Američané zaváhali, Rusové nikoli

P e t r o h r a d - Týmy ze Severní Ameriky toho na úvod šampionátu příliš mnoho nepředvedly. Spojené Státy si nedokázaly poradit s celkem Švýcarska a i když dvakrát vedly, nakonec se musel tým spokojit s remízou 3:3. Kanadský výběr, který nastoupil jen s patnácti hráči, nic nenutilo vydat ze ze všech sil, a tak diváci při jejich výhře nad Japonskem 6:0 mnoho hokejové krásy neviděli. Naopak ruský celek, se třinácti hráči z NHL v sestavě, vstoupil do turnaje zcela bez problémů a přesvědčivě porazil Francii 8:1.

Američané sice v nové hale Petra Velikého dvakrát vedli, ale nakonec museli být rádi za remízu 3:3, o kterou se devět minut před koncem v přesilové hře postaral Konowalchuk. Skóre otevřel již po osmadvaceti sekundách hry obránce amerického výběru Housley, ale ve 13. minutě vyrovnal Crameri. Na další branku Planteho z poloviny utkání odpověděl již za necelé dvě minuty Von Arx a poté se dostali Švýcaři poprvé do vedení. Na začátku závěrečné části totiž překonal gólmana Rhodese Demuth.

Kanaďané k zápasu nastoupili pouze se čtyřmi obránci, které až ve druhé třetině doplnil Phillips, a třemi útoky, a hned od úvodní buly si vytvořili znatelnou územní převahu. Ve čtvrté a deváté minutě ještě japonskému brankáři Imoovi pomohla tyčka, ale v 16. minutě již byl krátký na samostatnou akci Bertuzziho.

Favorit utkání se i nadále prosazoval spíše individuálně a hvězdy NHL na kombinaci moc nemyslely. Slaboučký soupeř, který na šampionát svou úrovní nepatří, jim dělal menší potíže z občasných výpadů. Jovanovski s Isbisterem v přesilových hrách a poté dvěma góly Bertuzzi a jedním Tremblay však zajistili Kanadě hladký vstup do mistrovství.

Rusové již v desáté minutě vedli nad Francouzy 3:0. Dvakrát se trefil v úvodu útočník Sušinskij z ruského Omsku a vzápětí skórovala posila z Buffala Afinogenov. Pak sice dokázal snížit Bachelet, ale ve druhé třetině pokračovala exhibice domácích hokejistů. Hattrick dovršil Sušinskij, další gól přidal Gončar a dvakrát se trefila hvězda šampionátu, útočník Pavel Bure z Floridy. Poslední "gólovou" radost udělal zaplněnému stadiónu Petra Velikého v 58. minutě Prokopjev.

Výsledky:
Kanada - Japonsko 6:0 (1:0, 2:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 16. Bertuzzi, 24. Jovanovski, 34. Isbister (Aucoin), 45. Bertuzzi (Smyth), 52. Bertuzzi (Jovanovski), 54. Tremblay (Bertuzzi).
Rozhodčí: Kurmann (Švýc.) - Český (ČR), Lauff (SR). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 852.
Sestavy:
Kanada: Theodore - Aucoin, Regehr, Tremblay, Jovanovski, od 21. navíc Phillips - Johnson, Sullivan, McAmmond - Bertuzzi, Morrison, Letowski - Sillinger, Brown, Isbister - Smyth.
Japonsko: Imoo - Kawaguči, Kobori, Ito, Mijauči, Miura, Katajama - Fujita, Kabajama, Kobajaši - Kuwabara, Iwata, Jule - Sato, Cučida, Suzuki - Nihei, Kon, Ono.

USA - Švýcarsko 3:3 (1:1, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 1. Housley (Konowalchuk), 34. Plante (Housley), 51. Konowalchuk (Halpern) - 13. Crameri, 36. Von Arx, 42. Demuth (Keller).
Rozhodčí: T. Andersson (Švéd.) - Kuljakov, Šeljanin (oba Rus.). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. Diváci: 5730.
Sestavy:
USA: Rhodes - Housley, Gill, Weinrich, Clymer, Mottau, O'Sullivan, Peluso - Konowalchuk, Halpern, Heinze - Hendrickson, Legwand, Tancill - Blake, Plante, Gionta - Haggerty, Boguniecki, Nielsen.
Švýcarsko: Gerber - Steinnegger, Seger, Streit, Vauclair, Salis, Sutter, Keller, Ziegler - Fischer, Crameri, Jenni - Demuth, Von Arx, Rüthemann - Della Rossa, Zeiter, Conne - Ziegler, Aeschlimann, Micheli.

Rusko - Francie 8:1 (3:1, 4:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Sušinskij (Markov), 7. Sušinskij (Charitonov), 10. Afinogenov (Petrov, Kozlov), 23. Gončar (Kudašov), 25. Bure, 29. Sušinskij (Prokopjev, Charitonov), 31. Bure (Žitnik), 58. Prokopjev (Sušinskij) - 11. Bachelet.
Rozhodčí: Šindler (ČR) - Bruun (Fin.), Norman (Švéd.). Vyloučení:
4:10. Využití: 1:0. Diváci: 11.000.
Sestavy:
Rusko: Bryzgalov - Gončar, Žitnik, Kravčuk, Mironov, Chavanov, Markov, Galanov - Bure, Žamnov, Kamenskij - Afinogenov, Kozlov, Petrov - Sušinskij, Prokopjev, Charitonov - Kovalenko, Nikolišin, Kudašov.
Francie: Rolland (29. Lhenry) - Filippin, Bachet, Perez, Soghomonian, Dewolf, Dubois, Amar, Mortas - Bachelet, Ouellet, Barin - M. Rozenthal, Briand, Bozon - Treille, Meunier, Allard - Aimonetto, Zwickel, F. Rozenthal.

Ed Jovanovski z týmu Kanady bojuje před brankářem Imooem v zápase, v němž Kanada přehrála Japonsko 6:0