Vsetín zostudil mistra, i tak spadl do baráže

• 65
Ve Vsetíně vládnou rozporuplné pocity. Místní hokejisté senzačně porazili úřadujícího mistra z Pardubic vysoko 5:2, přesto mají po 44. kole extraligy jistotu, že o setrvání v nejvyšší soutěži budou muset bojovat v baráži. Předposlední Litvínov totiž zvítězil nad Plzní a osm kol před koncem základní části má náskok pětadvaceti bodů.

Třinec porazil Kladno 5:2 a Středočechům se tak o notný kus vzdálila reálná naděje na postup do play-off. Velkou zásluhu na výhře Ocelářů měl útočník Jiří Polanský, autor tří branek domácích.

České Budějovice proti Spartě čtrnáctkrát za sebou v extralize nebodovali, při patnáctém pokusu před vyprodanou Budvar arénou získali alespoň bod, druhý "bonusový" však v prodloužení brali hosté. Zápas rozhodl svým druhým gólem v utkání Josef Straka, kterému přihrával debutující Jaroslav Hlinka.

V dramatickém utkání mezi Litvínovem a Plzní se z vítězství radovali šťastní domácí. O jejich plném bodovém zisku rozhodl šestačtyřicet vteřin před závěrečnou sirénou zkušený útočník Jan Benda.

Karlovy Vary prohrály i počtvrté v letošní sezoně s Vítkovicemi, tentokráte doma 2:5, a značně si tak zkomplikovali cestu do play-off. Severomoravené o zisku tří bodů rozhodli ve třetí třetině, kdy třikrát překonali brankáře Lukáše Mensatora.

Už ani hokejisté Zlína se nebudou do arény pražské Slavie těšit. Jako poslední tým v extralize tam totiž přišli o svou neporazitelnost. O jejich prohře 1:4 rozhodl dvěma brankami a jednou nahrávkou především Michal Sup. Slavia se tak v Sazka Areně dočkala skalpu svého soupeře z předloňského finále soutěže na šestý pokus.

V sobotní dohrávce Liberec zdolal Znojmo zůstal druhý šest bodů za Slavií.

Liberec - Znojmo 3:1
Liberečtí hokejisté udrželi domácí neporazitelnost i v jedenadvacátém utkání. V dohrávce zdolali Znojmo, které po dvou třetinách v Liberci vedlo díky gólů Pláška. V závěrečné části však Rataj, Moravec a Šachl skóre otočili.

Josef Paleček (Liberec): "Znojmo potvrdilo své poslední dobré výkony. Velmi dobře bránilo, hrálo celoplošně a polovinu zápasu jsme měli s jejich hrou problémy. Navíc jsme dostali v závěru druhé třetiny nešťastný gól, ale zaplať Pánbůh se nám podařilo hned v úvodu třetí třetiny vyrovnat. Na konci zápasu jsme měli víc sil a to asi rozhodlo o výsledku. Bylo to možná i proto, že jsme hráli až do konce na čtyři útoky, zatímco soupeř jen na tři."
Miroslav Hořava (Znojmo): "Viděli jsme dobré utkání, které rozhodlo proměňování šancí. Liberec vyhrál díky tomu, že dokázal až do konce disciplinovaně dodržovat svůj herní systém."

Branky a nahrávky: 42. Rataj (P. Rozsíval), 51. J. Moravec (Vaic, Šachl), 58. Šachl (Vaic, Podkonický) - 40. Plášek (Haman). Rozhodčí: Minář - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 5391.
Liberec: Hnilička - J. Moravec, Jiruš, Holub, Richter, Jiří Hanzlík, Krstev, Derner - Vaic, Podkonický, Šachl - Čermák, Rataj, P. Rozsíval - Pajič, Vampola, S. Procházka - Klimenta, Pabiška, Víšek. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.
Znojmo: Trvaj - Čakajík, Jareš, Mojžíš, Šmach, Bičánek, Němeček, od 21. navíc Heš - Kraus, Dopita, R. Erat - Ludvík, Pucher, Uram - Ondřej, Haman, Plášek, od 21. navíc Beroun. Trenéři: Hořava a Votruba.

