Střelcovo krédo: Góly jsou nejtěžší

20 2002
Washington, Praha - Vstřelil zlatý gól slovenského hokeje, ale jenom pár hodin se nechal oslavovat jako národní hrdina. Když měli slovenští hokejisté, kteří nedávno ve Švédsku vyhráli mistrovství světa, audienci u prezidenta Rudolfa Schustera, útočník Peter Bondra už byl doma, kousek od Washingtonu. Proč jste tak pospíchal? "Rodina byla v Americe, chtěl jsem za ní. Plánoval jsem, že poletím hned ze Švédska. Ale když jsme vyhráli, tak jsem si s kluky užil oslavy."

Jaké to bylo?
Bylo krásné vidět, jak nám lidi drželi palce, že nám věřili. Kvůli nim jsem na  Slovensko jel.

Titul pro národ

Myslíte, že hokejový titul zvedne Slovákům sebevědomí jako národu?
Myslím,  že ano. V téhle době to přišlo vhod. Lidé dali všechno stranou a jenom se dívali na hokej.  Během šampionátu jsem v novinách četl, co se dělo na Slovensku. To byla krása!

Víte, že v českých hospodách lidé při finále fandili Slovákům?
Četl jsem o tom na internetu. Je pěkné vědět, že se čeští fanoušci radují z našeho vítězství.

Jak by se vám líbil současný československý tým?
Byl bych rád, kdybychom byli jedna republika. Na olympijských hrách v Naganu jsem ve finále Čechům držel palce. I když jsem  tehdy Jaromíra Jágra ještě neznal tak osobně. Líbil se mi styl, kterým jste vyhráli, i proti komu. Co se stalo za poslední roky, to je výsledek československé školy. Vy máte větší základnu. Ale i my už máme hodně hráčů z NHL. 

Jak by podle vás vypadal ideální česko-slovenský hokejový tým? Hlasujte ZDE

Proč jste na mistrovství světa vyhráli?
Hlavní byla víra a zkušenosti hráčů. A měli jsme  sílu v kolektivu. To nám pomohlo vyhrát.

Byli jste hodně naštvaní kvůli olympiádě, kde jste museli hrát kvalifikaci a nemohli jste postavit nejsilnější tým?
Měli jsme plán, aby na mistrovství světa přijeli všichni, kteří  byli zdraví a kteří mohli. A opravdu se to stalo. Nedorazili jen ti, kteří ještě hráli play off. Měli jsme skoro maximální sílu.

Po olympiádě jste měli v týmu problémy, útočníci Pucher a Tomík v novinách kritizovali kouče Filce. Neměl jste strach, že mužstvo nebude jednotné?
Bylo velmi důležité, abychom se jako mužstvo dali do kupy. Vím, že po olympiádě nám moc lidí nevěřilo, nebyli si námi jistí. Ale všichni chlapci přijali pozvání. Tam se rodil úspěch. Začali jsme si věřit jako předtím.

Góly s vypůjčenou hokejkou

Proč jste si od spoluhráčů půjčoval hokejky? Hokejisté je přece  mají na míru, a Jaromír Jágr se jednou s vypůjčenou hokejkou dokonce zranil...
Byla to jen jedna hokejka. Samozřejmě mám na střídačce připravené čtyři pět svých hokejek a většinou je používám. Pro některé případy jsem si půjčil hokejku od Nagyho. Co se týče záhybu, má ji podobnou jako já.

Kolik jste s ní dal gólů?
Dva proti Rusům v osmifinálové skupině a dva proti Kanadě ve čtvrtfinále. Možná mi ta hokejka přinesla štěstí, možná to v ní nebylo.

K tomu bych se docela přikláněl, vždyť vy máte v NHL víc gólů než přihrávek! Řekněte, jak to děláte?
Říkám otevřeně: Nejtěžší je dát gól. Já nevím, kdy ho dám. Může se stát, že ho už vůbec nedám. Tak to beru. Ale snažím se, dělám všechno pro to, abych jich dával co nejvíc.

Když střelec rád brání

Co to znamená?
Nejezdím jenom do útoku, ale jezdím i dozadu. Góly  přijdou. Ale musí za nimi být práce a chtění.

Góly přece chtějí dávat všichni, ne?
Jenže střelec musí jít do zápasu s tím, že ten gól  opravdu dá. A když makáte na sto procent, ony přijdou. Ale co se týče mistrovství, góly nechme góly.

Proč?
Já jsem velmi spokojený s tím, že jsem měl plus dvanáct bodů za hodnocení účasti na ledě. Během celého mistrovství jsem nebyl na ledě, když jsme dostali gól. Jen jednou v oslabení tří proti pěti. Jen jsem skočil na led a zrovna to tam padlo.

Ale od vás se čekají hlavně ty góly, ne?
I ve Washingtonu hrajeme dozadu. Před příchodem  Jaromíra Jágra jsme byli známí jako defenzivní tým. Zakládáme hru na obraně a na brankáři. Když chci hrát, musím se držet takového systému, jaký hraje mužstvo. Musím si plnit i defenzivní povinnosti.

A takového systému se drželo i Slovensko na šampionátu, že?
Tady je síla mužstva, tady se  lámou vítězství. Na mistrovství světa útočníci pomáhali obráncům. To bylo důležité. Platí,  že dozadu musíš a dopředu můžeš. Když si splníš úkoly vzadu, dostaneš se do více šancí.  Nedívám se na góly, které jsem dal.

