Švédský obránce rozhodl v prodloužení

• 5
Podruhé v tomto play off zařídil švédský obránce Niclas Wallin hokejistům Caroliny gólem v prodloužení vítězství. V boji o finále Stanley Cupu tak jeho tým porazil Toronto 2:1 a vyrovnal stav série na 1:1. Toronto mělo namále už v základní hrací době, když je od porážky zachránila úspěšně sehraná power play, v níž se osm vteřin před koncem trefil Alyn McCauley. Třetí zápas sehrají oba soupeři v úterý v Torontu.

"Nejem žádný kanonýr," prohlásil Wallin, který dal v základní části NHL jen jediný gól. „V tréninku nějaké góly dám, ale při zápase se do šancí nedostávám. Teď jsem dal už druhý gól, navíc v prodloužení, to je prostě neuvěřitelné," říkal po zápase spokojený obránce, který rozhodl i čtvrtý zápas semifinále konference v Montrealu.

Domácí tým v nastaveném čase téměř deset minut vůbec nevystřelili na branku, ale v 74. minutě Rod Brind'Amour poslal puk Wallinovi, který bez přípravy vypálil. Obránce Aki Berg z Toronta jeho střelu nešťastně tečoval přímo mezi betony bezmocného Curtise Josepha v brance Maple Leafs.

První branku zápasu dal až ve 48. minutě Bret Hedican, který Josephovi v brance Toronta naznačil střelu, najel si zleva blíž k brance a švihem se trefil ke vzdálenější tyči.

Toronto měl v sestavě čtyři hráče, kteří se na led vrátili po zranění, včetně kapitána Matse Sundina a středního útočníka Darcyho Tuckera. Přesto střeleckou smůlu prolomilo až V power play. Právě Sundin, který kvůli zlomenině levého zápěstí vynechal dvanáct zápasů, připravil spolu s Garym Robertsem gól pro Alyna McCauleyho. Sundin poslal zpoza branky bekhendovou přihrávku Robertsovi do levého kruhu pro vhazování, Roberts naznačil střelu, ale poslal křížný pas na McCauleyho, který bez přípravy zakončil k pravé tyči. Byl to již pátý McCauleyho gól v letošní nadstavbové části.

Branka šokovala domácí diváky, hala ztichla. Otřásla i hráči a zdálo se, že Toronto bude v prodloužení psychicky nahoře. "V šatně bylo několik minut ticho," řekl obránce Caroliny Sean Hill. "Ale pak si vzali slovo starší hráči a řekli, co je třeba hrát dál," dodal.

Semifinále Východní konference
Carolina - Toronto 2:1 v prodl., 0:0, 0:0. 1:1 – 1:0)
Branky a nahrávky:
48. Hedican (Gelinas, Battaglia), 74. Wallin (Brind´amour) - 60. McCauley (Roberts , Sundin). Střely na branku: 33:27. Diváků: 18 924. Výsledek prvního zápasu: 1:2. Stav série: 1:1.

Statistiky českých hráčů (za klubem je uveden počet  bodů  v  kanadském hodnocení (góly + přihrávky), střely   na branku,  +/- body za účast na ledě při  vstřelených a obdržených gólech a čas strávený na ledě v minutách)

Reichel (Toronto) 0, 2, 0, 10:06
Tomáš Kaberle (Toronto) 0, 0, -1, 31:00
Malík (Carolina) 0, 0, +1, 17:02
Jaroslav Svoboda (Carolina) 0, 2, 0, 15:29
Vašíček (Carolina) 0, 2, 0, 16:14

Bret Hedican dává první gól Caroliny, Curtis Joseph v brance Toronta už nestačil jeho střelu krýt

Hrdina druhého zápasu semifinále Stanley Cupu mezi Carolinou a Torontem Niclas Wallin se během utkání octl v této netradiční pozici, kdy si doslova zasedl na Alexeje Ponikarovského