce 2015 a hraju ho dodnes. Když jsem nastoupil na vysokou školu, nejdřív jsem jezdil na kolečkových bruslích, potom hrál inline hokej a pak mě kamarádi jednoho dne pozvali na led,“ vypráví.
„Od té doby jsem se už nikdy neohlížel zpět. Do sportu jsem se zamiloval. Zbožňuju každý okamžik, kdy hraju lední hokej,“ povídá pro evropský zpravodajský kanál Euronews rodák z Kikuyu.
Odsud podniká přibližně dvacetikilometrovou cestu do hlavního města Nairobi, kde se nachází kluziště. Mburu má obrovské štěstí, krytá ledová plocha v hotelu Panari zůstává jedinou ve východní a střední Africe.
Původně sloužila k rekreačnímu bruslení. Zajímavé je, že má obdélníkový tvar, a tím pádem čtyři rohy.
„Je tu rolba poloviční velikosti, se kterou nemůžete ani zalévat a seškrabávat led najednou. Kvalita ledu je dobrá, jen se zasekáváme v rozích,“ usmívá se pro web NHL kanadský kouč Tim Colby, který Keňany trénuje.
Devětapadesátiletý chlapík se dal přemluvit jejich nadšením pro hru. Parta samouků se v ní zdokonaluje třeba i přes videonávody na YouTube.
„Byli do toho tak zažraní, že jsem jim nakonec podlehl.“
V tamním programu působí desítky hokejistů, včetně juniorského výběru a také několika žen. K postupnému nárůstu přispívá, tak jako v případě Mburua, i přechod z inline hokeje. V Nairobi se schází stovky lidí na velkém parkovišti a buď na kolečkových bruslích hrají, nebo závodí.
„Sem na led se pak vydávají lidé různého věku, někteří přichází a zase rychle odejdou, je proto těžké mít o všem přehled. Jednou z věcí, za kterou jsem odpovědný, je zajistit nějakou organizaci,“ líčí Colby.
Mnoho překážek, příprava jako Jirka Luňák
Jeho svěřenci jsou přitom odkázaní na dodávky výstroje z ciziny. Sehnat hokejové vybavení v Keni je prakticky neřešitelný úkol.
„Brusle stojí klidně stovky dolarů a doprava je také hodně náročná. Většinou jsme závislí na darech, ale i tak to dělá hodně, když věci musíme do země dopravit,“ vysvětluje Mburu.
Z Česka až do Sydney. Australský hokej moc krásy nepobral, říká kouč Červenka |
Ten navíc se spoluhráči čelí dalšímu problému. Ne vždy led bývá volný.
Běžnou součástí týdne je tak i trénink na kolečkových bruslích. Mburu se připravuje na střeše vlastního domu, kde se s pukem proplétá mezi zavěšeným prádlem podobně jako herec Ondřej Vetchý s fotbalovým míčem v roli Jirky Luňáka z Okresního přeboru.
Stejně jako postava z kultovního seriálu zastává také Mburu roli kapitána. A to v jediném dospělém mužstvu, jež v zemi existuje a je zároveň neoficiálním reprezentačním výběrem. Přibližně desítka hráčů nosí dresy v národních barvách, které vpředu zdobí žlutý lev s hokejkou.
Říkají si Kenya Ice Lions, tedy „Keňští lední lvi“.
„Název vznikl podle známých afrických a keňských lvů, takže to byla snadná adaptace,“ popisuje Mburu a odkazuje se na významný Národní park Nairobi, kde mimo zeber, gepardů či žiraf najdete i krále zvířat. „Chceme si zařvat,“ doplňuje s radostí.
Vysoké ambice a pozornost. S Lions si zahráli i Crosby, MacKinnon nebo Fetisov
Houževnatí Afričané si dávají za cíl, aby se stali součástí Mezinárodní hokejové federace IIHF. K tomu potřebují vytvořit vlastní národní hokejovou asociaci.
Pak můžou pomýšlet na další mety. Sny i sebevědomí mají velké.
„Chci nás vidět, jak jedeme na olympijské hry a reprezentujeme keňskou vlajku. Budu na to moc pyšný,“ citují Euronews jednoho z hráčů Hassana Aliho Shaha. „Za děti a juniory budu hrdý i šťastný, když je uvidím draftované v NHL. Tomu věřím a většina z nás si to moc přeje.“
Příběh Ice Lions z rovníkového státu zaujal svět už před více jak čtyřmi lety. Kanadská společnost rychlého občerstvení Tim Hortons týmu zajistila let do hokejové kolébky, včetně setkání i zápasu s hvězdami Nathanem MacKinnonem z Colorada a Sidney Crosbym.
Výrazy nadšených Keňanů kolovaly sociálními sítěmi, někteří si i sahali na obličej kapitána Pittsburghu – jednoho z historicky nejlepších hokejistů. Snad aby si ověřili, že je vážně pravý.
Jak vypadalo setkání hokejistů Ice Lions s Crosbym a MacKinnonem? Podívejte se v následujícím videu:
V březnu 2019 se pro změnu v Nairobi stavil legendární ruský obránce Vjačeslav Fetisov, který si s Keňany zahrál v rámci vlastního projektu, na němž spolupracoval s OSN. Chtěl přes něj upozornit na klimatické změny.
Uchytí se zimní sport i v afrických tropech? Hokejové prostředí zde postupně roste. Další celky najdete také v Jihoafrické republice, Egyptě, Maroku, Alžírsku a Tunisku.
Byli to ale keňští Ice Lions, kteří si mimo jiné zahráli přátelský turnaj s týmy z Kanady i ze Spojených států a dočkali se chvály.
Dočkají se v budoucnu také účasti na velkých mezinárodních turnajích nebo krajana v NHL?