Petr Mrázek zasahuje proti teči Brandona Saada.

Petr Mrázek zasahuje proti teči Brandona Saada. | foto: AP

Mrázek vychytal nulu na ledě Chicaga, Simon slavil premiérovou trefu

• 28
Svou druhou nulou sezony a celkově již dvanáctou kariéry se v otevíracím zápase nedělního programu NHL blýskl český gólman Petr Mrázek. Statistici mu napočítali 27 zákroků a jeho Detroit si odvezl cenné dva body po výsledku 4:0 z ledu Chicaga. Jednou asistencí se připomněl i útočník Martin Frk. V dalším duelu se za Pittsburgh svou premiérovou trefou v soutěži blýskl útočník Dominik Simon.

Detroit za výhrou na ledě nezvykle nevýrazně počínajícího si Chicaga nakročil už v první třetině, kdy vstřelil dva góly. V páté minutě se trefil útočník Dylan Larkin, který dal sedmou branku v sezoně.

O dvě minuty později navýšil vedení obránce Mike Green. Další branky přidali Red Wings ve třetí třetině díky Manthovi a Bertuzzimu. U té poslední si asistenci připsal i Martin Frk, který v zápase odehrál skoro třináct minut (12:48, 0+1, +1).

Mrázek, jenž si poradil se všemi 27 pokusy soupeře a byl zvolen druhou hvězdou večera, čelil i třem střeleckým pokusům krajana Jana Rutty (20:26, -1, 3 střely). Český obránce Blackhawks strávil na ledě přes dvacet minut a byl vidět. Zblokoval pět střel a odbránil čtyři minuty oslabení.

Dlouhý čas při oslabení odehrál také další Čech v barvách Chicaga, David Kämpf. Mezi útočníky dostal při početní nevýhodě vůbec největší prostor (15:25, -1). Michal Kempný naopak znova figuroval jen mezi nehrajícími náhradníky.

Už na sedm zápasů za sebou natáhli vítěznou sérii hokejisté Calgary, přestože jim vinou zranění chybí čeští útočníci Michael Frolík a Jaromír Jágr. Naposledy svou skvělou formu kanadský celek prodal na ledě Caroliny, odkud si odvezl dva body po výhře 4:1.

V první třetině Flames poslali do trháku Matt Stajan a obránce Dougie Hamilton, který si navíc gólové oslavy zopakoval i na startu třetí hrací části. V 53. minutě pak Matthew Tkachuk využil přesilovou hru a na světelné tabuli svítil pro domácí Hurricanes hrozivý čtyřbrankový rozdíl. Alespoň čestného úspěchu v samotném závěru docílil před bránou dorážející Lee Stempniak, jenž tak obral Mika Smitha o čisté konto.

Krátce po chicágském Davidu Kämpfovi se z premiérové trefy začínající kariéry v NHL radoval i další český nováček. Ve svém 11. startu sezony, celkově 16. kariéry v součtu s předešlými ročníky, se dočkal Dominik Simon (13:16, 1+0, +/-: 0, 3 střely) z Pittsburghu.

10. Plekanec (Montreal) 42/16 (4+12)

V nedělní domácí partii proti Rangers si v 34. minutě člen elitní formace kapitána Sidneyho Crosbyho našel vyražený puk v prostoru před Henrikem Lundqvistem a pohotovou dorážkou upravil průběžný stav na 2:2. Krátce na to poslal Penguins do vedení Phil Kessel a ve třetí třetině jej ještě pojistili Crosby a Carl Hagelin.

Rangers tak nezabránili už třetí prohře za sebou (1:2 s Vegas - celý zápas chytal Pavelec, 2:7 s Islanders - po páté inkasované brance střídal Pavelec, 2:5 s Pittsburghem - celý zápas chytal Lundqvist). Obhájcům posledních dvou Stanley Cupů se naopak v posledních dnech začalo dařit a uhráli svou již čtvrtou výhru v řadě. První hvězdou posledního souboje byl vyhlášen český útočník Simon.

Výsledky:

Chicago Blackhawks - Detroit Red Wings 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Branky: 04:08 D. Larkin (Athanasiou, Bertuzzi), 06:18 Green (Mantha, Nyquist), 45:46 Mantha (Zetterberg, Athanasiou), 53:37 Bertuzzi (Jensen, Frk). Rozhodčí: McCauley, O ́Rourke – Barton, Heyer. Diváci: 21 830.

