TOHLE NEZACHRÁNÍ. Alex Killorn z Tampy Bay překonává brankáře Detroitu Petra...

TOHLE NEZACHRÁNÍ. Alex Killorn z Tampy Bay překonává brankáře Detroitu Petra Mrázka. | foto: AP

Napodruhé Mrázek k výhře Detroit nedotlačil, gól mu dal i bek Šustr

• 55
Po famózním výkonu z otevírací partie série si gólman Detroitu Petr Mrázek v odvetě na ledě Tampy Bay statisticky pohoršil. Z úvodních 18 střel totiž inkasoval čtyři góly a od třetí třetiny již přenechal místo v brance Jimmymu Howardovi. Domácí nakonec uspěli jasně 5:1, jedním gólem se na tom podílel i obránce Andrej Šustr. Výhry se nedočkali ani Ondřej Pavelec, jenž pochytal 37 střel. Jeho Winnipeg padl v Anaheimu těsně 1:2.

V prvním zápase play-off nejofenzivnější tým letošní základní části NHL na skvělém Petru Mrázkovi doslova vyhořel. Tampa Bay ve čtvrtek Detroit přestřílela 46:14, přesto padla 2:3. V odvetě byl poměr střel již vyrovnanější při bilanci 30:24. Rozdílný byl ale také výsledek, když se po jasném triumfu 5:1 z vyrovnání série na 1:1 na zápasy radovali domácí Lightning.

Mrázek tentokrát odchytal jen 40 minut a z 18 střel lovil ze sítě čtyři puky. Hledat příčinu neúspěchu Red Wings v jeho výkonu by ovšem byla chyba. Ostravský rodák naopak své spoluhráče několikrát podržel a při gólových situacích měl vždy obtížnou pozici.

Poprvé v utkání inkasoval už ve 4. minutě, kdy využil přesilovku pohotovou dorážkou Tyler Johnson. Rozhodující fází střetnutí byla prostřední dvacetiminutovka, v níž Tampa přidala další tři branky. V 28. minutě protlačil puk za záda ležícího Mrázka Alex Killorn, v 35. minutě si z pozice obránce skvěle nabruslil k zakončení do odkryté klece Andrej Šustr a na 4:0 zvyšoval v čase 39:22 proměněným brejkem dvougólový útočník Johnson.

V závěrečné třetině, pro kterou odvolaného Mrázka nahradil Jimmy Howard, nejprve snížil Tomáš Tatar ale poslední slovo patřilo opět domácím. V čase 55:26 proměnil druhou početní převahu Tampy v zápase finský reprezentant Valtteri Filppula.

Kromě zadáka Šustra (17:54, +/-: +3, 3 střely), jenž se zapsal mezi střelce teprve podruhé ve své začínající zámořské kariéře (117 zápasů v základní části - 1 gól, 5 zápasů v play-off - 1 gól), v sestavě vítězů nechyběl ani útočník Ondřej Palát (18:57, +/-: +1). V obraně Detroitu pak nastoupil Marek Židlický (17:45, +/-: +1, 1 střela), na Jakuba Kindla ovšem opět zbyla jen role nehrajícího náhradníka.

Po nezdaru z úvodního duelu na ledě Rangers byli hokejisté Pittsburghu pod velkým tlakem. Zámořská média otevřeně kritizovala i největší hvězdy týmu. Vždyť kapitán Penguins Sidney Crosby, jedna z největších osobností současného hokejového světa, dal v součtu z posledních 19 startů v play-off jen hubenou jedinou branku.

Na kritiku však dokázal okamžitě reagovat činy. Odvetu v slavné Madison Square Garden totiž ozdobil dvěma zásahy a byl první hvězdou u vyrovnání série Pittsburghu na 1:1 na zápasy po těsné výhře 4:3.

Zahajovací třetina duelu ještě o vystoupení Crosbyho ze svého stínu nic nenasvědčovala. Rangers totiž zásahem Dereka Stepana z 18. minuty odskočili do vedení. Velké věci se začaly dít až v prostředním dějství. V přesilovce z 31. minuty srovnal Brandon Sutter a následně dvakrát udeřil Crosby, jenž se radoval v 35. a 39. minutě.

V úvodu třetí třetiny využili početní převahu i domácí, snížení na rozdíl jediné branky zařídil Derick Brassard. Rozhodující moment duelu ale přinesla 50. minuta, kdy se v přesilovce prosadil pro změnu pittsburghský Chris Kunitz. Ze závěrečného tlaku Rangers vytěžili snížení Ricka Nashe z času 59:54, na vyrovnání jim už ale nezbyl čas.

