Německo - Finsko: Leask (vpravo) a Lehtinen

Německo - Finsko: Leask (vpravo) a Lehtinen - Německý hráč Robert Leask (vpravo) v souboji s Jere Lehtinenem v utkání evropské skupiny Světového poháru. | foto: ČTK

Finové opět nedostali ani gól

Kolín nad Rýnem - Hokejisté Finska zdolali v zápase evropské Světového poháru v Kolíně nad Rýnem celek Německa 3:0, když dokázali využít dvě přesilovky. Branky hostujícího týmu dali Timonen, Selänne a Lehtinen. Finy podržel gólman Miikka Kiprusoff, který pochytal všechny střely Němců.

Finové jsou tak po dvou zápasech stejně jako Švédové bez ztráty bodu a zajistili si domácí prostředí pro čtvrtfinále.

Německo uzavře vystoupení v základní skupině v pátek od 19:00 zápasem v pražské Sazka Areně proti České republice, přičemž oba celky už mají jistotu, že o semifinále budou hrát ve Švédsku či Finsku.

Severské derby mezi Finskem a Švédskem, které rozhodne o dvojicích pro play-off, je na programu v sobotu v Helsinkách.

Domácí tým podpořený zkušeným gólmanem Washingtonu Kölzigem se ubránil úvodnímu náporu hostí, ale v 11. minutě se mu stalo osudným druhé Lewandowskiho vyloučení. Selänneho přihrávku zužitkoval přesnou střelou z mezikruží obránce Timonen.

Hned z protiútoku mohl vyrovnat Sturm, ale Kiprusoff prokázal skvělou formu. Nepřesně pak pálil i Tomáš Martinec, syn české hokejové legendy Vladimíra Martince.  Na druhé straně se vyznamenal Kölzig proti Hentunenovi.

Ve druhé části svěřenci Franze Reindla dokazovali, že není radno je považovat za outsidery. Vedení totiž drželi Finové jen díky Kiprusoffovi. Hvězda uplynulé sezony NHL z Calgary skvěle zasáhla lapačkou proti osamocenému Hechtovi a radost zkazila po dalším zaváhání obrany Seveřanů také Martincovi.

Finové se dočkali druhé trefy až při přesilové hře pěti proti třem - v 32. minutě se prosadil Selänne.

V další početní převaze mohli Finové naopak inkasovat, ale Ustorf si opět vylámal zuby na Kiprusoffovi a nepřekonatelný byl finský gólman i v oslabení tří proti pěti.

Své schopnosti však dokazoval i jeho zkušenější protějšek Kölzig, který zlikvidoval Elorantovo sólo.

Ke zdramatizování výsledku v závěrečné části nepomohly domácím ani dvě početní převahy a v 56. minutě Lehtinen pojistil výhru týmu Raima Summanena.

Brankář Kiprusoff si připsal celkem 22 úspěšných zákroků a uhájil stejně jako proti České republice čisté konto. Neprůstřelný je již 120 minut.

Výsledek:
Německo - Finsko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky:
11. Timonen (Selänne, Lehtinen), 32. Selänne (Timonen), 56. Lehtinen. Rozhodčí: Joanette (Kan.), Koharski (USA) - G. Devorski, Lazarowich (oba Kan.). Vyloučení: 5:7. Využití: 0:2. Diváci: 12.975.
Německo: Kölzig - Seidenberg, Lüdemann, Ehrhoff, Schubert, Leask, Renz - Hecht, M. Goc, Sturm - Lewandowski, Boos, Kathan - Kreutzer, Abstreiter, T. Martinec - Ustorf, M. Reichel, Fical. Trenér: Franz Reidl.
Finsko: Miikka Kiprusoff - Timonen, Numminen, S. Salo, Niinimaa, Berg, Lydman - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - T. Ruutu, Jokinen, Peltonen - Hagman, Hentunen, N. Kapanen - M. Koivu, J. Ruutu, Eloranta. Trenéři: Raimo Summanen.

tabulka evropské skupiny

Z V VP R PP P S B
1. Finsko 2 2 0 0 0 0 7:0 4
2. Švédsko 2 2 0 0 0 0 9:5 4
3. ČR 2 0 0 0 0 2 3:8 0
4. Německo 2 0 0 0 0 2 2:8 0

Pozn.: Čísla v jednotlivých sloupcích značí počet zápasů, výher v základní hrací době (za 2 body), výher v prodloužení (2 body), remíz (1 bod), porážek v prodloužení (1 bod) a porážek v normální hrací době (0 bodů).