Ani na ten zlatý?
To je něco jiného. Dát ho minutu a čtyřicet vteřin před koncem ve finále  mistrovství světa, o tom jsem snil jako malý chlapec. Až si to po letech pustím, bude to  krásné.

Kamarád Jágr

Mistrovství světa vám vyšlo, ale Washington se nedostal do Stanley Cupu. A to v první sezoně s Jaromírem Jágrem. Nebyla v klubu panika?
Podívali jsme se na sezonu se  zdravým rozumem. Někteří hráči byli dlouho zranění, třeba Konowalchuk nebo Jaromír. Ten měl  v první polovině sezony velké problémy s kolenem. To nám sice nesebralo šanci, ale zpomalilo  nás to. Když se Jardo uzdravil, začali jsme hrát jinak. A vyhrávat. Mít dva tři zápasy navíc, do  play off se dostaneme.

O Washingtonu se říká, že novým hráčům chvíli trvá, než zapadnou do poměrně ustáleného hráčského kolektivu. Jak to bylo s Jágrem?
Jistě, mužstvo je trochu jiné, než na co byl  zvyklý z Pittsburghu. Ale když byl Jarda zdravý, bylo vidět, že mužstvo patří jemu.  Potřebovali jsme pár trejdů. Na konci základní části se mužstvo přizpůsobilo Jardově hře.  Díky němu jsme začali vyhrávat. Co předváděl, to bylo fantastické. Byla radost se na to ze  střídačky dívat.

Jaromír Jágr před sezonou říkal, že na vás jako na washingtonského starousedlíka spoléhá. Pomáhal jste mu?
On si z toho Jarda někdy dělá legraci. Nepotřeboval pomáhat. Jen jsem mu ukázal, kudy na stadion.Ale během sezony jsme se dobře skamarádili. V hotelích jsme bydleli spolu. Jsme teď dobří kamarádi i mimo hokej.

Kdo je Peter Bondra

* Čtyřiatřicetiletý hokejový útočník.

* Narodil se v ukrajinském Lucku, a měl tak občanství Sovětského svazu.

* Nikdy nereprezentoval Československo, ačkoliv se rodina brzy přestěhovala na Slovensko.

* V roce 1988 vyhrál s Košicemi československou ligu.

* První zápas v NHL hrál v roce 1990 za Washington pro ti Pittsburghu, v kterém hrál své první utkání v NHL Jaromír Jágr.

* V NHL má víc branek než asistencí. Za dvanáct let vstřelil 421 gólů a má 313 přihrávek.

* V NHL nehrál za jiný klub než za Washington. Vloni v zimě požádal o výměnu, ale nakonec prodloužil smlouvu s opcí do konce sezony 2004/2005.

* Odborníky je ceněn jako střelec a vynikající bruslař. Bondra umí dobře bránit, je silný v soubojích a je užitečný při přesilových hrách i oslabeních. V nich vstřelil za posledních pět let pětadvacet branek.

* V roce 1995 získal slovenské občanství a od té doby Slovensko reprezentuje. Hrál na posledních dvou olympiádách a na letošním mistrovství světa ve Švédsku vstřelil ve finále proti Rusku vítězný gól.

* Po Jaromíru Jágrovi je Bondra druhým nejlepším střelcem NHL za posledních deset let.


Autoři:

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Nejčtenější

Ti nejlepší mají všechno, ostatní ne, popisuje Radil zámořskou zkušenost

Lukáš Radil (52) ze San Jose v zápase s Los Angeles.

NHL je mým snem, klidně skousnu i rok na farmě, prohlásil bývalý pardubický útočník Lukáš Radil,...

Hokejový lazaret v Bostonu. S utajeným zraněním hrál i Pastrňák

Bostonský obránce Zdeno Chára nastoupil kvůli zlomené čelisti do posledních tří...

Kdo může, jde na led. Zdravotním neduhům navzdory. Play off NHL znovu ukázalo, že jsou hokejisté...

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě...

Hughes, nebo Kakko? Ani jedna volba nebude špatná, míní Eliáš

Američan Jack Hughes (vlevo) a Fin Kaapo Kakko se tváří v tvář utkali na...

Mají jedinečnou možnost získat hráčská práva na nejlepšího mladíka narozeného v období mezi 1....

Čekání na životní smlouvu. Rittich dře a vyhlíží další posun v NHL

David Rittich  na tréninku Calgary

Vyzkoušel si roli jedničky, což je pro Čechy v monstrózní výstroji poslední dobou v NHL spíš...

Další z rubriky

Martinec by odešel, kdyby v týmu něco nehrálo


Praha Kdyby tušil, že s týmem není něco v pořádku a hráči se o vítězství nervali do posledních sil, od...

Tentokrát chybělo při hodnocení šampaňské


Brno Přednesl zprávu, odpověděl na otázky, pak si vypil minerálku a odjel. Něco málo přes dvě hodiny...

Sestavte si česko-slovenský tým snů


Praha Kdyby hráli Češi a Slováci dohromady, tak nás nikdo neporazí. Tahle sebevědomá věta se často ozývá...

Najdete na iDNES.cz