David Pastrňák (vlevo) z Bostonu dostal loktem od Jaye Bouwmeestera ze St....

David Pastrňák (vlevo) z Bostonu dostal loktem od Jaye Bouwmeestera ze St. Louis. | foto: AP

Pastrňák asistoval u tří gólů Bostonu, Mrázek čelil kanonádě Chicaga

• 17
Nejlepší český střelec letošní sezony NHL, útočník David Pastrňák, čeká na svou jubilejní dvacátou trefu už dlouhých jedenáct zápasů. Naposledy se však blýskl třemi zápisy do statistik, když asistencemi podpořil výhru Bostonu 5:3 na ledě St. Louis. Jednu přihrávku si odnesl i centr David Krejčí. Gólman Detroitu Petr Mrázek 39 zákroky přispěl k zisku bodu z ledu Chicaga, které nakonec uspělo 4:3 po prodloužení.

Přestože se netrefil už posledních jedenáct startů za sebou, s průběžným součtem 19 branek stále figuruje mezi ligovou elitou. V tabulce střelců NHL Davidu Pastrňákovi aktuálně patří sedmá pozice. Lepší jsou jen Vladimir Tarasenko (St. Louis) s Camem Atkinsonem (Columbus) s 20 góly, talentovaní mladíci Auston Matthews (Toronto) s Patrikem Lainem (Winnipeg) s 21 góly, zkušený Jeff Carter (Los Angeles) s 22 góly a jasný lídr Sidney Crosby (Pittsburgh) s 26 zásahy.

Češi v NHL:

1. Jakub Voráček (PHI) 43z. - 39b. (13+26)
2. David Pastrňák (BOS) 37z. - 31b. (19+12)
3. David Krejčí (BOS) 44z. - 27b. (9+18)
4. Jaromír Jágr (FLA) 42z. - 25b. (7+18)
5. Michael Frolík (CGY) 43z. - 24b. (10+14)
6. Radim Vrbata (ARI) 40z. - 24b. (9+15)
7. Ondřej Palát (TBL) 37z. - 18b. (7+11)
8. Tomáš Plekanec (MTL) 41z. - 18b. (4+14)
9. Radek Faksa (DAL) 42z. - 17b. (5+12)
10. Martin Hanzal (ARI) 34z. - 15b. (9+6)

Gólový výpadek však v úterý 20letý rodák z Havířova přebil hned třemi asistencemi a výrazně tak přispěl k výhře Bostonu 5:3 z ledu St. Louis. Hosté byli v ofenzivě jednoznačně nebezpečnější, když Blues přestříleli rozdílem třídy 39:17. Základ k zisku dvou bodů Bruins položili už v zahajovací části, kdy měli střeleckou převahu 11:2 a třemi góly odskočili do trháku.

Přesilovku využil Frank Vatrano a náskok dále navyšovali Brandon Carlo a Brad Marchand. Kromě zmiňovaného Pastrňáka (18:48, +2, 5 střel, 0+3) si asistenci připsal i David Krejčí (17:08, +1, 2 střely, 0+1). Ve druhé třetině využil další přesilovou hru Torey Krug a v samotném závěru se podruhé v zápase prosadil Marchand. St. Louis s českým útočníkem Dmitrijem Jaškinem jen mezi náhradníky dokázalo alespoň korigovat skóre zásluhou Coltona Parayka, Patrika Berglunda a Kyla Brodziaka.

Pikantní bylo utkání pro bostonského Davida Backase, jenž v minulosti plnil roli kapitána právě u Blues. Ve druhé části se pustil do pěstního souboje s bývalým parťákem Joelem Edmundsonem a s celkovými 17 trestnými minutami pak zamířil předčasně do kabin. Backes se zastal Krejčího, na kterého si bodyčekem počíhal Jori Lehterä.

V šestém z celkově sedmizápasového tripu hokejisté Detroitu zavítali na led silného Chicaga. V bráně hostů se představil Petr Mrázek a rozhodně se nenudil, když na něj domácí vyslali celkově 43 puků.

Blackhawks se vydařil vstup do utkání. Během 11. minuty dvakrát dostali puk za Mrázkova záda. Nejprve využil přesilovku Brian Campbell a o pouhých 26 vteřin později slavil i slovenský útočník Richard Pánik. Ve druhé dvacetiminutovce se ovšem Red Wings zvedli a po čtyřiceti minutách hry byl stav smírný 3:3.

Závěrečná třetina, v níž Mrázek pochytal domácím všech 15 střel, na tom nic nezměnila a tak se rozhodovalo až v prodloužení, ze kterého ale uběhlo jen 38 vteřin. Faul detroitského útočníka Justina Abdelkadera ze závěru řádné hrací doby potrestal obránce Duncan Keith.

