Momentka z utkání Švédsko - Švýcarsko.

Momentka z utkání Švédsko - Švýcarsko. | foto: Reuters

Debakl Švýcarů 0:7, Švédi si zastříleli a mají první body. Slaví i Dánsko

• 244
Hokejisté Švédska si v úterý pořádně oddychli, po dvou ostudných prohrách s Dánskem a Běloruskem konečně získali první body do tabulky skupiny A. Švýcarsko porazili na mistrovství světa vysoko 7:0. Dánové porazili Velkou Británii 3:2 v prodloužení a s pěti body drží poslední postupové místo v tabulce.

Zatímco Švédové poprvé vyhráli, Švýcaři prvně prohráli. Dvěma góly a asistencí se na výhře Seveřanů, kteří budou ve čtvrtek dalším soupeřem českého týmu ve skupině A, podílel debutující útočník Jesper Frödén.

Branku a tři asistence zaznamenal obránce Nils Lundkvist. Čisté konto udržel Adam Reideborn.

Švédové nastoupili již bez svého dosavadního nejproduktivnějšího hráče Klingberga, pro něhož turnaj kvůli zranění skončil. Místo něj se do sestavy dostal Frödén, a ten v 9. minutě otevřel skóre. Útočník Skelleftey chytře tečoval střelu Piluta od modré čáry.

Švédi Jesper Froden a Magnus Nygren slaví gól.
Švýcar Philipp Kurashev pracuje s pukem před Švédem Victorem Olofssonem.
Švýcar Tristan Scherwey se dostal do kontaktu se Švédem Oscarem Lindbergem.
Švýcar Christoph Bertschy stíhá puk vedle Švéda Andrease Wingerliho.

O minutu později Švédové vedli již 2:0, brankáře Genoniho překvapila střela Adriana Kempeho od modré čáry. Další krok k premiérové výhře udělali hráči Tří korunek ve 23. minutě, kdy se v přesilové hře prosadil Olofsson.

Když v polovině utkání prostřelil Genoniho podruhé Frödén, bylo o úspěchu švédského týmu prakticky jasno. Pro nejistého švýcarského brankáře zápas skončil, na jeho místo se postavil Nyffeler.

Na začátku třetí části sice Švédové nevyužili přesilovku pět na tři, čtyři sekundy po jejím skončení však v klasické početní výhodě zvýšil na 5:0 Nygren. Seveřané si první vydařený duel na turnaji užívali až do konce a přidali ještě dvě branky.

Švýcarsko - Švédsko 0:7 (0:2, 0:2, 0:3)

Branky: 08:35 Frödén (Pilut, Nygren), 10:00 A. Kempe (Tömmernes, Lundkvist), 22:33 Olofsson (Lundkvist), 30:24 Frödén (Wingerli, Dahlbeck), 41:18 Nygren (Rakell, A. Kempe), 47:14 Lundkvist (A. Kempe, Tömmernes), 50:46 Tömmernes (Frödén, Lundkvist). Rozhodčí: Gofman (RUS), Sidorenko – Goljak, Jaroslav (všichni BLR).

Švýcarsko Genoni (31. Nyffeler) – Untersander, Moser, Diaz (C), Geisser, Heldner, Alatalo, Loeffel, Müller – Meier, Hischier (A), Ambühl (A) – Simion, Corvi, Hofmann – Andrighetto, Kurashev, Rod – Praplan, Bertschy, Scherwey.

Švédsko Reideborn (Fasth) – Lundkvist, Tömmernes (C), Pudas, Pilut, Lööv, Dahlbeck (A), Nygren – Rakell (A), P. Lindholm, O. Lindberg – Rasmussen, A. Kempe, M. Kempe – Olofsson, Lundeström, Sörensen – Friberg, Wingerli, Frödén.

Přejít na on-line reportáž

Dánové porazili Británii až v prodloužení

U všech tří branek vítězů byl útočník Nicklas Jensen (1+2). Zápas začal šokem na úkor favorizovaných Seveřanů. V třetí minutě skončil dalekonosný pokus O’Connora v horním růžku Dahmovy branky a Britové slavili vedení.

Dánský tým se hnal za vyrovnáním, jenže narážel na výborně chytajícího Bownse, který už v předchozím duelu notně potrápil slovenské hokejisty.

Dánové se dočkali vyrovnání v 11. minutě, kdy Bownse překonal bekhendovým zakončením Jakobsen. Ve 13. minutě měli Seveřané první přesilovku a duel otočili, po necelé minutě vrátil hříšníka Venuse předčasně zpět do hry tečovaným pokusem Nicklas Jensen.

Pro hvězdu dánského výběru to byla už čtvrtá branka na šampionátu.

Dánové se v průběhu čím dál více koncentrovali na to, aby uhlídali především plný bodový zisk. Nakonec se jim to nepodařilo, protože v 57. minutě Lake zamotal Dánům hlavu, připravil zakončení pro Hammonda a ten propálil Dahma.

V prodloužení se Britové hned dvakrát provinili proti pravidlům a druhou početní výhodu už Dánové využili ke vstřelení vítězného gólu. V čase 64:35 ho dal obránce Markus Lauridsen.

Velká Británie - Dánsko 2:3P (1:2, 0:0, 1:0 - 0:1)

Branky: 02:33 O'Connor (D. Phillips, Dowd), 56:18 Hammond (Lake) - 10:19 Jakobsen (Nicklas Jensen, Boedker), 13:44 Nicklas Jensen (M. Lauridsen, Boedker), 64:35 M. Lauridsen (Nicklas Jensen). Rozhodčí: Sternat, Tscherrig – Merten, Obwegeser.

Velká Británie Bowns (Whistle) – Richardson (A), Tetlow, D. Phillips, O'Connor, Swindlehurst, Clements, Jones – Davies, Myers, J. Phillips (C) – Kirk, Connolly, Dowd (A) – Perlini, Hammond, Lake – Venus, Betteridge, Long.

Dánsko Dahm (Dichow) – Lassen, M. Lauridsen, Jensen Aabo (C), O. Larsen, O. Lauridsen (A), Kristensen, Bruggisser – Nicklas Jensen, Jakobsen, Boedker – Storm, Jesper Jensen, Hardt – True, From, Olesen – Andersen, Madsen, Poulsen (A) – Meyer.