Prvním autorem hattricku v letošním play-off se stal ruský mladík v útoku St. Louis, Vladimir Tarasenko (v 23 letech byl letos s 37 góly pátým nejlepším střelcem základní části, z 9 startů kariéry NHL v play-off má na kontě 7 branek).

Po nečekané porážce ze zahajovacího duelu série 2:4 s Minnesotou museli Blues před svými fanoušky zabrat. Díky Tarasenkovi, jenž se dvakrát prosadil už v první třetině a hattrick zakončil v 60. minutě trefou do prázdné branky, uspěli 4:1 a srovnali stav série na 1:1 na zápasy.

Ve 14. minutě nejprve ideálně tečoval střelu od obránce a v 19. minutě při přesilovce nachytal gólmana Devana Dubnyka střelou z ostrého úhlu. Stav 2:0 následně vydržel až do 42. minuty, kdy snižoval hostující Marco Scandella. Klid do řad St. Louis vrátil až třetí gól Patrika Berglunda z času 58:02 a završení skvělého výkonu Tarasenka přišlo v čase 59:43. Útočník Dmitrij Jaškin (16:23, +/-: 0) ani obránce Zbyněk Michálek (19:52, +/-: +2) se u výhry bodově neprosadili.

Z osmi sérií úvodního kola play-off NHL dokázaly z otvíracích dvou zápasů jen dva celky naplno využít výhody domácího ledu. Montreal vede v kanadské bitvě 2:0 na zápasy nad Ottawou a stejným poměrem vévodí sérii také favorizovaný Anaheim nad nováčkem vyřazovacích bojů Winnipegem.

Po úvodní výhře 4:2, v níž ve třetí třetině otáčeli nepříznivé skóre 1:2, se i v odvetě Ducks radovali až po obratu ze závěru řádné hrací doby. Ondřej Pavelec dlouho držel naděje Winnipegu na vyrovnání. Jets totiž poslal v 36. minutě do vedení Adam Pardy a to vydrželo až do 51. minuty, kdy srovnal Patrick Maroon. V přesilové hře tečoval před českým gólmanem střelu obránce Cama Fowlera.

Střelecky aktivnější Ducks (soupeře přestříleli v poměru 39:29) pak dokonali obrat v čase 59:39. Krutý scénář pro Winnipeg zrealizoval švédský útočník Jakob Silfverberg, jenž se v klíčové akci zápasu u zadního mantinelu zbavil centra Bryana Littla a střelou z levého kruhu překvapil Pavelce, jenž i přes dva inkasované góly předvedl skvělý výkon (kryl 37 střel a úspěšnost zákroků měl 94,9%).

Do sestavy Ducks se opět nevešli Tomáš Fleischmann s Jiřím Sekáčem, na druhé straně Michael Frolík (16:32, +/-: -1, 1 střela) a málo vytěžovaný Jiří Tlustý (8:10, +/-: 0) nebodovali.

Výsledky 1. kola play-off

Východní konference:

Tampa Bay - Detroit 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)
4. a 40. Johnson, 28. Killorn, 35. Šustr, 56. Filppula - 46. Tatar. Petr Mrázek odchytal za Detroit 40 minut, z 18 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 77,8 procenta. Střely na branku: 30:24. Diváci: 19 204. Hvězdy utkání: 1. Johnson, 2. Hedman, 3. Callahan (všichni Tampa). Stav série: 1:1.

New York Rangers - Pittsburgh 3:4 (1:0, 0:3, 2:1)
18. Stepan, 44. Brassard, 60. Nash - 35. a 39. Crosby, 31. Sutter, 50. Kunitz. Střely na branku: 26:22. Diváci: 18 006. Hvězdy utkání: 1. Crosby, 2. Kunitz, 3. Sutter (všichni Pittsburgh). Stav série: 1:1.

Západní konference:

St. Louis - Minnesota 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
14., 19. a 60. Tarasenko, 59. Berglund - 42. Scandella. Střely na branku: 27:25. Diváci: 19 243. Hvězdy utkání: 1. Tarasenko, 2. Allen, 3. Steen (všichni St. Louis). Stav série: 1:1.

Anaheim - Winnipeg 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
51. Marroon, 60. Silfverberg - 36. Pardy. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 39 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 94,9 procenta. Střely na branku: 39:29. Diváci: 17 415. Hvězdy utkání: 1. Silfverberg, 2. Vatanen, 3. Getzlaf (všichni Anaheim). Stav série: 2:0.