Columbus - Detroit: Robert Lang střílí

Columbus - Detroit: Robert Lang střílí - PŘISPĚL K VÝHŘE. Český hokejový útočník Robert Lang (dole) výrazně pomohl Detroitu k vítězství v zápase zámořské NHL na ledě Columbusu. | foto: Matt Sullivan, Reuters

Útočník Lang přihrál na tři góly Detroitu

• 6
Columbus - V utkání hokejové NHL mezi Columbusem a Detroitem padlo hned jedenáct branek, přičemž u pěti gólových situací figurovali čeští útočníci. Na vítězství Red Wings v poměru 7:4 se třemi asistencemi podílel Robert Lang a v dresu poražených se pro změnu dvěma body (1+1) prezentoval David Výborný.

Vydařený úvod a ještě lepší závěr předvedli hokejisté Detroitu, kteří si po výhře 7:4 na ledě Columbusu připsali již pátý triumf z posledních sedmi představení.

Red Wings, v jejichž brance se na místo odpočívajícího Dominika Haška představil Chris Osgood, si během první poloviny střetnutí vytvořili třígólový náskok.

"Líp jsem je v úvodních třiceti minutách hrát snad ani neviděl," uvedl Ken Hitchcock, trenér Blue Jackets.

Columbus však nesložil zbraně a sérií čtyř vstřelených branek, na níž se gólem a asistencí podílel také produktivní David Výborný, otočil skóre ve svůj prospěch.

Český reprezentant, jenž z posledních jedenácti duelů vytěžil hned šestnáct kanadských bodů, se prosadil v 34. minutě poté, co obral o puk Nicklase Lidströma. Výborný překonal Osgooda kličkou do bekhendu a mohl se tak radovat z jubilejní 100. branky v NHL.

"V úvodu třetí třetiny jsme nehráli dobře," řekl útočník Daniel Cleary, jenž v 55. minutě dovršil svůj premiérový hattrick kariéry v NHL a zároveň navrátil vedení na stranu Detroitu.

"Nastupovat po boku Langa je pro mě ohromnou příležitostí. Neustále mě zásobuje přihrávkami," pochválil Cleary českého centra, který asistoval u všech jeho zásahů. Osmadvacetiletý Cleary se tak zlepšil již na sedmnáct gólů, čímž upevnil své vedení v střelecké tabulce Red Wings.

Kotalík potvrdil svou střeleckou formu

Útočník Aleš Kotalík se prosadil v souboji s Carolinou a zaznamenal svou pátou branku z posledních pěti zápasů. Osmadvacetiletý rodák z Jindřichova Hradce proměnil v poslední minutě zápasu trestné střílení, čímž zpečetil triumf Buffala na konečných 4:1. Svěřenci trenéra Lindy Ruffa tak jako jediný celek z čtvrtečního programu NHL využil výhodu domácího ledu.

V zahajovací třetině vyslali Sabres na branku hostujícího Johna Grahamea pouze jedinou střelu. Skóre tak doznalo první změny až v prostřední dvacetiminutovce, ve které domácí výrazně ožili. Pod první změnu stavu se podepsal v 22. minutě útočník Jason Pominville, jenž z prostoru před brankou dorazil pokus Jochena Hechta.

Poté se shodně dvacátým zásahem sezony blýskli Chris Drury a za asistence Jaroslava Špačka také Thomas Vanek. Úspěšní střelci napodobili svého spoluhráče Pominvilla, když oba góly padly po dorážce z brankoviště. Stav 3:0 vydržel až do 59. minuty, kdy při hře v oslabení Craig Adams zamířil přesně do skuliny mezi betony domácího gólmana Ryana Millera. Poslední slovo utkání si však vzalo Buffalo. Zmiňovaný Aleš Kotalík v čase 59:18 po faulu Erika Colea proměnil trestné střílení.

Los Angeles rozstřílelo Edmonton

Edmonton, do jehož sestavy se již navrátil uzdravený útočník Ryan Smyth, v domácí hale Rexall Place nestačil na hokejisty Los Angeles. Králové si z ledu finalisty posledního Stanley Cupu odváží vysokou výhru v poměru 7:4.

