Středa 5. srpna 2020, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. srpna 2020 Kristián

STALO SE 7. DUBNA: Jágr vs. Bure. Finiš velkého závodu o vzácnou trofej

  14:59aktualizováno  14:59
Historické drama. V hlavních rolích dvě hokejová esa. České a ruské. Souboj Jaromíra Jágra z Pittsburghu a Pavla Bureho z Floridy o krále bodování před 20 lety rozhodl až úplný závěr NHL.

Jaromír Jágr jako kapitán Pittsburghu | foto: AP

Jak vypadá fešácký špitál? Hezký pokoj, na nějž příjemné sestřičky každý den nosily květiny. Televize. Osobní kuchař připravoval podle přání steaky i čínu. Vždy připravený asistent plnil každou prosbu. 

V nevšedním přepychu si v jedné pittsburské nemocnici po operaci stehenního svalu hověl pacient Frederick Early. Statná postava. Tmavé vlasy, kdysi sahající až na záda, nyní ostříhané. Rošťácký úsměv.

Ve skutečnosti se jmenoval jinak. Ale potřeboval se maskovat před nevyžádanými návštěvami a telefonáty zvědavých fanoušků a reportérů. „Frederick se učil znovu chodit. Dostal hůl a pokoušel se o pohyb, nad kterým až do té doby příliš nepřemýšlel. Trvalo několik týdnů, než se z něj zase stal...

... Jaromír Jágr.“

V knize Má léta v Pittsburghu vylíčil vynikající hokejový útočník trampoty z února a března 2000. Po srážce s Mikem Pecou z Buffala utrpěl obřího „koňara“. Noha natékala. Bolestí málem lezl po stropě.

Bál se o svou kariéru. Lékaři jej varovali, že by pro něj mohla skončit sezona. On sám z lůžka jen bezmocně sledoval, jak ho v bodování NHL dohánějí Mark Recchi, Owen Nolan, Paul Kariya a Pavel Bure.

Pavel Bure na snímku z roku 2020

Pavel Bure na snímku z roku 2020

Právě s rivalem, jehož trefně vystihovala přezdívka „Ruská raketa“, nakonec o Art Ross Trophy závodil až do poslední chvíle.

Kamarádi i rivalové

Českého kapitána Pittsburgh Penguins tehdy znalci považovali za nejlepšího hráče na světě. Tabulku produktivity předtím ovládl už třikrát. Byl majitelem Hart Trophy pro nejužitečnějšího muže ligy.

Do sezony 1999/2000, ve které se jeho plat vyšplhal na 10,4 milionu dolarů, vtrhl jako ďas. V úvodních 20 utkáních nastřádal 19 gólů a 20 asistencí. Měl našlápnuto na 160 bodů. Zdálo se, že se v NHL poprvé stane králem kanonýrů.

1998. Kapitán Pittsburgh Penguins Jaromír Jágr diriguje hru svých spoluhráčů...

Kapitán Pittsburgh Penguins Jaromír Jágr diriguje hru svých spoluhráčů při utkání s New York Rangers. 

Proti drsným až surovým hlídačům, kteří zneužívali tehdejší benevolence rozhodčích, se prosazoval díky kombinaci sedlácké síly, národní chytrosti, rychlosti a až cirkusové šikovnosti.

Na Floridě se mu zatím - hlavně vinou zdravotních potíží - o něco pomaleji rozjížděl neskutečně hbitý sok. Chlapík z Moskvy, ryzí střelec a bruslařský velmistr, který ani v ukrutném kalupu neztrácel kontrolu nad pukem.

Žádný Rus před ním na Art Ross Trophy nedosáhl. „Páša“ Bure se chtěl stát průkopníkem.

Ti dva se v průběhu ročníku pobavili po partii Penguins a Panthers, potkali se též před lednovým All Star Game při natáčení famózního reklamního klipu Pond of Dreams, v němž s nimi zářily třeba legendy Wayne Gretzky, Mario Lemieux či Gordie Howe.

