Českého útočníka Jakuba Orsavu zastavil v šanci obránce Nicolai Bryhnisveen.

Českého útočníka Jakuba Orsavu zastavil v šanci obránce Nicolai Bryhnisveen. | foto: www.iihf.com

Hokejová dvacítka úvodní duel MS zvládla, na výhru s Norskem se nadřela

• 48
Buffalo (Od spolupracovníka iDNES.cz) - O výhru museli pořádně bojovat, vstup do světového šampionátu však zvládli. Čeští hokejisté do dvaceti let udolali houževnaté Norsko 2:0, a připsali si tak první tři body. Mužem utkání se stal Antonín Honejsek, který první branku připravil Rachůnkovi a druhou po samostatném úniku v oslabení sám přidal.

V dalším zápase čeká juniorskou reprezentaci favorizovaná Kanada. Utkání se hraje v úterý od 22:00 českého času.

První třetina utkání nenabídla příliš záživný hokej. Dalo by se říci, že se oba týmy spíše oťukávaly. Češi byli sice hokejovějším týmem, ale do šancí se překvapivě dostávali Norové.

Tu největší měl v polovině periody Sundelius, který zůstal zcela nepokryt u pravé tyčky a až Mazancův rychlý přesun a následný výborný zákrok betonem zabránil norskému útočníkovi ve skórování.

Lehkovážnost se svěřencům kouče Přerosta málem nevyplatila. Oppoyen se neohroženě dral až před branku, Mazanec na poslední chvíli lapačkou zastavil puk před brankovou čárou. Na druhé straně měl šanci Nestrašil, jehož ovšem vychytal pozorný Soberg.

V úvodu druhé části hry se tlak české reprezentace postupně stupňoval, jenže kýžený první gól stále nepřicházel. Jestli byl v první třetině zaměstnanějším brankářem Mazanec, nyní se musel činit především jeho protějšek Soberg.

Obránce Jakub Culek svádí souboj s Norem Tobiasem Skaabergem

"V kabině jsme si řekli, že musíme s pukem chodit hodně do brány a střílet," řekl po zápase Antonín Honejsek. Norský gólman si však poradil i se samostatným únikem agilního Hlinky. Kapituloval až ve 34. minutě, kdy Honejskovo vyhrané vhazování přetavil v branku Rachůnek. "Byl to domluvený signál, naštěstí to vyšlo," objasnil znojemský útočník.

Veseleji mohlo být na české střídačce už po minutě hry ve třetí třetině. To by ale Hlinka musel ve vyložené šanci zamířit přesně. Parádní individuální akce Honejska v oslabení už v síti skončila. "Bylo to se štěstím, podařilo se mi projít mezi protihráči a zakončit mezi nohy," svěřil se šťastný střelec Honejsek.

Aktivitou hýřila především Horákova první řada s Nestrašilem a Soudkem na křídlech. Ani ti český gólový účet už nerozšířili. Čistého konta se dočkal brankář Mazanec, jenž byl v důležitých chvílích týmu oporou. "Byli jsme pod tlakem, ale zvládli jsme to. Do dalšího zápasu se nám bude vstupovat daleko lépe," uvedl český gólman, který k výhře přispěl 21 zákroky.

ČESKO - NORSKO 2:0

Branky a nahrávky: 34. Rachůnek (Honejsek), 45. Honejsek. Rozhodčí: Sjöberg (Švéd.), Smith (Kan.) - Kekäläinen (Fin), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 4:5, navíc Sedlák 10 min. Bez využití. V oslabení: 1:0. Třetiny: 0:0, 1:0, 1:0. Diváci: 1 381.

Česko: Mazanec - Řezníček, Jeřábek, Šenkeřík, Sedlák, O. Horák, Pláněk - Nestrašil, R. Horák, Soudek - Hlinka, Tůma, Orsava - Frk, Culek, Holík - Rachůnek, Palát, Honejsek - Straka.

Norsko: Soberg - Bryhnisveen, Skaarberg, Rokseth, Andersen, Madso, Danielsen, Bacher - Stene, Oppoyen, Rosseli Olsen - Juell, Olden, Sundelius - Lindahl, Haga, Hollstedt - Roste Fossen, Borresen, Weberg - Brekke.