Momentka ze zápasu Bělorusko - Slovensko

Momentka ze zápasu Bělorusko - Slovensko | foto: AP

Slováci otočili duel s Běloruskem, Ovečkin a spol. mají jistý postup

• 30
Hokejisté Slovenska předvedli na mistrovství světa parádní obrat. S Běloruskem prohrávali už 0:2, nakonec ale vyhráli 4:2 a udělali pořádný krok k postupu do osmifinálové skupiny. Ten si už zajistili obhájci titulu z Ruska, kteří bez potíží zdolali Kazachstán 4:1.

bělorusko - slovensko 2:4

Slováci začali podobně zakřiknutě jako proti Rusku a byli v první třetině horším týmem. Bělorusové ze své střelecké převahy (11:5) vytěžili dvě branky. V páté minutě otevřel skóre Děmagin, v 10. minutě při signalizované výhodě přidal druhý zásah s přispěním brankáře Budaje z velkého úhlu Kaljužnyj.

Odpovědí Slováků byla nastřelená tyč po akci Bulíka s Tatarem.

Od druhé části se obraz hry výrazně změnil, k čemuž notně přispěla i využitá přesilovka Slováků a gól Čiernika. Chvilku nato pálil Bartovič, puk vyražený brankářem Kovalem už se snášel do brankoviště, ale Stasenko ho za pomoci horní tyče dokázal vyrazit do bezpečí.

utkání v podrobné on-line reporáži

Vyrovnání ovšem pouze oddálil. Krátce po polovině základní hrací doby se právě Bartovič prohnal obranou Bělorusů a bekhendem vyrovnal na 2:2. Možná klíčový okamžik přišel v úvodu třetího dějství, kdy ujel v oslabení Kovyršin, ale ztroskotal na Budajovi.

O chvilku později při další přesilovce naopak na druhé straně skóroval Zagrapan. Bělorusové se sice snažili o vyrovnání, ale 54 vteřin před koncem pohřbil jejich naděje na bodový zisk po rychlém brejku opět Bartovič.

Branky a nahrávky: 5. Děmagin (Stas, Meleško), 10. Kaljužnyj (Stas, Meleško) - 23. Čiernik (Lintner), 31. Bartovič (Pánik, Lintner), 45. Zagrapan (Sekera), 60. Bartovič (Pánik, Podkonický). Rozhodčí: Lärking (Švéd.), Savage - Bechard (oba Kan.), Arm (Švýc.). Vyloučení: 6:4. Využití: 0:2. Třetiny: 2:0, 0:2, 0:2. Diváci: 8862.

Bělorusko: Koval - Salej, Kolosov, Stasenko, Denisov, Kosťjučenok, Makrickij, Rjadinskij - Ugarov, Kaljužnyj, Grabovskij - Meleško, Stas, Děmagin - Kulakov, Stefanovič, Kovyršin - Michalev, Čupris, Seňkevič. Trenér: Eduard Zankovec.

Slovensko: Budaj - Majeský, Sekera, Graňák, Lintner, Starosta, Mihálik - Pánik, Zagrapan, Svatoš - Kukumberg, Podkonický, Bartovič - Bulík, Dravecký, Tatar - Macho, Zálešák, Čiernik - Gron. Trenér: Glen Hanlon.

Rusko - Kazachstán 4:1

Favorizovaní Rusové se dostali do vedení v 11. minutě, když Ovečkin využil hned první přesilovou hru. Vzápětí mohl vyrovnal Solarev, jenž po rychlém protiútoku trefil pravou tyčku Jerjomenkovy branky.

K očekávané výhře přiblížil svěřence kouče Bykova hned na začátku druhé třetiny Kovalčuk, jenž se prosadil po samostatné akci. Kapitán Ruska mohl přidat i třetí branku, ale uspěl až v závěru druhé části Sjomin.

Viktor Kozlov z Ruska padá po ataku Maxima Semenova z Kazachstánu

Na 4:0 zvýšil Grebeškov ve třetí třetině. Na výhře sborné nic nezměnila ani přesilovková branka Dudareva v závěru zápasu.

Branky a nahrávky: 11. Ovečkin (Sjomin, Fjodorov), 21. Kovalčuk (Sjomin), 38. Sjomin, 44. Grebeškov (Afinogenov, Kuljomin) - 58. Dudarev (Šafranov). Rozhodčí: Looker (USA), Minář - Kalivoda (oba ČR), Kaspar (Rak.). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 9274.

Rusko: Jerjomenko - Kornějev, Grebeškov, Aťjušov, Kulikov, I. Nikulin, Jemelin, Kalinin - Sjomin, S. Fjodorov, Ovečkin - Mozjakin, Sušinskij, Anisimov - Kozlov, Kuljomin, Afinogenov - Těreščenko, Kovalčuk. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Kazachstán: Jeremejev - Savčenko, Semenov, Antipin, Koledajev, Litviněnko, Vasilčenko, Kazančev - Dudarev, Šafranov, Starčenko - Žajlauov, Koreškov, Gavrilin - Solarev, Bumagin, Krasnoslobodcev - Spiridonov, Šin, Rymarev. Trenér: Andrej Šajanov.