Všichni Jágrovi trenéři. Constantina ignoroval, Hlinkovi říkal Jánošík

1998. Kapitán Pittsburgh Penguins Jaromír Jágr diriguje hru svých spoluhráčů při utkání s New York Rangers. Za ním stojí tehdejší trenér Kevin Constantine. | foto: AP

29 2016
Chce-li kouč, aby Jaromír Jágr na ledě zářil, musí mu dát svobodu. Teď má číslo 68 na Floridě nového bosse.

Ryšavý Kevin Constantine, Američan s pověstí rapla, se na podzim 1997 v Pittsburghu přitočil k potlučenému Jágrovi a ptal se: „Jak je? Budeš na večer fit? Nastoupíš?“ Hokejista se na něj podíval s potutelným výrazem ve tváři a opáčil: „Hele, nestarej se. Brnknu manažerovi a on ti dá vědět.“

Jágr a trenéři. Toť téma na knihu, jež by se zábavnými i jinak pozoruhodnými historkami jen hemžila.

V NHL vedlo české křídlo šestnáct různých mužů. Po nedělní porážce Floridy 2:3 od Caroliny přibyl na seznam sedmnáctý. Náhle odvolaného Gerarda Gallanta, jenž se svým (též propuštěným) asistentem odjížděl z haly Hurricanes taxíkem, nahradil Tom Rowe, zároveň generální manažer klubu Panthers. Pro Jágra to patrně nebyla vítaná zpráva.

S Gallantem vycházel znamenitě. Dobíral si ho, že ze vzájemných partií Pittsburgh - Detroit v 90.letech obvykle odjížděl s vysvědčením -4 ve statistice plus/minus.

„Máme daleko víc svobody než jiná mužstva,“ řekl Jágr v únoru MF DNES. „Takticky nás nesvazuje, nenutí nás upjatě bránit vedení a hlavně je rozumný. Když máme náročný program, dá nám volno.“

Gerard Gallant (nahoře) převzal Florida Panthers v červnu 2014 a výrazně je...

Gerard Gallant (na snímku) důvěřoval Jágrovým schopnostem. Jak se k české ikoně postaví jeho nástupce na střídačce Floridy Tom Rowe?

Svoboda byla pro Jágra odjakživa klíčovým slovem. Karel Beran, jeden z jeho prvních šéfů v kladenské „Pézetce“, před pěti lety pravil: „Já kluky nechal hrát. Když udělali chybu, zastavil jsem akci a vysvětlil, jak si ji představuju. Nikdy jsem neřval, žádného jsem nepraštil. A oni byli ochotní se pro mě rozkrájet.“

To bylo pro malého Jaromíra ideální prostředí. A svědčilo mu i později. Naopak narazil každý, kdo se jej pokoušel stavět do latě. Přísný Constantine se v Pittsburghu čílil, když číslo 68 přikráčelo na trénink bez přilby. Žádal, aby se podřídilo obranářské strategii. Pohořel.

„Určité kontroverze byly,“ líčil Jágr. „Trenér chce hrát nějak a já úplně jinak. Dělám si, co se mi líbí. Cítím, že mám jít na led, zvednu se a jdu. Kdyby protestoval, začaly by potíže. Případně tu prostě nebudu.“

Ohnivé debaty plály mezi Jágrem a Ivanem Hlinkou, když jej Penguins najali na přelomu tisíciletí, aby podpořil svého krajana. Nápad však ztroskotal. Hlinkovy novoty zasahovaly do Jágrových zvyků. Bitkařům přihodil čas na ledě a hvězdám ubral. „Je jako Jánošík,“ tvrdil Jágr. „Bohatým vzal a chudým dává.“

S výjimečnými hráči, jako je on, Lemieux, Gretzky, Crosby či Ovečkin, nelze zacházet jako s pěšáky. Jsou pod drtivým tlakem, potřebují vhodné podmínky, aby mohli sázet góly. Jágr třeba vytýkal Hlinkovi, že ho na podzim 2000 nevytáhl z krize. Že nehodlal roztrhnout úspěšné trio Kovaljov, Lang, Straka.

Jaromír Jágr a trenér Peter DeBoer na tréninku New Jersey.

Jaromír Jágr a trenér Peter DeBoer na tréninku New Jersey.

JÁGR A JEHO KOUČ. (Nejen) Jaromíra Jágra vede v Bostonu coby trenér Claude

V Bostonu vedl Jaromíra Jágra trenér Claude Julien.

V zámoří ze zvěstí o neshodách upletli bič na pittsburskou hvězdu. Kanadský komentátor Don Cherry prohlásil, že se Jágr snaží odstřelit dalšího kouče. Deník Post-Gazette jej posléze drsně označil za zabijáka trenérů a rakovinu kabiny. Jágr tehdy sám volal do redakce MF DNES, aby popřel český rozkol v Pittsburghu, či dokonce svou vzpouru. „Čeká se tu na každý náznak senzace. Kdo chce psa bít... Znáte to,“ vysvětloval do telefonu.

