Hokejová osmnáctka přiveze bronz

• 1
Minsk - Čeští hokejoví junioři vybojovali na světovém šampionátu hráčů do 18 let v Minsku bronzové medaile. V utkání o 3. místo porazili v běloruské metropoli Kanadu 3:2 a po dvou letech tak znovu dosáhli na cenný kov. Titul mistrů světa vybojovali Rusové po finálové výhře 3:2 nad Spojenými státy americkými.

Český tým využil hned první přesilovku, v deváté minutě dostal výběr trenéra Jaromíra Šindela do vedení jeho syn Jakub. Druhý gól přidal dokonce ve vlastním oslabení Michal Birner, ale pak Češi během 32 sekund dvakrát inkasovali.

Birnerovo vyloučení nejprve potrestal Ryan Garlock a krátce po něm vyrovnal Liam Reddox. Na začátku třetího dějství sice česká osmnáctka další početní výhodu nevyužila, ale krátce po Reddoxově návratu na led vrátil českému celku vedení Roman Pšurný.

Kanaďané se minutu a půl před koncem rozhodli odvolat gólmana a krátce hráli v přesilovce šest proti čtyřem. O bronzové medaile však už české mladíky nepřipravili.

Výsledky
Finále
Rusko - USA 3:2 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky:
27. Ljamin (Paršin), 45. Vološenko (Junkov), 46. Šitikov (Malkin) - 16. Hagemo (Porter), 59. Kessel (Hagemo). Rozhodčí: Minář (ČR) - De Haan (Kan.), Valach (SR). Vyloučení: 10:8, navíc Lisin - Gerbe oba 10 min. Využití: 1:2.

O 3. místo
Česká republika - Kanada 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
9. Šindel (Šmíd, Birner), 27. Birner (Krejčí), 47. R. Pšurný (Balán) - 35. Garlock (Rogers), 36. Reddox (Cabana). Rozhodčí: Zacharov (Rus.) - Wehrli (Švýc.), Vasko (Běl.). Vyloučení: 10:5, navíc Chipchura (Kanada) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0.

Český hráč Roman Pšurný (vpravo) střílí vítězný gól do kanadské branky v utkání o třetí místo na mistrovství světa hráčů do osmnácti let.

,

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.