Videoklip Pond of Dreams:

„Sympatický kluk, vůbec se nechová jako hvězda, jsme kamarádi,“ je o Burem uvedeno v Jágrově biografii, kterou napsal novinář Jan Šmíd. „To ale neměnilo nic na tom, že z nás byli soupeři. A nejvíc právě v závěru základní části.“

Neležel, nebrečel, vstal

Před polovinou března se Jágr objevil v tréninkové hale Penguins v Southpointu. K rozhovoru s novináři si raději sedl. Zotavoval se pomalu. Smysl pro humor jej ovšem neopouštěl.

„Nohy mi zeslábly. Už je mám jako Matthew Barnaby, což mě fakt děsí,“ rýpl si do spoluhráče - provokatéra a bitkaře, s nímž se často špičkoval.

V Pittsburghu už se jako člen trenérského štábu Herba Brookse rozkoukával Ivan Hlinka. Sotva dorazil, Jágr se zranil. Později s úctou mluvil o jeho odolnosti: „Čelí opravdu enormnímu tlaku a neexistuje žádné šetření. Viděl jsem ho schytat hodně ran, nikdy neležel na ledě déle než dvě vteřiny. A to kolikrát nemohl ani hnout nohou. Nebrečel, že dostal ránu, že po něm jdou.“

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Střídání co střídání ho mordovala lamželeza jako Bobby Holík, Hall Gill, Dan McGillis, Chris Pronger, Pavel Kubina.

„Nenahradíte Jaromíra Jágra, jako v NBA nenahradíte Michaela Jordana,“ prohlásil Herb Brooks. „Myslím, že by NBA nedovolila zacházet s Jordanem, jako se na ledě pronásleduje Jágr. Sotva skočí na led, drží ho, hákují a sekají. Připomíná mi to krocení mustanga při rodeu. Nejlepší borci by snad měli hrát, ne se kurýrovat v nemocnici.“

Taky Bureho si mezi mantinely podávali ostří dozorci. Běžně používali zákroky, za něž by se nyní okamžitě ploužili na trestnou lavici. Kdo ví, do jaké nádhery by podobné talenty rozkvetly v současnosti, v době přísnějšího potírání faulů?

Jágr v onom ročníku promarodil 19 mačů, z několika dalších musel záhy odstoupit. Po návratu do sestavy pokaždé chvíli hledal svůj rytmus a opětovně vybrušoval zanedbanou fyzičku či práci s kotoučem: „Najednou pro mě klička byla obrovským problémem.“

92:92. Co teď?

V šesti zápasech po proměně z Fredericka Earlyho posbíral Jágr dva góly a pět asistencí. Z posledních tří partií nevyrýžoval ani bod.

Zato Bure se rozparádil, 3. dubna natáhl dvěma zásahy po asistencích beka Jaroslava Špačka skvostnou šňůru na dvanáct utkání, v nichž se blýskl bilancí 12+8.

V listu Pittsburgh Post-Gazette poté vyšel článek s titulkem Bure chytil Jágra. A pod ním se vrstvily věty, jež pro české a pittsburské fanoušky neslibovaly happy end.

„Vypadá to jako nefér souboj. Bure hraje nejlépe v sezoně. Jágr po zraněních působí jen jako svůj vlastní stín. Tvrdí, že by vůbec nenastupoval, kdyby Penguins nebojovali o postup do play off.“

Při remíze 92:92 svědčil pro Rusa větší počet branek. Oběma zbývaly tři mače.

1995 - 1996. Hokejista Pittsburghu Penguins Jaromír Jágr při utkání s...

Hokejista Pittsburgh Penguins Jaromír Jágr při utkání s Philadelphia Flyers. 

Jágr před novináři mluvil zkroušeně. Necítil se ani na padesát procent. Samozřejmě prahl po ceně Arta Rosse. Individuální trofeje vábí všechny hokejisty, třebaže mnozí na veřejnosti opakují, že je příliš nezajímají. Jenže kdo z profíků by pohrdal prestiží, pocitem zadostiučinění a štědrou prémií, která se s triumfem pojí?

Osmadvacetiletý Jágr toužil napodobit svůj idol a stejně jako Mario Lemieux se především snažil dovést Penguins ke Stanley Cupu. Zároveň přiznával, že ho „Art Ross“ motivuje. Zamlouvalo se mu, že se uděluje za nezpochybnitelná čísla a nerozhodují o ní něčí názory.

Tentokrát ale víc než kdykoliv dřív potřeboval podporu svých pobočníků: „Sám to teď nedokážu.“

Jaromír Jágr

Čísla a zajímavosti

  • 63 zápasů mu stačilo k vítězství v bodování NHL 1999/2000 s bilancí 42+54.
  • 5krát Art Ross Trophy získal. Víc jich má Howe, Gretzky a Lemieux.

Zejména čeští kumpáni Jiří Šlégr, Martin Straka, Robert Lang, Jan Hrdina či čerstvá posila Josef Beránek se pokoušeli Jágrovi pomoct. „Uděláme, co půjde,“ přikyvoval Straka. „Trenéři nám nemusí nic říkat. Všichni kluci dobře vědí, o co jde.“

Stejně jako Bure v mužstvu Panthers, v němž jako asistent pracoval Slavomír Lener, Hlinkův parťák z olympiády v Naganu, chodil Jágr skoro na všechny přesilovky.

Strhující závod, jaký předváděla dvě úžasná pravá křídla zpoza Atlantiku, královsky bavil fanoušky. Jistě, Stanley Cup představuje pro klub nejskvělejší cíl, ani vítěz bodování s jeho znakem na dresu však není k zahození.

Pittsburgh ho v letech 1995-99 oslavoval pětkrát za sebou. Tehdy v dubnu už se s vidinou dalšího triumfu loučil. Jenže pak lazar s číslem 68 povstal.

Zase nám to ukázal!

Pátého dubna ve vyprodaném Air Canada Centre v Torontu ve druhé třetině otočil z 1:2 na 3:2, načež potom ještě připravil pozici skórujícímu Langovi. Zajistil Penguins místenku v play off a unikl Buremu, jenž v závěrečných třech startech nastřádal už jen dva body.

„Jarda nám to zase ukázal,“ konstatoval Straka.

1994 - 1995. Jágr slaví svůj gól v síti Washington Capitals. (12. května 1995)

Jaromír Jágr slaví svůj gól v síti Washington Capitals. 

Základní část opentlil Jágr o dva dny později v Buffalu nádherným průnikem v prodloužení.

Ujel Alexeji Žitnikovi a znamenitým bekhendovým blafákem ošálil Dominika Haška. „Nejhezčí gól, co jsem Hašanovi dal,“ liboval si.

Podobně jako o dva roky dřív v naganském finále Jágr porazil Bureho. Konečné skóre - 96:94.

Art Ross Trophy si přivlastnil počtvrté, napřesrok na ni dosáhl ještě jednou a naposled. Mezi lety 1981 a 2001 ji Gretzky, Lemieux a Jágr nepůjčili nikomu. Bure ji nikdy nezískal. Onehdy na jaře k ní byl nejblíž.

Autor:

STALO SE 1. ČERVENCE: Hry, které Coubertin proklel. Se zlatým strychninem

Momentka ze startu olympijského maratonu v St. Louis 1904

Chci zapomenout, ulevil si i baron Pierre de Coubertin. Třetí vydání olympijských her, poprvé na...

Já nebyl blázen jako jiní, tvrdí o dopingu Atlet století Carl Lewis

Carl Lewis

Malaika Mihambová, mistryně světa ve skoku dalekém, o něm hovoří s až nábožnou úctou: „Carl Lewis...

STALO SE 30. ČERVNA: Rebel s dlouhými vlasy. Sjöberg pokořil světový rekord

Švédský výškař Patrik Sjöberg a jeho trenér Viljo Nousiainen v roce 1995.

V osmdesátých a devadesátých letech byl výškařským fenoménem. Jakmile Švéd Patrik Sjöberg při...

STALO SE 20. ČERVNA: Gussie šokovala Wimbledon. Zpod sukně jí koukaly kalhotky

Gussie Moranová na Wimbledonu v roce 1949.

Byla to slušná hráčka. Dostala se až na čtvrté místo v žebříčku Spojených států, ve čtyřhře se...

STALO SE 20. ČERVNA: Poprvé na špici! Čechoslovák jedničkou draftu NHL

Roman Hamrlík v dresu Montrealu.

Nestává se příliš často, že by nejvýše vybraný hráč draftu do NHL pocházel z Evropy. Člověku stačí...

STALO SE 27. ČERVNA: Dejte Tonymu ještě šanci! Hawk zvládl otočku o 900 stupňů

Skateboardová legenda Tony Hawk

VIDEO Celý zmožený se podíval po fanoušcích. „Devět set, devět set,“ bouřili. Tony Hawk se rozjel,...

STALO SE 19. ČERVNA: Párty s kokainem a smrtí. Tragédie přeplnila americké žaláře

Len Bias v dresu Marylandu při trestném hodu

VIDEO Drogy jsou špatné. To ví dneska každé malé dítě. Jejich bídná pověst však nespadla z nebe. Len Bias...

  • Nejčtenější

Povedlo se mi být nejlepší na světě. A mohlo být ještě líp, říká Jágr

Nevěřím tomu, že jsem dosáhl v životě maxima, tvrdí hokejová legenda Jaromír Jágr v obsáhlém rozhovoru pro časopis...

Hokejové slzy. Rodina i spoluhráči se rozloučili s Ondřejem Buchtelou

I tvrďákům od hokeje tekly po tvářích slzy. Rodina, přátelé a spoluhráči se ve čtvrtek v pravé poledne rozloučili s...

Kubalík předvedl rekordní debut v play off NHL, Nečas dal vítězný gól

Restart hokejové NHL po březnovém přerušení kvůli šířící se pandemii koronaviru obstaraly úvodní kvalifikační série...

Rekord z roku 1982 už neplatí, teď patří Čechovi. Vyšlo mi vše, ví Kubalík

Když ho v NHL před několika týdny nominovali na nováčka roku, skromně vyprávěl, že on sám by trofej udělil jiným,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nakazili nás, tvrdí Švýcaři po hokeji s Čechy. S nemocí přijeli nevědomky

Švýcarská hokejová reprezentace do 17 let musí po přátelských zápasech s Českem do karantény kvůli dvěma koronavirem...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Hvězda NHL se obořila na novináře: Vy byste se mě ptát neměl

Vedení NHL a především majitelé jednotlivých klubů se děsí možnosti, že by mezi hokejisty začal řádit koronavirus. Tato...

Zmar a radost v jednom. NHL viděla gól 0,05 vteřiny před koncem

Ne, není to nadsázka. Hokejová NHL skutečně zažila rozhodující gól, který padl v posledních setinách vteřiny zápasu....

Washington sází na českého brankáře. To nečekal nikdo, uznává Vaněček

Letní zápasy NHL měl téměř s jistotou sledovat z divácké tribuny, jako gólman číslo tři nebo čtyři. Jenže konkurent se...

Rekord z roku 1982 už neplatí, teď patří Čechovi. Vyšlo mi vše, ví Kubalík

Když ho v NHL před několika týdny nominovali na nováčka roku, skromně vyprávěl, že on sám by trofej udělil jiným,...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...