NY Rangers - Montreal: bráněný Plekanec

NY Rangers - Montreal: bráněný Plekanec | foto: Reuters

Plekanec bojoval, výhru však slaví Jágr

• 5
New York - Také ve třetím utkání NHL po vánoční přestávce dokázali hokejisté Rangers zvítězit. Kapitán Jaromír Jágr se na výhře 4:3 po prodloužení nad Montrealem podílel svou jedenáctou brankou sezony. V dresu hostí se výrazně prosadil centr Tomáš Plekanec, jenž s bilancí (1+2) figuroval u všech branek Canadiens.

Po triumfech nad Carolinou (4:2) a Torontem (6:1) dokázali hokejisté Rangers přehrát i Montreal, když vítěznou branku na 4:3 vsítil v 66. vteřině prodloužení zkušený veterán Brendan Shanahan.

Tým z Manhattanu tak třetím dvoubodovým ziskem v řadě odčinil předchozí sérii tří porážek, která předcházela vánoční přestávce v NHL.

"Na obranné modré čáře jsme vybojovali puk a já se pak dostal do úniku," popisoval zárodek klíčové akce zápasu Shanahan.

"Nejprve jsem myslel, že pojedeme 2 na 1. Mezi mnou a brankou však nikdo nebyl. Cítil jsem, jak se ke mně blíží obránce (Roman Hamrlík) se snahou odehrát puk. Branky z prodloužení jsou vždy napínavé," dodal osmatřicetiletý Kanaďan, jenž gólmana Christobala Hueta překonal prudkou střelou zápěstím.

"Jak střílel, jsem neviděl, ale vím, že to šlo na branku. Celý zápas se nesl v atmosféře připomínající play-off. Bylo to vzrušující," řekl nadšený útočník Chris Drury, který v nastaveném čase vybojoval puk pro Shanahana.

Po čtyřiceti minutách hry byli ovšem blíže vítězství hosté z Montrealu. New York sice vyhrál zahajovací třetinu v poměru 2:1, když se mezi střelce zapsali bek Daniel Girardi a posedmé v řadě bodující Jaromír Jágr.

Canadies ale v prostřední dvacetiminutovce přesilovkovými zásahy z holí Andreje Kosticyna a aktivního Tomáše Plekance strhli vedení na svou stranu. Vyrovnat na 3:3 se Rangers podařilo až v čase 54:09, kdy po trefě z brankoviště zvedal ruce nad hlavu Chris Drury.

Na utkání nebude v dobrém vzpomínat montrealský elitní zadák Andrej Markov, který po zásahu kotoučem do levé nohy v závěrečné třetině odstoupil ze hry. Za Rangers pro změnu ani nenastoupil český reprezentant Petr Průcha, kterého po sobotním duelu s Torontem sužuje naražené zápěstí.

Hatcher rozsoudil souboj Vokoun - Niittymäki

Defenzivní specialista Derian Hatcher se stal díky trefě z 50. minuty jediným úspěšným střelcem utkání mezi Floridou a Philadelphií, která tak hubeným výsledkem 1:0 navázala na předchozí výhry nad Torontem (4:1) a Tampou (4:2).

Hlavní hvězdou utkání se ovšem stal finský gólman Flyers Antero Niittymäki, který dokázal čelit všem 38 střeleckým pokusům domácího mužstva. Sedmadvacetiletý rodák z Turku tak odešel vítězně z pomysleného souboje s českým reprezentantem Tomášem Vokounem, jenž rovněž dlouho odolával atakům soupeře.

"Dvojnásobně jsme soupeře přestříleli. Měli jsme dvojnásobek šancí. Jejich gólman nám však zavřel dveře," řekl po porážce 0:1 trenér Floridy Jacques Martin, jehož svěřenci byli nejblíže vstřelené brance při trestném střílení Radka Dvořáka. Český útočník, jenž byl s šesti pokusy nejaktivnějším střelcem duelu, se však páté branky sezony nedočkal.

Králové otočili zápas v Chicagu

V sobotním duelu na ledě Colorada hokejisté Los Angeles triumfem 3:1 ukončili sérii osmi proher v řadě poté, co třemi zásahy ze závěrečné dvacetiminutovky otočili nepříznivé skóre. Obdobný scénář mělo také následující představení Kings, kteří tentokrát zavítali na led Chicaga.

Blackhawks, hrající bez zraněné opory Martina Havláta, si v průběhu zápasu vybojovali dokonce dvougólové vedení, přesto se nakonec z vítězství neradovali. Branky domácích forvardů Jonathana Toewse a Jacoba Dowella postupně umazali Kyle Calder a Dustin Brown. Druhý jmenovaný střelec Los Angeles navíc sehrál klíčovou roli také v prodloužení.

Třiadvacetiletý Američan vsítil v čase 63:31 svou druhou branku utkání a celkově 18. v sezoně, čímž si stanovil nové osobní maximum. "Co se dnes stalo, je důsledkem toho, že si nepočínáme dostatečně zkušeně po získání vedení," omlouval mladý kádr Chicaga gólman Nikolaj Chabibulin.

Blackhawks v zápase využili služeb všech klubových jedniček z předchozích pěti draftů. Letošní rekordní návštěva v aréně United Center tak viděla v akci talentované hráče Patricka Kanea (první volba Chicaga na draftu 2007), Jonathana Toewse (2006), Jacka Skillea (2005), Cama Barkera (2004) a Brenta Seabrooka (2003).

VÝSLEDKY

Florida - Philadelphia 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka:
50. Hatcher. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 20 střel inkasoval jeden gól a úspěšnost zásahů měl 95 procent. Střely na branku: 38:20. Diváci: 18 767.

Vancouver - Anaheim 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
11. D. Sedin, 25. Cooke - 50. Getzlaf. Střely na branku: 22:22. Diváci: 18 630.

Chicago - Los Angeles 2:3 v prodl. (0:0, 1:0, 1:2 - 0:1)
23. Toews, 43. Dowell - 43. a 64. Brown, 48. Calder. Střely na branku: 32:36. Diváci: 21 715.

New York Rangers - Montreal 4:3 v prodl. (2:1, 0:2, 1:0 - 1:0)
11. Girardi (Straka), 19. Jágr (Rozsíval), 55. Drury, 62. Shanahan - 19. a 35. Kosticyn (na obě Plekanec), 38. Plekanec. Střely na branku: 21:21. Diváci: 18 200.