Finsko - USA, Niittymäki, Stastny

Finsko - USA, Niittymäki, Stastny - Finský gólman Niittymäki likviduje trestné střílení Yana Stastneho. | foto: Reuters

Finové přehráli tým USA a jsou ve čtvrtfinále

• 7
Riga - Finští hokejisté vykročili do bojů v osmifinále mistrovství světa úspěšně. Američany porazili 4:0. Antero Niittymäki hned v úvodu zneškodnil trestné střílení Yana Stastného a i dál byl neprůstřelný. Góly dávali jenom Finové, kteří jsou v tabulce skupiny E druzí za Kanadou a mají jistý postup do čtvrtfinále.

Skóre zápasu, který řídil český rozhodčí Minář, otevřel v dvanácté minutě finský útočník Mikko Koivu.

Mladší bratr slavnějšího Saka dorazil za záda dezorientovaného brankáře Andersona Luomovu střelu, která se odrazila od pravé tyčky.

Poté sice Seveřané nevyužili dvojnásobnou početní výhodu, ale mrzet je to nemuselo.

Ve druhé třetině totiž gólmana Chicaga překonal Bergenheim a Nummelin. Navíc Andersonův protějšek Niittymäki chytal spolehlivě a Američané jej nepřekonali ani při přesilovce pět na tři.

Niittymäki si tak stejně jako proti Lotyšsku připsal čisté konto. Andersona v závěru počtvrté překonal Kukkonen.

V odpoledním utkání skupiny E porazili čeští hokejisté Norsko 3:1 - více ZDE.

Výsledek - osmifinálová skupina E:
Finsko - USA 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
12. M. Koivu (Luoma, J. Jokinen), 27. Bergenheim (J. Ruutu, Hahl), 33. Nummelin (M. Koivu), 55. Kukkonen (Hahl). Rozhodčí: Minář (ČR) - Oskirko (Rus.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. Diváci: 8500.

Finsko: Niittymäki - Nummelin, Berg, Kukkonen, Lehtonen, Mäntylä, Saravo, Luoma - Miettinen, J. Jokinen, Peltonen - Kallio, Viuhkola, Hentunen - T. Ruutu, M. Koivu, J. Ruutu - Rita, Pirnes, Hahl - Bergenheim. Trenér: Erkka Westerlund.
USA: Anderson - Alberts, Gill, Komisarek, Meyer, Corvo, Suter, Orpik -Cullen, Malone, Brown - Reasoner, Park, Hilbert - Kesler, Stastny, Hall - Slater, Stafford, Kessel. Trenér: Mike Eaves.