Švýcarsko - Slovensko

Švýcarsko - Slovensko - Slovenský brankář Karol Križan likviduje střelecký pokus Švýcara Marka Reicherta. | foto: Reuters

Slováci proti Švýcarům vedení neudrželi

• 43
Riga - Hokejisté Slovenska promrhali dvoubrankové vedení a remizovali ve svém prvním utkání v osmifinálové části mistrovství světa se Švýcarskem 2:2. Švýcaři vyrovnali na 2:2 v power-play necelé dvě minuty před koncem. Ve večerním utkání skupiny F porazili Švédové Bělorusy 4:1, když už po první části vedli 4:0.

Slováci vedení neudrželi
Hokejisté Slovenska měli zápas rozehraný ideálně. V 15. minutě je se štěstím poslal do vedení Cibák, který nahodil puk zpoza branky, ten se odrazil od Steineggerovy brusle do Vauclaira a od něj do sítě. V polovině zápasu navíc Milo využil přesilovku.

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži zde

Ještě skoro deset minut před koncem vedli Slováci 2:0, jenže pak Švýcaři zabrali. Reichert rovněž proměnil početní výhodu v gól, když si najel na Plüssovu přihrávku zpoza branky.

Slováci pak mohli zápas rozhodnout v pět minut dlouhé přesilovce, ale Jurčina po dvou minutách rovněž fauloval. Švýcaři získali početní převahu odvoláním gólmana Aebischera a v nepřehledné situaci před Križanem se nejlépe orientoval Jeannin.

Zatímco Švýcaři získali svůj čtvrtý bod a v tabulce osmifinálové skupiny F přeskočili dosud druhé Švédy, Slováci bodovali poprvé a jsou zatím mimo
postupové příčky.

Švédové rozhodli už v první třetině
Švédové už zařadili do sestavy posilu z New Yorku Rangers Nylandera a uzdraveného Jörgena Jönssona. Spoluhráč Jaromíra Jágra Nylander se hned v páté minutě uvedl gólem, když se prosadil v přesilové hře.

Bělorusové odolali ve třech proti pěti 50 sekund, ale v pokračující výhodě po návratu jednoho hráče už inkasovali.

Za tři minuty překvapil gólmana Mezina zpoza branky Nordquist, v závěru úvodního dějství se trefili během 138 vteřin Magnus Johansson a Hallberg.

V druhé části plné přesilovek branka nepadla, ale deset minut před koncem pokazil čisté konto brankáři Johanu Holmqvistovi v početní převaze Zadělenov. Vylepšil tak svou bilanci již na čtyři trefy na turnaji.

Výsledky - osmifinálová skupina F:
Švýcarsko - Slovensko 2:2 (0:1, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky:
50. Reichert (Plüss), 59. Jeannin (Bezina) - 15. Cibák, 32. Milo (Pavlikovský, Surový). Rozhodčí: Savage (Kan.) - Kekalainen (Fin.), Schröter (Něm). Vyloučení: 6:7, navíc Deruns (Švýc.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 2325.

Švýcarsko: Aebischer - Streit, Helbling, Seger, Forster, Vauclair, Steinegger, Blindenbacher, Bezina - Della Rossa, Plüss, Sannitz - Wirz, Rüthermann, Romy - Paterlini, Jeannin, Lemm - Ambühl, Deruns, Reichert. Trenér: Ralph Krueger.
Slovensko: Križan - Jurčina, Milo, Harant, Graňák, Vydarený, Štrbák - Čiernik, Kapuš, Marcel Hossa - M. Hudec, Pavlikovský, Zálešák - Surový, Cibák, Bartovič - Vaic, Kollár, Kováčik. Trenér: František Hossa.

Švédsko - Bělorusko 4:1 (4:0, 0:0, 0:1)
5. Nylander (Zetterberg, Magnus Johansson), 8. Nordquist
(Timander, J. Jönsson), 17. Magnus Johansson (Franzén), 19. Hallberg (Samuelsson, Timander) - 50. Zadělenov (Meleško, Čupris). Rozhodčí: Levonen (Fin.) - Laschowski (Kan.), Ross (USA). Vyloučení: 12:11. Využití: 1:1. Diváci: 2209.

Švédsko: J. Holmqvist - R. Sundin, Magnus Johansson, Hallberg, Timander, K. Jönsson, Kronwall, A. Holmqvist - Franzén, Zetterberg, Samuelsson - Martensson, Nylander, Melin - Emwall, A. Karlsson, Mattsson - J. Jönsson, Nordquist, Hannula - Mathias Johansson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Bělorusko: Mezin - Makrickij, Kosťučenok, Žurik, Svito, Kopat, Jerkovič, Rjadinskij - Ugarov, Michalev, Dudik - Skabelka, Zadělenov, Grabovskij - Kukuškin, Kosticyn, Antoněnko - Čupris, Meleško, Savin - Jesaulov. Trenér: Glen Hanlon.