Třebaže v soukromí se dvě legendy ctily, v práci si nerozuměly. Ani ve Washingtonu to mezi Jágrem a jeho nadřízenými neklapalo.

Zkušenému Ronu Wilsonovi draze pořízená hvězda v sestavě překážela. Nováček Bruce Cassidy sice hned po nástupu ke Capitals přiletěl o prázdninách za Jágrem do Prostějova, aby se s ním seznámil, úkol náročný i pro pokročilé ale nezvládl a ztratil respekt celého mužstva.

Zaujal zámořské novináře, chválil ho kouč i spoluhráči. Jen Jágr byl ke své...

Ve Philadelphii koučoval českého hokejistu Peter Laviolette (vlevo).

Jak Jágr stárne, stává se pokornějším, z jeho vztahů s kouči mizí napětí. Postupem času se spřátelil i s někdejším sokem Constantinem.

V březnu 2011 mu údajně v kabině omského Avangardu šermoval pěstmi před obličejem běsnící Raimo Summanen. Jenže to byl spíš výsledek Finovy duševní nevyrovnanosti než manýr borce z Kladna.

Jeho pověst se po návratu z KHL do NHL v létě 2011 plynule zlepšuje. Navenek obstojně zvládl i krušné období na sklonku angažmá v New Jersey, kdy ho Lou Lamoriello s pobočníky Oatesem a Stevensem odsunuli do vedlejší role.

Pod demokratem Gallantem na Floridě si lebedil. Oblíbený chlap netrhal jeho lajnu s Barkovem a Huberdeauem. Umí jednat se zelenáči i veterány, ale znelíbil se majitelům klubu. A tak ho nahradil šedesátiletý Rowe, jenž během jedenácti měsíců povýšil z kouče farmářského týmu na generálního manažera a hlavního trenéra Panthers. Působil jako asistent v NHL, jako kouč v AHL i v Jaroslavli v KHL.

Teď může výrazně přispět k rozhodnutí, zda Jágr po této sezoně skončí v NHL, nebo si zámořskou kariéru prodlouží.

Autor:

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Nejčtenější

Brankáře Paříka si vybralo Los Angeles ve třetím kole draftu

Český brankář Lukáš Pařík si připisuje úspěšný zákrok ve čtvrtfinále se...

VIDEO Jako první český hokejista prošel letošním draftem NHL brankář Lukáš Pařík z Liberce. Ve třetím...

Will se v Liberci chystá na svůj první rok ve Švédsku

Roman Will na tréninku libereckých hokejistů.

S hokejisty Liberce vyjel minulý týden na led i Roman Will. Brankář, který během uplynulých tří let...

Brankářova osudová volba. Smrt, či odvykačka? Teď v NHL sbírá ceny

David Pastrňák (88) z Bostonu zkouší prostřelit Robina Lehnera z New York...

Skoro dvoumetrový a víc než stokilový chlap se snažil vypadat nenápadně. O samotě seděl na...

New Jersey sází se Subbanem na extravaganci. A buduje hladový kádr

Lindsey Vonnová a P. K. Subban zašli na zápas Toronto Raptors - Philadelphia...

VIDEO Mimořádně produktivní víkend má za sebou vedení New Jersey Devils. Na draftu NHL zvolilo jako...

Extraliga je výš, ale věřím, že to zvládnu, říká plzeňský Rob

Luboš Rob ze Vsetína během utkání proti Českým Budějovicím

Pouze jediný hráč, kladenský Vítězslav Bílek, dal v historii první hokejové ligy v základní části...

Další z rubriky

New Jersey sází se Subbanem na extravaganci. A buduje hladový kádr

Lindsey Vonnová a P. K. Subban zašli na zápas Toronto Raptors - Philadelphia...

VIDEO Mimořádně produktivní víkend má za sebou vedení New Jersey Devils. Na draftu NHL zvolilo jako...

Brankáře Paříka si vybralo Los Angeles ve třetím kole draftu

Český brankář Lukáš Pařík si připisuje úspěšný zákrok ve čtvrtfinále se...

VIDEO Jako první český hokejista prošel letošním draftem NHL brankář Lukáš Pařík z Liberce. Ve třetím...

V NHL o mě zájem byl. V Rusku ale nebudu ve čtvrté lajně, těší Sedláka

Lukáš Sedlák (vlevo) z Columbusu v souboji s  Ronem Hainseyem z Toronta.

Mohl ještě zabojovat. Uzavřít skromný kontrakt s klubem v NHL, zůstat v nejslavnější lize a makat...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz