Kanaďané se radují ze zisku zlatých medailí na hokejovém šampionátu v...

Kanaďané se radují ze zisku zlatých medailí na hokejovém šampionátu v Helsinkách. (11. května 2003) | foto: Profimedia.cz

Kanadský titul potvrdilo až video

• 478
Helsinky - Až gesto českého rozhodčího Vladimíra Šindlera po poradě s jeho krajanem, videorozhodčím Pavlem Halasem, ukončilo dramatické finále hokejového mistrovství světa 2003 v Helsinkách. Kanada vyhrála strhující zápas a slaví 22. zlato z mistrovství světa.

Ve 14. minutě prodloužení překonal útočník Anson Carter gólmana Tellqvista a propukla kanadská radost. Jenomže jí přerušil rozhodčí Šindler, puk za brankovou čarou neviděl a jel se poradil s videorozhodčím. Po dlouhých minutách ukázal Šindler ke středovému kruhu. Poprvé v historii rozhodl o titulu mistrů světa gól, který musel posoudit videorozhodčí.

Finále MS 2003: Kanada - Švédsko 3:2 v prodloužení

Nevídané drama přinesl finálový duel hokejového mistrovství světa. Švédové sice v první třetině zásluhou gólů Mathiase Tjärnqvista a Axelssona vedli 2:0, ale ještě před první přestávkou snížil Horcoff.

Hokej zvedal diváky v zaplněné Hartwall Areeně ze sedadel. Švédové měli řadu šancí, ale Kanaďané postupně přidávali na důrazu a v 50. minutě vyrovnal Shane Doan. Když v závěru neuspěli v samostatných nájezdech Mats Sundin, ani Mike Comrie, prodlužovalo se. A v nastaveném čase se radovala Kanada.

Švédové vstoupili do utkání o zlato aktivněji. Kanadu nedostala do tempa ani přesilovka, dostatečným varováním pro ní nebyla ani Nordströmova tyč a přišel trest. Z pravého kruhu ze proháčkoval Zettenberg, vypálil a odražený puk doklepl do odkryté branky Mathias Tjärnqvist.

Při další kanadské přesilovce zahrozil jenom od modré Brewer, naopak do přečíslení se v oslabení dostal tandem Sundin - Axelsson, ale druhý jmenovaný těsně minul pravý horní růžek.

Naopak jediná švédská přesilovka v úvodní části přinesla drtivý tlak a tři vyložené šance, které vypracovával neúnavně bojující Peter Forsberg, dvakrát měl gól na holi Tärnström, ale Luongo, jenž zaskočil v brance za zraněného Burkea, ještě odolal.

Jenomže pokračující švédský nápor přinesl únik Axelssona, který z pravého křídla procedil puk mezi Luongovými betony. Ovšem odpověď Kanaďanů byla blesková. Dokonale využili zmatku ve švédském pásmu. Calderovu střelu ještě Tellqvist vytěsnil, ale proti Horcoffově dorážce z těžkého úhlu už byl bezmocný.

Přestávka uklidnila Švédy, kteří se vrátili k aktivní hře z první třetiny, ale další puk do kanadské sítě přes četné šance nasměrovat nedokázali. Luongo, který místy v úvodu nepůsobil jistým dojmem, vše pochytal. Nepřišli si na něj Nordström, Höglund a další. Řadu příležitostí pro spoluhráče vypracoval neúnavný Peter Forsberg. Sundin v samostatném nájezdu přestřelil.

Kanaďané se z tlaku vymanili až v závěru, kdy před Tellqvistovou brankou hrozili především svým typickým důrazem a před švédským gólmanem bylo po každé střele hodně živo.

A Kanada se nakonec dočkala vyrovnání. V 50. minutě zamíchal za Tellqvistovou brankou pukem Horcoff, nahrál do pravého kruhu Doanovi, jenž z první zamířil k levé tyči. Puk se od betonu švédského gólmana odrazil za brankovou čáru. Prošel snad jedinou možnou skulinkou, která v brance byla.

Utkání tak směřovalo k prodloužení, ale ani jedno mužstvo si ho nepřálo. Každý chtěl rozhodnout v základní hrací době a ve strhujícím závěru se přelévaly útoky z jedné strany na druhou. Ale když v samotném závěru neuspěli v samostatných nájezdech do otevřené obrany Mats Sundin a krátce po něm Comrie, prodlužovalo se.

V nastaveném čase měli více ze hry Švédové, ale nakonec se prosadil v 74. minutě Anson Carter a Kanada slaví zlato. Andy Murray opět po šesti letech dovedl Kanadu ke zlatým medailím. Znovu ve Finsku a stejně jako v roce 1997 byli jejich finálovým soupeřem Švédi.

Finále hokejového MS 2003:
Kanada - Švédsko 3:2 v prodl. (1:2, 0:0, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 20. Horcoff (Calder), 50. Doan (Horcoff), 74. Carter - 11. M. Tjärnqvist (H. Zetteberg), 19. Axelsson (Renberg). Rozhodčí: Šindler - Blümel (oba ČR), Hämäläinen (Fin.) Vyloučení: 5:7. Bez využití. Diváci: 13.383.

Sestavy:
Kanada:
Luongo - Staios, Brewer, Dandenault, Cross, Rivet, Bouwmeester, Heward - Doan, Draper, Maltby - Heatley, Reinprecht, Briere - Carter, Comrie, R. Smyth - Calder, Marleau, Horcoff - Kolanos. Trenér: Andy Murray.
Švédsko: M. Tellqvist - Tärnström, D. Tjärnqvist, Rhodin, M. Norström, Magnus Johansson, R. Sundin - M. Tjärnqvist, Forsberg, Zetterberg - Höglund, J. Jönsson, Nordström - Renberg, M. Sundin, Axelsson - Hannula, Davidsson, N. Andersson. Trenér: Hardy Nilsson.

Kanaďan Rivet posílá k ledu švédského útočníka Zetterberga

Kanaďan Comrie na lopatkách

Rhodin v bitce s Heatleym

Pokořený kanadský brankář Luongo

Kanaďané svírají pohár určený mistrům světa

Je rozhodnuto. A Kanaďané se vrhají na střelce zlatého gólu - Cartera

Anson Carter, střelec gólu, který rozhodl o titulu, laská svými rty mistrovskou trofej