Finsko - Česko 4:3N. Bojovný výkon proti favoritovi, dvacítka bere bod

• 56
Česká hokejová dvacítka má za sebou druhé vystoupení na světovém šampionátu v Edmontonu. Svěřenci Radima Rulíka ukázali v utkání s Finskem bojovnost a předvedli sympatický výkon. Proti favorizovanému soupeři sahali po třech bodech, nakonec se musí spokojit s jedním. Seveřanům po vyrovnaném průběhu podlehli 3:4 po samostatných nájezdech.

Českým mladíkům se oproti úternímu souboji se Slovenskem (5:4) povedl začátek. Dva rychlé góly jednoho z favoritů turnaje přibrzdily, ale nezastavily.

Finové postupem času přeřadili na vyšší rychlostní stupeň a nepříznivé skóre otočili. Tým vedený kapitánem Myšákem, jenž se na šampionátu trefil už třikrát, s favoritem i tak zvládl držet krok.

Ve třetí třetině mohl utkání znovu převážit na svou stranu, ale neproměnil hned několik velkých šancí. Získaný bod lze považovat za cenný i zasloužený.

Další zápas mají Češi na programu o půlnoci ze soboty na neděli proti domácí Kanadě.

Finsko - Česko 4:3N

Zatímco Finové vstoupili do utkání vlažně, české mladíky zdobil dobrý pohyb, dravost a důraz v osobních soubojích. I tak měl největší příležitost během úvodních minut soupeř, Jana Bednáře zachránilo proti ráně Brada Lamberta břevno.

Jinak byl ale vytíženějším z obou gólmanů Leevi Meriläinen. V čase 6:36 si odchovanec Kärpätu Oulu vybral slabší moment, když propustil za svá záda nahození z ostrého úhlu od Jaroslava Chmelaře. O pár okamžiků později udeřili svěřenci kouče Rulíka podruhé, ale branka tentokrát neplatila.

Pohotové dorážce Jana Myšáka totiž předcházel hvizd hlavního rozhodčího, který ztratil volný kotouč z dohledu. Proti přesilovkové střele z první v podání Jiřího Kulicha už sudí nemohli nic namítat, Češi se odpoutali do zajímavého trháku.

Podívejte se na přesnou ránu Jiřího Kulicha.

Jejich náskok se ztenčili ještě před první sirénou. Aatu Räty sice po hrubé chybě Stanislava Svozila v samostatném úniku neuspěl, ale Roby Järventie zamířil přesně a vyloučení Michala Guta potrestal už po čtrnácti vteřinách.

Krátce po návratu obou mužstev z kabin Finové nepříznivé skóre dorovnali. Kasper Puutio napřáhl na hranici pravého kruhu a Bednář našel letící puk až v síti. Česká střídačka si vyžádala kontrolu situace u videa kvůli nedovolenému bránění gólmanovi, ale původní verdikt nezvrátila.

Národní tým naopak musel do čtyř za zdržování hry. Hráči i trenéři si pořádně oddechli, když Joakim Kemell orazítkoval tyč. A nezůstalo pouze u jeho nebezpečného projektilu, Seveřané si vypracovali i několik dalších slibných možností.

Postupem času přebrali iniciativu a diktovali tempo. Svěřenci trenéra Rulíka se naopak v ofenzivě prosazovali jen s velkými obtížemi a tápali také v rozehrávce, v níž párkrát zaváhal i tahoun David Jiříček.

Na startu závěrečného dějství si čeští mladíci mohli vzít ztracené vedení zpět, ale Adam Měchura po přihrávce od Matyáše Šapovaliva před poloprázdnou brankou promáchl a David Špaček zakončil z mezikruží těsně vedle.

Rušno bylo i při následné přesilovce. Velkou možnost spálil aktivní Kulich, na druhé straně mohl po vyloučení Gabriela Szturce skórovat Puutio. V čase 50:24 Bednář kapituloval potřetí, pohotový Räty se po přihrávce od mantinelu trefil přesně k tyči.

Podívejte se na vyrovnávací trefu Jana Myšáka.

Těsný náskok vydržel Finům jen dvě minuty a čtrnáct vteřin. Myšák prokázal dobrý přehled na hranici brankoviště a Meriläinen si kotouč smolně srazil do sítě. A protože se ve zbývajícím průběhu základní hrací doby nikdo další neprosadil, dospěl zápas do prodloužení.

V něm se hra zprvu přelévala ze strany na stranu bez výraznějších příležitostí. Až ve třiašedesáté minutě nevyužili Chmelař se Špačkem přečíslení dvou proti jednomu, nedlouho poté musel Bednář zasahovat proti Puutiovi.

V samostatných nájezdech měli navrch Seveřané. Trestné střílení proměnili Järventie a Kasper Simontaival, z českého výběru se prosadil pouze kapitán Myšák.

Finsko - Česko 4:3N (1:2, 1:0, 1:1 - 0:0)pen. 2:1

Branky: 16:28 Järventie (Heimosalmi, Kapanen), 23:39 Puutio (Simontaival, Jurmo), 50:24 Räty (Hirvonen, Niemelä), Simontaival - 06:36 Chmelař, 11:31 Kulich (Myšák), 52:38 Myšák (Gut, Kulich). Rozhodčí: Hiff, Kowalski – Huseby, Mackey (všichni CAN)..

Finsko Meriläinen (Jatkola) – Nurmi, Niemelä (A), Heimosalmi, Viro, Puutio (A), Jurmo, Rafkin, Rajaniemi – Kemell, Räty, Hirvonen (C) – Simontaival, Määttä, Järventie – Lambert, Koivunen, Helenius – Liukas, Kapanen, Väisänen.

Česko Bednář (Suchánek) – Jiříček, Ticháček (A), Špaček, Svozil (A), Čech, Hamara, Němec – Myšák (C), Gut, Kulich – Chmelař, Szturc, Ivan – Ryšavý, Menšík, Kos – Urban, Šapovaliv, Měchura – Hauser.