Dostál prožil vítěznou premiéru v NHL, Hronek se zapsal mezi střelce

• 12
Hokejový brankář Lukáš Dostál se dočkal premiéry v NHL. V dresu Anaheimu nastoupil k domácímu zápasu proti Detroitu a byl zvolen třetí hvězdou u výhry 4:3 po samostatných nájezdech. Během 65 minut hry kryl 33 z 36 střel, jednou jej překonal i krajan Filip Hronek. V rozhodujícím rozstřelu čelil dvěma soupeřům a neinkasoval.

21letý odchovanec brněnské Komety Lukáš Dostál se po Karlu Vejmelkovi z Arizony, který shodou okolností v minulosti rovněž hájil dres Brna, stal druhým českým nováčkem letošní sezony NHL na pozici brankáře.

Anaheim, který jej draftoval v roce 2018 z celkové 85. pozice, jej v průběhu sezony opakovaně povolal do prvního týmu. Debutu se však dočkal až v nedělní partii proti Detroitu. Při absenci jedničky Johna Gibsona dostal přednost před zkušenějším Anthonym Stolarzem a trenéry rozhodně nezklamal.

V řádné hrací době a prodloužení přispěl k remíze 3:3 celkově 33 zákroky. Během penaltového rozstřelu pak zneškodnil pokus Lucase Raymonda, lídra produktivity nováčků letošní sezony, a Adam Erne ve druhé sérii přestřelil. Za domácí Ducks se naopak prosadili talentovaný Trevor Zegras a Rickard Rakell. Anaheim tak zvítězil 4:3SN a Dostál byl zvolen třetí hvězdou.

Přednost v hlasování novinářů měli jen hostující Tyler Bertuzzi (1+1) a obránce vítězů Cam Fowler (0+1), jenž odehrál přes 35 minut čistého hracího času.

„Po zápase to bylo neuvěřitelné. Došlo i na slzy, když ze mě spadl všechen ten tlak ze závěru. Chtěl jsem to vyhrát pro spoluhráče,“ řekl zámořským novinářům spokojený Dostál, jenž se stal sedmým českým gólmanem v NHL sezony (Vejmelka, Vaněček, Vladař, Rittich, Mrázek, Francouz) a celkově 23. historie.

V dresu Detroitu jej v 21. minutě v přesilovce překonal krajan Filip Hronek (27:47, 1+0, +/-: 0, 4 střely). Útočník Filip Zadina (14:20, -1, 2 střely) se bodově neprosadil.

Ve druhém nedělním zápase hokejisté St. Louis v samém závěru řádné hrací doby předvedli nečekaný obrat skóre proti Dallasu. Tým Stars držel nejtěsnější vedení 0:1 od 30. minuty, kdy se prosadil Jason Robertson.

Hostujícího Bradena Holtbyho připravil o čisté konto až v čase 59:13 při přesilovce umocněné odvoláním brankáře skórující kapitán Ryan O’Reilly.

Krátce před jeho zakončením se navíc dalším faulem provinil obránce Dallasu Miro Heiskanen a Blues tak po vyrovnání pokračovali v početní převaze. Uběhlo jen dalších 18 vteřin hry a k velkému potěšení publika skóre otočil druhým gólem domácích Jordan Kyrou.

St. Louis tak dokázalo prodloužit svou bodovou sérii z domácích představení na posledních 12 zápasů. Jediným českým účastníkem duelu byl centr Dallasu Radek Faksa (14:53, +/-: 0, 2 střely).

Výsledky NHL:

Anaheim Ducks - Detroit Red Wings 4:3N (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)pen. 2:0

Branky: 06:32 Zegras (Fowler, Rakell), 38:04 T. Terry (Milano, Getzlaf), 42:01 Comtois (Rakell, Zegras), Zegras - 20:21 Hronek (Seider, Bertuzzi), 35:07 Bertuzzi (M. Staal, L. Raymond), 47:55 Naměstnikov (Oesterle, M. Rasmussen). Rozhodčí: MacDougall, Halkidis – McNamara, Gawryletz.. Diváci: 12 043.

Anaheim Ducks Dostál (Stolarz) – Manson, Fowler (A), Drysdale, Shattenkirk, Pateryn, Benoit – T. Terry, Getzlaf (C), Tracey – Rakell, Zegras, Milano – Silfverberg (A), Lundeström, Comtois – B. Robinson, Steel, Deslauriers.

Detroit Red Wings Greiss (Nedeljkovic) – Seider, Oesterle, Hronek, Leddy, G. Lindström, M. Staal (A) – L. Raymond, Dylan Larkin (C), Bertuzzi – Zadina, P. Suter, Fabbri – Erne, M. Rasmussen, Naměstnikov – Gagner, Veleno, Givani Smith.

St. Louis Blues - Dallas Stars 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)

Branky: 59:13 R. O'Reilly (Krug, Kyrou), 59:31 Kyrou - 29:16 J. Robertson (Pavelski, M. Heiskanen). Rozhodčí: L'Ecuyer, Syvret – Baker, Kovačik.

St. Louis Blues Binnington (Husso) – Parayko (A), Mikkola, Faulk, Krug, Bortuzzo, M. Scandella – Bučněvič, R. O'Reilly (C), I. Barbašev – Kyrou, R. Thomas, B. Schenn – Perron, Sundqvist, Saad – K. Kostin, Bozak, L. Brown.

Dallas Stars Holtby (Oettinger) – J. Klingberg, R. Suter, M. Heiskanen, Lindell (A), Hakanpää, Sekera – Pavelski, Hintz, J. Robertson – Seguin (A), Jamie Benn (C), Gurjanov – Glendening, Faksa, M. Raffl – A. Radulov, Peterson, Kiviranta.

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.