Hokejisté Philadelphie se radují z trefy Jakuba Voráčka (uprostřed).

Hokejisté Philadelphie se radují z trefy Jakuba Voráčka (uprostřed). | foto:  David Neff, MAFRA

Voráček slavil výhru nad Jágrem, Červenka dal dva góly za Calgary

• 21
V úterý se základní část hokejové NHL posunula do finiše dalšími deseti zápasy, ve kterých se dokázalo bodově prosadit hned jedenáct Čechů. Hvězdný Jaromír Jágr (0+1) neuspěl s Bostonem na ledě svých bývalých spoluhráčů z Philadelphie, za kterou se prosadil i Jakub Voráček (1+0). Dvěma vstřelenými góly se předvedl Roman Červenka z Calgary a dva body do statistik přibyly i Tomáši Fleischmannovi (1+1) z Floridy.

Hokejisté Bostonu prováhali šanci na ledě Philadelphie k vytvoření náskoku na Montreal na čele Severovýchodní divize. Přestože svého soupeře, který již jen dohrává základní část bez šance na play-off, přestříleli 41:30 odvezli si porážku 2:5.

Češi v NHL

1. Jakub Voráček (PHI) 46z. (21+24) - 45b.
2. Jiří Tlustý (CAR) 46z. (21+14) - 35b.
3. Jaromír Jágr (BOS) 44z. (16+19) - 35b.
4. Patrik Eliáš (NJD) 46z. (14+20) - 34b.
5. T. Fleischmann (FLA) 46z.(10+23) - 33b.
6. T. Plekanec (MTL) 45z. (13+19) - 32b.
7. David Krejčí (BOS) 44z. (10+22) - 32b.
8. Václav Prospal (CBJ) 46z.(12+17) - 29b.
9. Jiří Hudler (CGY) 41z. (10+16) - 26b.
10. Martin Erat (WSH) 43z. (5+19) - 24b.

U obou gólů Bruins byli Češi. Nejprve se v zahajovací třetině proti svým bývalým spoluhráčům prosadil Jaromír Jágr, když asistoval u trefy beka Wade Reddena na průběžných 1:1, a ve třetí dvacetiminutovce pak David Krejčí svou 10. brankou sezony zmírňoval ztrátu na 2:4.

Jedním z pěti úspěšných střelců domácí Philadelphie byl i Jakub Voráček. Nejproduktivnější Čech letošní sezony NHL si vylepšil bilanci na 45 bodů z 46 startů a s aktuálními 21 zásahy vyrovnal na čele střelecké tabulky krajanů kladenského kamaráda Jiřího Tlustého z Caroliny.

"V naší hře jsem viděl velký pokles. Byli jsme hodně slabí na puku a špatně jsme řešili situace. Hráči podle mě nebyli na zápas připraveni," zlobil se na své svěřence kouč Bostonu Claude Julien.

Eliáš gólově nastartoval New Jersey, Židlický dvakrát asistoval

Využitá přesilovka z hole Patrika Eliáše odstartovala sérii New Jersey, které si na domácím ledě vypracovalo nad favorizovaným Montrealem třígólový trhák a nakonec ubránilo dva body po skóre 3:2.

Dvěma asistencemi se na úspěchu Devils podílel Marek Židlický, jenž s 19 zápisy (4+15) platí za suverénně nejproduktivnějšího českého beka letošního ročníku zámořské soutěže.

Canadiens (46 zápasů, 59 bodů) neuspěli souběžně se svými konkurenty z Bostonu (45 zápasů, 59 bodů), načež boj o Severovýchodní divizi tak zůstává nadále otevřený.

Washington dal čtyři góly Pavelcovi a rozhodl o divizním titulu

Zatímco Severovýchodní divize je stále otevřená, v Jihovýchodní divizi je již o lídrovi rozhodnuto. Stalo se tak po domácí výhře Washingtonu 5:3 nad konkurenty z Winnipegu, kteří v naději na postup do play-off musí v posledním zápase porazit Montreal a pak už jen doufat v klopýtnutí Rangers či Ottawy.

