Bure se blíží k hranici padesáti gólů

W a s h i n g t o n - Devatenáct českých hokejistů se představilo v nedělních zápasech zámořské NHL, ovšem pouze Radek Bonk dokázal skórovat. Ani jeho branka však nezabránila porážce Ottawy 5:6 na ledě Washingtonu. Hvězdou kola se stal floridský útočník Pavel Bure, který třemi góly a přihrávkou rozhodl o vítězství nad New Yorkem Islanders. Na svém kontě má už 48 branek a je nejžhavějším adeptem na zisk Maurice Richard Trophy udělované nejlepšímu střelci NHL. Pozadu za ním nezůstal ani Peter Forsberg, hlavní strůjce vítězství Colorada 3:2 v prestižním zápase s Dallasem. Dvě branky dal, u vítězné si připsal asistenci.

Zápas newyorských Islanders s Floridou byl vlastně soubojem talentovaného brankáře Ricka DiPietra s útočníkem Pavlem Burem. Jasně vyhrál ruský kanonýr, který jedničce posledního draftu nasázel tři góly a na čtvrtý ještě stačil přihrát. Bure už má v této sezoně na svém kontě 48 gólů a stejně jako Jaromír Jágr, Alexej Kovaljov a Peter Bondra zaznamenal tři hattricky.

Hokejisté Minnesoty měli na dosah ruky vítězství nad silným Detroitem. Ve 24. minutě vedli 2:0, nakonec však v prodloužení prohráli brankou Brendana Shanahana. V té době hrál Detroit přesilovou hru, Shanahan dostal skvělou přihrávku od Nicklase Lidstroma a překonal Manny Fernandeze, který byl blokován jedním z hráčů Detroitu. Český útočník Pavel Patera tentokrát nebyl nominován do základní sestavy Minnesoty.

Dokonalý kolaps předvedli hokejisté Ottawy, kteří ve Washingtonu vedli 4:1 a 5:2, nakonec však podlehli poměrem 5:6. Po druhé třetině kouč Washingtonu odvolal z ledu brankáře Olafa Kolziga a míste něj nasadil Coreye Hirsche, jenž více než dva roky nechytal v NHL. V závěrečné třetině však zneškodnil všechny střely ottawských hráčů. Naopak jeho protějšek Patrick Lalime čtyřikrát inkasoval a překvapení bylo na světě.

Dallaský útočník Grant Marshall nestřílí góly často. Včera dal dva, ale stejně odcházel z ledu smutný. Jeho tým totiž prohrál v Denveru s Coloradem 2:3. Největší zásluhu na tom měl švédský útočník Peter Forsberg, autor dvou gólů a přihrávky na vítěznou branku. Colorado poprvé od sezony 1996/97 překonalo hranici sta bodů a má osmidový náskok na Detroit, druhý tým Západní konference.

NY Islanders - Florida 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky
: 15. Scatchard (Muckalt, DiPietro) - 30. Bure (Sillinger, Wilson), 32. Bure (Sillinger, Švehla), 49. Kozlov (Nilson, Bure), 60. Bure. Střely na branku: 29:27. Diváci: 15 178.

Carolina - Edmonton 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)
: 43. Willis (Kapanen), 46. Battaglia (DiMaio, Westlund) - 24. Laraque, 53. Brewer (Cleary, Žoltoks), 58. Cleary (Weight, Žoltoks). Střely na branku: 23:23. Diváci: 13 124.

Minnesota - Detroit 2:3 (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
: 8. Hendrickson (Dowd, Gáborík), 24. Krivokrasov (Hendrickson, Mitchell) - 29. Dandenault (Lapointe, Murphy), 44. Gill (Draper, McCarty), 61. Shanahan (Lidstrom, Yzerman). Střely na branku: 22:38. Diváci: 18 568.

Washington - Ottawa 6:5 (1:2, 1:3, 4:0)
: 3. Sacco (Reekie), 34. Bondra (Metropolit, Oates), 47. Nikolišin (Bulis, Gončar), 54. Whitfield (Black, Sacco), 55. Gončar (Oates, Cote), 59. Konowalchuk (Oates, Dahlen) - 8. Jašin (Redden, Hossa), 19. Hossa (McEachern, Persson), 26. Hossa (Salo, Havlát), 27. McEachern (Fisher, Phillips), 38. Bonk (Salo, Alfredsson). Střely na branku: 36:34. Diváci: 18 672.

Atlanta - Calgary 3:3 (1:1, 0:2, 2:0 - 0:0)
: 19. Kallio (Štefan, Joseph), 50. Domenichelli (Brunette, Murphy), 55. Staios (Štefan, Svartvadet) - 1. Clark (Wiemer), 32. Lowry (Wilm, Bure), 40. Wilm (Housley, Albelin). Střely na branku: 43:34. Diváci: 13 146.

Colorado - Dallas 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)
: 22. Forsberg (Drury), 27. Forsberg (Sakic, Hejduk), 34. Drury (Forsberg) - 11. Marshall (Zubov, Matvichuk), 47. Marshall (Lehtinen, Matvichuk). Střely na branky: 35:18. Diváci: 18 007.

Anaheim - Nashville 1:0 p.p. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branka a nahrávky
: 64. Crowley (Cullen, Tverdovskij). Střely na branku: 23:31. Diváci: 13 888.

STATISTIKY ČESKÝCH HRÁČŮ
Za jménem klubu je uveden počet bodů v kanadském hodnocení, góly + přihrávky, střely na branku a plus a minus body za účast na ledě při vstřelených a obdržených brankách.