"Hráli jsme hokej jako na rybníku. Soupeř má kvalitní přesilovky a dokázal využít své šance," uvedl zklamaný Ryan Smyth, jehož tým třikrát inkasoval během početní výhody Los Angeles.

V brance Edmontonu se představil Dwayne Roloson, jenž lovil ze sítě hned šest puků. Sedmatřicetiletý Kanaďan tak minimálně v šesti případech inkasoval letos už počtvrté. Shodný počet takto nevydařených zápasů přitom v minulosti nastřádal až při součtu šesti předchozích sezon.

Ofenzivu Los Angeles podporovali zejména útočníci Alexandr Frolov (1+2), Dereg Armstrong (0+3) a Anže Kopitar (0+2). Mezi střelce se zapsal také zkušený obránce Rob Blake, jenž nastoupil ke svému 700. zápasu v dresu Kings.

Philadelphia prolomila černou sérii

Po desíti porážkách v řadě se Philadelphia konečně dočkala vítězství. Dva body Letci urvali ze střetnutí na ledě Tampy Bay, kde uspěli těsně 4:3. Třemi asistencemi se blýskl kapitán Philadelphie Peter Forsberg. Dvakrát se po jeho přihrávkách zapsal mezi střelce Simon Gagne.

Skvělý výkon podal také gólman Robert Esche, jenž z pětačtyřiceti střeleckých pokusů Blesků inkasoval pouze tři branky. Stíhací jízdu Tampy, která po 40 minutách hry prohrávala 1:4, podpořil také Filip Kuba. Český obránce v průběhu 42. minuty využil přesilovou hru a svou pátou trefou sezony snížil vedení Flyers. Svěřenci trenéra Johna Tortorelly zatlačili svého soupeře do obrany, dokázali již však pouze zkorigovat na rozdíl jediné branky.

Zbyněk Michálek uspěl v bratrském souboji

Hokejisté San Jose nepotvrdili roli favorita, když před domácím publikem podlehli po gólu z poslední minuty svěřencům trenéra Wayne Gretzkého. Coyotes si tak odváží triumf v poměru 3:2, čímž navázali na nedávný úspěch nad dalším silným celkem, Anaheimem Ducks.

Během úvodních čtyřiceti minut se oba celky prosadily shodně ve dvou případech. Phoenix si nejprve vybudoval dvoubrankový náskok. Přesilové hry vždy za asistencí obránce Zbyňka Michálka, jenž tak předčil v bratrském souboji útočníka Žraloků Milana Michálka, využili útočníci Oleg Saprykin a Shane Doan.

Na srovnání skóre v podání San Jose se výrazně podílel loňský lídr produktivity Joe Thornton, jenž jednu branku vsítil a na druhou přihrál. Rozhodující moment zápasu přišel v čase 59:19, kdy se prosadil hostující veterán Yanic Perreault.

Výsledky zápasů

Buffalo - Carolina 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
22. Pominville, 23. Drury, 37. Vanek, 60. Kotalík z tr. střílení - 59. C. Adams. Střely na branku: 26:30. Diváci: 18.690.

Columbus - Detroit 4:7 (0:2, 2:1, 2:4)
33. Hainsey, 35. Výborný, 44. Fritsche, 46. Foote (Výborný) - 5.,17. a 55. Cleary (na všechny Lang), 52. a 59. Dacjuk, 29. Zetterberg, 59.
Markov. Střely na branku: 25:36. Diváci: 17.408.

Edmonton - Los Angeles 4:7 (2:2, 2:3, 0:2)
5. Pisani, 20. Tjärnqvist (Hemský), 24. Smyth, 25. Stoll - 7. Brown, 12. Willsie, 28. R. Blake, 33. Frolov, 39. Avery, 48. Višňovský, 60.
McCauley. Střely na branku: 39:38. Diváci: 16.839.

Tampa Bay - Philadelphia 3:4 (1:2, 0:2, 2:0)
11. St. Louis, 42. Kuba, 55. Fedotěnko - 17. a 30. Gagne, 5. Žitnik, 40. Kapanen. Střely na branku: 45:26. Diváci: 21.171.

San Jose - Phoenix 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)
31. J. Thornton, 40. Vlasic - 13. Saprykin (Z. Michálek), 23. Doan (Z. Michálek), 60. Perreault. Střely na branku: 29:23. Diváci: 17.496.