Tomáš Plekanec (zády) se raduje z gólu se svými spoluhráči z Montrealu. | foto: AP

Hokejista Plekanec dal dva góly a je nejlepším českým střelcem v NHL

• 9
Hokejový útočník Tomáš Plekanec se posunul do čela tabulky českých kanonýrů působících v zámořské NHL. Kladenský odchovanec má na kontě už šestnáct zásahů - poslední dva zaznamenal v duelu na ledě Ottawy, kde jeho Montreal triumfoval jednoznačně 7:1.

Poprvé se Plekanec prosadil už ve čtvrté minutě, kdy střelou z mezikruží zvyšoval na 2:0. Podruhé skóroval v polovině druhé třetiny, kdy využil zaváhání obránce Phillipse, obral ho o kotouč a svůj brejk zakončil střelou nad lapačku.

Montreal v té době díky němu vedl už 5:1, nakonec přidal ještě dva góly a jasně ovládl kanadské derby. Potvrdila se tak bídná sezona Ottawy, která je v tabulce Východní konference až na třináctém místě. Navíc se na ni po vítězství 5:2 v Buffalu dotáhli na rozdíl čtyř bodů NY Islanders.

AktuÁlní tabulky NHL

"Neumím si to vysvětlit," soukal ze sebe ottawský kapitán Daniel Alfredsson. "V situacích na ledě se pokaždé rozhodneme špatně, protože nechceme udělat chybu. Proto děláme věci, které bychom za normálních okolností nedělali," omlouval ostudnou domácí porážku.

Senátoři prohráli jedenáctý z posledních dvanácti duelů, navíc potvrdili, že jim střelecky nedaří. Ve všech 11 zpackaných zápasech vstřelili dohromady pouhých čtrnáct gólů.

Zato Montreal potvrzuje své postupné stoupání tabulkou, v níž přeskočil na šestém místě Východní konference New York Rangers. A to mají Canadiens o utkání méně.

V brance Floridy se znovu představil Tomáš Vokoun, který za 65 minut hry floridského souboje s Tampou Bay inkasoval jediný gól. V samostatných nájezdech ho však překonal Dominic Moore forhendovým blafákem.

Dominic Moore z Tampy Bay překonává v rozhodujícím nájezdu floridského gólmana Tomáše Vokouna.

Byl to však hodně sporný moment, zprvu se totiž zdálo, že Moore doklepl puk až na druhý pokus za brankovou čáru, poprvé ho Vokoun zastavil bruslí. "Podle mě jsem se kotouče dotkl jenom jednou." Situace se však na videu nezkoumala. Za domácí se při penaltách neprosadil ani Michael Frolík.

Výsledky

Buffalo - NY Islanders 2:5 (0:2, 0:1, 2:2)
57. a 57. Gerbe - 8. a 60. Grabner, 11. Moulson, 35. Parenteau, 55. Hillen. Střely na branku: 38:29. Diváci: 18.690

Ottawa - Montreal 1:7 (1:2, 0:3, 0:2)
10. Kelly - 4. a 32. Plekanec, 2. Pouliot, 22. Gionta, 26. Pacioretty, 43. A. Kosticyn, 53. Subban. Střely na branku: 34:35. Diváci: 20.337.

Florida - Tampa Bay 1:2SN (1:1, 0:0, 0:0)
1. Stillman - 15. Downie, rozh. nájezd Moore. Střely na branku: 30:21. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval jeden gól z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 95,24 procenta. Diváci: 17.328.

Calgary - Dallas 7:4 (2:2, 3:1, 2:1)
38. a 53. Moss, 4. Tanguay, 16. O. Jokinen, 32. Bäcklund, 39. Morrison, 45. Iginla - 9. Morrow, 13. B. Richards, 40. Grossman, 41. J. Neal. Střely na branku: 19:21. Diváci: 19.289.

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.