Výhru v dresu Blackhawks slavil i český bek Michal Kempný (13:08, +/-: 0, 2 střely), veterán Michal Rozsíval byl opět jen nehrajícím náhradníkem.

Z kádru Chicaga byli do blížícího se All-Star Game vybráni hned čtyři borci (Corey Crawford, Duncan Keith, Jonathan Toews, Patrick Kane), což je nejvyšší počet ze všech klubů. Z českých hokejistů letos nebyl nominován nikdo.

V nevýrazných výkonech pokračuje Philadelphia. Tým Jakuba Voráčka (19:41, -1, 3 střely) a Radko Gudase (19:22, +/-: 0, 1 střela) padl už posedmé z posledních osmi startů, když naposledy v úterý nestačil 1:4 na domácí Buffalo. Gólman Steve Mason inkasoval třikrát z 26 střel, Michal Neuvirth byl připraven na střídačce.

Cenný skalp nad lídrem Východní konference i celé soutěže si v úterý připsali hokejisté Caroliny poté, co výsledkem 5:3 předčili Columbus. V ofenzivě Hurricanes se činili především útočníci Victor Rask a Jeff Skinner (oba 1+2). Při odeslání Andreje Nestrašila na farmu Caroliny byl jediným českým zástupcem v utkání hostující nováček Lukáš Sedlák (7:02, -1).

Dánský útočník Mikkel Boedker zdvojnásobil svou dosavadní střeleckou bilanci letošní sezony, když hattrickem vystřílel San Jose výhru 5:3 z ledu Edmontonu. Radoval se už ze čtvrtého třígólového představení své zámořské kariéry. Lídr produktivity NHL, domácí kapitán Connor McDavid, zůstal tentokrát bez bodu.

Den po úspěšné přestřelce (výhra 6:4) z ledu Los Angeles se cestující hokejisté Dallasu představili pro změnu v Anaheimu. Jejich produktivita ovšem zřejmě zůstala v LA, když tentokrát vyšli naprázdno. Ducks zajistily zisk dvou bodů pouhé dva góly, o které se postarali Jakob Silfverberg a Andrew Cogliano. Z českého tria, domácí forvard Ondřej Kaše (15:13, +/-: 0, 1 střela) a hostující Jiří Hudler (9:58, +/-: 0) s Radkem Faksou (18:53, +/-: 0), nikdo nebodoval.

Výsledky:

Buffalo - Philadelphia 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
26. Reinhart, 29. Carrier, 40. E. Kane, 60. M. Foligno - 58. B. Schenn. Střely na branku: 27:40. Diváci: 18.920. Hvězdy zápasu: 1. Nilsson, 2. Reinhart, 3. O’Reilly (všichni Buffalo).

Carolina - Columbus 5:3 (0:1, 3:2, 2:0)
Branky: 23. Skinner, 25. Ryan, 34. McGinn, 44. J. Staal, 60. Rask - 2. Atkinson, 29. Anderson, 40. Saad. Střely na branku: 28:27. Diváci: 9.351. Hvězdy zápasu: 1. Rask, 2. J. Staal, 3. Skinner (všichni Carolina).

St. Louis - Boston 3:5 (0:3, 1:1, 2:1)
Branky: 24. Parayko, 51. Berglund, 60. Brodziak - 18. a 59. Marchand (na obě Pastrňák), 9. Vatrano (Pastrňák), 16. Carlo (Krejčí), 22. Krug. Střely na branku: 17:39. Diváci: 19.342. Hvězdy zápasu: 1. Vatrano, 2. Krug (oba Boston), 3. Hutton (St. Louis).

Nashville - Vancouver 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 21. Watson, 65. Järnkrok - 60. Sutter. Střely na branku: 26:30. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Järnkrok, 2. Ribeiro, 3. Watson (všichni Nashville).

Anaheim - Dallas 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 35. Silfverberg, 55. Cogliano. Střely na branku: 38:34. Diváci: 15.073. Hvězdy zápasu: 1. Silfverberg, 2. Gibson, 3. Cogliano (všichni Anaheim).

Chicago - Detroit 4:3 v prodl. (2:0, 1:3, 0:0 - 1:0)
Branky: 11. Campbell, 11. Pánik, 39. Kero, 61. Keith - 22. Athanasiou, 30. Tatar, 40. Glendening. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 43 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 90,7 procenta. Střely na branku: 43:36. Diváci: 22.019. Hvězdy zápasu: 1. Keith, 2. Pánik (oba Chicago), 3. Athanasiou (Detroit).

Edmonton - San Jose 3:5 (1:2, 0:2, 2:1)
Branky: 16. Caggiula, 41. Benning, 44. Klefbom - 2., 23. a 29. Boedker, 20. Burns, 46. Couture. Střely na branku: 36:28. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Boedker (San Jose), 2. Caggiula (Edmonton), 3. M. Jones (San Jose).