Třinec - Kladno 5:2
Důrazná hra před brankou. To domácím Ocelářům stačilo, aby přetlačili Kladno. Vítězný třetí gól padl poté, co kladenští zadáci nechali Polanského nadvakrát dorazit puk do Orctovy branky. „My jsme naše šance narozdíl od Třince neproměnili. Šance na play-off se nám hodně vzdálila,“ posteskl si kouč Kladna Zdeněk Müller. Třinecký Jiří Polanský se blýskl hattrickem a připsal i jednu asistenci.

Jan Daneček (Třinec): "Začali jsme strašně opatrně, kdy prvních deset minut jsme brankáře Orcta neohrozili. Stále hrajeme o osmičku, a přestože všichni hráči podali velmi kvalitní výkon, o naší výhře rozhodl větší důraz v koncovkách hlavně v závěru třetí třetiny."
Zdeněk Müller (Kladno): "Jsme zklamaní, protože jsme podali dobrý výkon ve vyrovnaném zápase. V tlaku ve třetí třetině jsme ale za stavu 3:2 vyrovnat nedokázali. Touto prohrou pro nás boj o osmičku ale definitivně skončil."

Branky a nahrávky: 21. Hašek (Kudrna), 29. Polanský (Janků, Tomas), 39. Polanský (Tomas, Janků), 57. Janků (Polanský, Tomas), 60. Polanský (Hašek) - 38. Tlustý (Hluchý, V. Čech), 47. Martin Procházka (Patera, Ševc). Rozhodčí: Blecha - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 4:8, navíc Patera (Kladno) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 2876. Třetiny: 0:0, 3:1, 2:1.
Třinec: Biegl - Tesařík, Výtisk, Hunkes, Pácal, Kroupa, Chmelíř - I. Padělek, Huna, Fabuš - Kudrna, Peterek, Hašek - Janků, Polanský, Tomas. Trenéři: Juřík, Mach a Daneček.
Kladno: Orct - Ševc, Evan, L. Procházka, V. Čech, Zeman, Špelda, Hájek - Bílek, Patera, Martin Procházka - Hluchý, Gardoň, Tlustý - Michael Frolík, Kalla, Kuchler - Látal, Kazatel, Besser. Trenéři. Müller a Tatíček.

Vsetín - Pardubice 5:2
Valaši vyhráli na domácím ledě podruhé za sebou a zdolali Východočechy po sérii
sedmi porážek. Naposledy nad nimi vyzráli 15. února 2004, kdy na Lapači zvítězili 2:0. Střelecky se dnes blýskl autor hattricku Tomáš Demel. Pro hosty je to velká ostuda. Zvlášť, když vedli 1:0. Pak si ale nechali dát čtyři góly a bylo hotovo. Domácí musí přesto smutnit: o zachování extraligové příslušnosti musí bojovat v baráži.

Rostislav Vlach (Vsetín): "Předvedli jsme velmi solidní hokej. Od Pardubic jsme očekávali mnohem lepší hru a větší odpor, ale to nijak nesnižuje výkon našeho týmu."
Petr Hemský (Pardubice): "Jsem zklamaný. Podali jsem žalostný výkon. Od začátku jsme byli podráždění, opláceli a nechali se zbytečně vylučovat. Od druhé třetiny jsme se vrátili ke své hře, ale neproměňovali jsme šance."

Branky a nahrávky: 12. Sakrajda (Janeček), 18. Demel (Zdráhal), 22. Stantien (Janáček, Horák), 24. Demel (Zdráhal, Janeček), 60. Demel (Zdráhal, Horák) - 10. Razingar (Mikeska, Čáslava), 31. Rolínek (M. Hlinka, P. Sýkora). Rozhodčí: Polák -
Klein, Dřinovský. Vyloučení: 9:9. Využití: 1:0. Diváci: 2222. Třetiny: 2:1, 2:1, 1:0.
Vsetín: Hovi - Kučný, Hrabal, Bauer, Horák, Spitzer, Bolf, Ponomarev - Stantien, O. Hruška, Jenáček - Demel, Steiner, Zdráhal - Sakrajda, Janeček, Duba - Rob, R. Hruška, Květoň. Trenéři: Kopřiva a Vlach.
Pardubice: Lašák (24. Hylák) - Snopek, Čáslava, Havíř, Linhart, Vágner, Kántor - P. Sýkora, Rolínek, M. Hlinka - Mrázek, Blažek, Lubina - Čaloun, Koukal, Razingar - Mikeska. Trenéři: Bezdíček a P. Hemský.

