S MEDAILEMI. David Kaše (vlevo) a Radek Veselý po prohraném finále MS hráčů do...

S MEDAILEMI. David Kaše (vlevo) a Radek Veselý po prohraném finále MS hráčů do 18 let se Spojenými státy. | foto: Reuters

Jízda hokejové osmnáctky končí stříbrem. Američané byli ve finále lepší

• 65
Čeští hokejisté na mistrovství světa osmnáctek ve Finsku slavně vyřadili Rusko a Kanadu. Ve velkém finále proti Spojeným státům už ale nestíhali a prohráli 2:5. Ziskem stříbra ale stejně dosáhli na nejlepší výsledek v historii.

Když po utkání zněla oslavná píseň We Are the Champions, culili se i Češi. "Druhé místo je taky krásné," zářil bek Alex Rašner. "Zapsali jsme se do dějin a zůstaneme tam. Kdybychom si před turnajem řekli, že budeme stříbrní, tak tomu asi nikdo neuvěří."

ON-LINE

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Před finálovou bitvou však Češi mysleli na zlato. Jenže se jim postavil příliš silný protivník. Američtí mladíci hráli desáté finále za posledních jedenáct let. V neděli svoji dominanci v této kategorii potvrdili osmým zlatem.

Zámořské mužstvo, které těží z toho, že spolu tráví celou sezonu, na nic nečekalo. Pro titul si šlo už od úvodního vhazování.

Brankář Vaněček musel už po pár vteřinách krýt únik Milana. To sice ještě zvládl, ale s Doughertyho důrazem v brankovišti krátce nato už nic nenadělal. Američané prostor před Vaněčkem zcela ovládli, do osmé minuty se v něm prosadili ještě Milano a Matthews.

"Nevím, co se stalo. Chtěli jsme to dotáhnout, ale nevyšlo to. Proti USA je to obrovsky těžké," přiznal Filip Chlapík. Další útočník Pavel Zacha dodal: "Asi nám i chyběly síly."

Nejlepší hráči turnaje

Brankář: Mason McDonald (Kanada)
Obránce: Haydn Fleury (Kanada)
Útočník: William Nylander (Švédsko)

Češi najednou prohrávali 0:3 a šance na senzaci hodně povadly. Trenér Jakub Petr sice sáhl po oddechovém čase, jenže ten české hráče nenabudil. Zámořští hokejisté byli stále lepší, i když krátce před první sirénou inkasovali z hole Smejkala, který dorážkou zakončil akci s Veselým.

Kdo v tu chvíli pomyslel za velký obrat, musel rychle vystřízlivět. Ve druhém dějství totiž Američané dominovali ještě více. Na střely vyhráli 15:2, na góly 2:1. Převahu Spojených států nejlépe dokresluje dění po polovině zápasu. Zámořští hráči na několik minut zcela ovládli útočné pásmo, aniž by hráli v přesile. Když americký nápor konečně skončil, absolutně vysílení zadáci Rašner a Mikliš sotva dojeli na střídačku.

Čechy svazovala únava a bezmoc i v závěrečné třetině. Vaněček však dalším americkým gólům zabránil. A když Vrána pět minut před koncem nevyužil ojedinělý únik, skončilo finále českou prohrou 2:5.

Spojené státy tak na mistrovství světa osmnáctek porazily české mladíky i podesáté v řadě a získaly pátý titul za posledních šest let.

USA – Česko 5:2 (3:1, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 1. Dougherty (Milano, Eichel), 7. Matthews (Connor, Collins), 8. Milano (Belpedio, MacLeod), 22. Larkin (Milano), 27. Matthews (Fortunato) – 20. Smejkal (Veselý), 34. Kaše (Rašner, Špaček). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Wehrli (Švýc.) – Malmqvist (Švéd.), Pesonen (Fin.). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 3 338.

Česko: Vaněček - Pyrochta, Mašín, Ščotka, Rašner, Mikliš, Zbořil, Havlín - Pastrňák, Karabáček, Zacha - D. Kaše, Vrána, Špaček - Veselý, Smejkal, Chlapík - Vopelka, Kuťák, Ordoš - Černoch. Trenér: Jakub Petr.

USA: Nedeljkovic - Dougherty, Fortunato, Glover, Belpedio, Collins, Hanifin, MacLeod - Eichel, Tuch, Milano - Bjork, Larkin, Hitchcock - Gersich, Matthews, Connor - Wegwerth, Pavelek, Stevens - Fiegl. Trenér: Danton Cole.

Kanada v zápase o bronz porazila Švédsko

Bronzové medaile získali na mistrovství světa hráčů do 18 let ve Finsku hokejisté Kanady. Neúspěšní obhájci titulu v souboji o třetí místo zdolali Švédsko 3:1 a na medailové umístění dosáhli potřetí v řadě. Švédové naopak podruhé za sebou skončili bez cenného kovu. Duel rozhodoval také český čárový sudí Miroslav Lhotský.

BRONZOVÍ. Hokejisté Kanady zdolali v zápase o 3. místo na MS do 18 let Švédsko.

Kanada, která v sobotu prohrála v boji o finále s Českem 3:4 v prodloužení, od 11. minuty prohrávala. Při Ahově vyloučení sice hrála v přesilovce, ale po chybné rozehrávce se puku zmocnil Törnqvist a překonal gólmana McDonalda. Vyrovnat se zámořskému týmu povedlo v 18. minutě, kdy při vyloučení Muzita Bagendy překonal Söderströma z otočky Perlini.

V další přesilovce ve 27. minutě trefil Carrier horní tyč. Za minutu už se Kanada dočkala, do pravého horního rohu branky se trefil Crouse. Forslingovi pak zabránila ve vyrovnání tyč, ve třetí třetině pojistil náskok Kanady Konecny. Snížit ještě mohl Nylander, ale opět trefil jen horní tyč.

Kanada - Švédsko 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

zápas o 3. místo

Branky a nahrávky: 18. Perlini (Virtanen), 32. Crouse (Konecny, Hicketts), 56. Konecny (Sanheim, Hicketts) - 11. Törnqvist. Rozhodčí: Miller (USA), Salonen (Fin.) - Lhotský (ČR), Jamaguči (Jap.). Vyloučení: 5:5, navíc Hicketts, Quenneville - Andersson všichni 10 min., Elgestal 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3251.

Kanada: McDonald - Fleury, McKeown, Sanheim, Bleackley, Hicketts, Pilon, Carrier - Hawryluk, Quenneville, Gropp - Virtanen, Audette, Thomas - Barzal, Konecny, Bishop - Perlini, McCann, Crouse. Trenér: Shawn Bullock.

Švédsko: Söderström - Lagesson, Englund, Aho, Pettersson, Forsling, Ollas Mattson, Andersson - Franzén, Kempe, Lindblom - Elgestad, J. Forsbacka Karlsson, A. Karlsson - Holmström, Nylander, Törnqvist - Ehn, Ottosson, Muzito Bagenda. Trenér: Anders Eriksen.