Capitals o klíčovém triumfu rozhodli v závěru druhé třetiny, kdy Ondřeje Pavelce za asistence Alexe Ovečkina překonal Nicklas Bäckström a záhy na to přispěchal s pojistkou Mathieu Perreault.

V 52. minutě ještě snížil útočník Jets Nik Antropov, poslední slovo si ale střelou do prázdné branky vzal domácí Ovečkin.

Svou 31. trefou sezony si tak pojistil vedení mezi ligovými kanonýry a v celkové produktivitě je již na čtvrté pozici pouhé tři zápisy za aktuálně zraněným lídrem Sidney Crosbym z Pittsburghu.

Červenka dvěma góly zmírnil porážku Calgary

Útočník Roman Červenka se podruhé ve své premiérové sezoně v NHL blýskl dvěma vstřelenými góly. Zatímco v prvním případě 24. března vystřílel Calgary výhru 3:2 nad St. Louis, v úterním zápase na ledě Nashvillu pouze zkorigoval těsnou prohru. Predators totiž své fanoušky potěšili výsledkem 4:3.

Červenka se poprvé prosadil v 28. minutě, kdy poslal hosty do průběžného vedení 2:1. Sérií tři zásahů se však následně skóre přelilo ve prospěch Nashvillu a svou druhou trefou tak český útočník v 56. minutě již jen uzavřel skóre. Po 37 odehraných zápasech má sedmadvacetiletý forvard na kontě 17 bodů (9+8).

Výsledky:

New Jersey - Montreal 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
14. Eliáš (Židlický), 18. Josefson, 25. Sullivan (Židlický) - 27. Pacioretty, 40. Eller. Střely na branku: 24:21. Diváci: 15.219.

Washington - Winnipeg 5:3 (2:0, 2:2, 1:1)
4. Hendricks, 18. Chimera, 35. Bäckström, 38. Perreault, 60. Ovečkin - 21. E. Kane, 35. Wheeler, 52. Antropov. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, ze 40 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Střely na branku: 41:27. Diváci: 18.506.

Carolina - NY Islanders 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0)
4. Sjomin, 17. J. Staal (Tlustý), 38. Dwyer, rozh. nájezd Nash - 7. Boyes, 28. Bailey, 59. Tavares. Střely na branku: 32:39. Diváci: 16.601.

Philadelphia - Boston 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
2. Hartnell, 32. Read, 32. Lauridsen, 46. Voráček, 49. Gagne - 5.Redden (Jágr), 49. Krejčí. Střely na branku: 30:41. Diváci: 19.717.

St. Louis - Colorado 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
12. Stewart, 23. Berglund, 26. McDonald (Sobotka) - 36. McLeod. Střely na branku: 34:18. Diváci: 15.427.

Nashville - Calgary 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
15. Legwand, 39. Spaling, 44. Watson, 45. Halischuk - 28. a 56. Červenka, 6. Brodie. Střely na branku: 32:18. Diváci: 17.113.

Minnesota - Los Angeles 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
17. Coyle, 17. Clutterbuck - 40. Carter. Střely na branku: 25:23. Diváci: 18.825.

Florida - New York Rangers 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
26. Fleischmann (Kuba), 48. Goc (Fleischmann), 59. Shore - 43. Pyatt, 60. Brassard. Střely na branku: 16:38. Diváci: 17.758.

San Jose - Dallas 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)
13. Torres (Havlát), 55. Pavelski, 55. Couture - 15. Roussel, 21. Eriksson. Střely na branku: 37:26. Diváci: 17.562.

Pittsburgh - Buffalo 2:4 (1:1, 0:0, 1:3)
14. Kunitz, 52. Iginla - 13. a 60. Vanek, 47. Hecht, 58. Ott. Střely na branku: 42:33. Diváci: 18.630.