Chicago Blackhawks J. Glass (A. Forsberg) – Oesterle, Keith (A), Rutta, Forsling, Seabrook (A), C. Murphy – Hinostroza, J. Toews (C), Saad – P. Kane, Schmaltz, Hartman – DeBrincat, Kämpf, Duclair – Bouma, Wingels, Sharp.

Detroit Red Wings Mrázek (Howard) – Green, DeKeyser, Daley, Ericsson, Jensen, Kronwall (A) – Mantha, Zetterberg (C), Nyquist – Bertuzzi, D. Larkin, Athanasiou – Tatar, Nielsen, Frk – Witkowski, Turgeon, Booth.

Carolina Hurricanes - Calgary Flames 1:4 (0:2, 0:0, 1:2)

Branky: 55:29 Stempniak (B. McGinn, V. Rask) - 06:01 Stajan (Lazar), 18:47 D. Hamilton (J. Gaudreau, Ferland), 43:17 D. Hamilton (Tkachuk, J. Gaudreau), 52:08 Tkachuk (Brouwer, Backlund). Rozhodčí: Charron, Pochmara – Cherrey, Sericolo.

Carolina Hurricanes Darling (C. Ward) – Slavin, Faulk, Hanifin, T. van Riemsdyk (C), Dahlbeck, H. Fleury – Aho, J. Staal (A), T. Teräväinen – B. McGinn, V. Rask, E. Lindholm – Skinner (A), Wallmark, Williams – Nordström, Krüger, Stempniak.

Calgary Flames M. Smith (Rittich) – Giordano (C), D. Hamilton, Brodie, Hamonic, Kulak, Stone – J. Gaudreau, S. Bennett, Ferland – Tkachuk, Backlund (A), Brouwer (A) – Hrivík, Jankowski, Hathaway – Lazar, Stajan, Mangiapane.

Pittsburgh Penguins - New York Rangers 5:2 (1:2, 2:0, 2:0)

Branky: 03:14 Hörnqvist (Hagelin, Letang), 33:15 Simon (Sprong, Dumoulin), 34:30 Kessel (Sheary), 52:33 Crosby (Kessel, Oleksiak), 58:01 Hagelin (Oleksiak) - 15:17 Grabner, 19:06 Br. Smith (Lettieri, Carey). Rozhodčí: Kendrick Nicholson, Chris Lee. Čároví: Brian Mach, Devin Berg. Diváci: 18647.

Pittsburgh Penguins Jarry (DeSmith) – Dumoulin, Letang (A), Määttä, J. Schultz, Hunwick, Oleksiak – Simon, Crosby (C), Sprong – Hagelin, Malkin (A), Hörnqvist – Sheary, Guentzel, Kessel – Kühnhackl, Sheahan, Reaves.

New York Rangers H. Lundqvist (Pavelec) – Br. Smith, Holden, Skjei, Shattenkirk, M. Staal (A), Kampfer – J. T. Miller, Zibanejad, Zuccarello (A) – Rick Nash (A), Nieves, Fast – Vesey, Desharnais, Bučněvič – Grabner, Carey, Lettieri.

Minnesota Wild - Vancouver Canucks 2:3P (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky: 04:59 Zucker (M. Koivu, Mikael Granlund), 52:14 Winnik (E. Staal) - 16:57 Eriksson (Edler, H. Sedin), 56:48 Vanek (Gagner, Ch. Tanev), 62:50 B. Sutter (Edler, Eriksson). Rozhodčí: Brenk, O ́Halloran – Murphy, Driscoll. Diváci: 18 927.

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Spurgeon, Suter (A), Dumba, Brodin, Prosser, Olofsson – Mikael Granlund, M. Koivu (C), Zucker – Parise (A), E. Staal, Ennis – Stewart, Coyle, J. Eriksson Ek – Winnik, Cullen, M. Foligno.

Vancouver Canucks Markström (A. Nilsson) – Ch. Tanev (A), B. Hutton, Stecher, Edler, Gudbranson, Del Zotto – Boeser, Gagner, Vanek – Eriksson, H. Sedin (C), Chaput – M. Granlund, B. Sutter (A), Bärtschi – Virtanen, Dowd, B. Gaunce.