Karlovy Vary - Vítkovice 2:5
Domácí hráli o udržení postupové naděje, ale hosté byli razantně proti. Sice dvakrát prohrávali, ale vítkovický kapitán Šimíček se dvakrát trefil a rozhodující měrou se zasloužil o obrat zápasu. Pokaždé udeřil v úvodních vteřinách třetin - ve druhé vyrovnal na 1:1, ve třetí Mensatora propálil mezi betony a připsal si vítěznou trefu zápasu. Domácí už pak bojovali víc s vlastní nervozitou než se soupeřem.

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Porážka mě hodně mrzí už z toho důvodu, že po delší době se nám dařily přesilovky. Bohužel jsme Vítkovicím neodskočili o dva góly. Ve třetí třetině jsme hráli moc otevřeně, příliš jsme se hrnuli do útoku a Vítkovice nás třikrát potrestaly z rychlých protiakcí."
Miloš Holaň (Vítkovice): "Nezačali jsme dobře, navíc se nám nepovedlo ubránit se karlovarským přesilovkám. I když jsme v prvních dvou třetinách jen dotahovali, ve třetí třetině se naše mužstvo semklo a využilo příliš otevřené karlovarské obrany.
Bohužel se nám v utkání zranili a nedohráli ho Šimíček a Burger."

Branky a nahrávky: 6. Skuhravý (Alinč), 24. Kraft (Hurtaj, Němec) - 22. Šimíček (Hubáček), 36. Irgl (Jasečko), 41. Šimíček (Irgl, Jasečko), 54. Hubáček (Káňa, Irgl), 56. Tomášek (Hulva, J. Štefanka). Rozhodčí: Jebavý - Kareš, Rozlílek. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. Diváci: 2550. Třetiny: 1:0, 1:2, 0:3.
Karlovy Vary: Mensator (56. Přikryl) - J. Řezníček, Němec, Dobroň, Duben, Macholda, Krajíček - Dvořák, Kraft, A. Nedorost - Petr Kumstát, Hurtaj, Pavelek - Skuhravý, Alinč, Košťál, od 41. navíc Selingr. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.
Vítkovice: Pinc - Kuboš, Philipp, Jasečko, Hudec, R. Polák, Gulaši, Jurečka - J. Štefanka, Burger, Tomášek - Irgl, Šimíček, Hubáček - Kropáč, R. Procházka, Köhler - Hulva, Káňa, Buček. Trenéři: Vůjtek a Holaň.

Litvínov - Plzeň 5:4
Úžasný hokej, útočná smršť! Energií nabitý Litvínov čtyřikrát vedl, Plzeň čtyřikrát srovnala. Až na pátou ránu domácích nestihla odpovědět. U tyče zapomenutý útočník Benda prostrčil puk mezi Málkovy betony jen 46 vteřin před koncem. V pokleku máchl vítězně pěstí před ječícími diváky. „Třetí třetina byla divočina, všechny góly padly z prostoru kolem brankoviště, kde to má být pokryté,“ řekl domácí asistent Petr Fiala.

Petr Fiala (Litvínov): "Dnes jsme byli šťastnějším mužstvem. Při hře dopředu jsme byli hodně nebezpeční. V poslední třetině to byla divočina s množstvím branek."
Marek Sýkora (Plzeň): "Chtěli jsme dosáhnout alespoň na bod. Vypadalo to, že se nám to podaří, ale v závěru jsme soupeři dovolili vstřelit vítězný gól."

Branky a nahrávky: 2. Hranáč (Prorok), 6. Branda (Skuhrovec), 44. Benda (Ťupa), 54. Poživil (Reichel), 60. Benda (Branda, Skuhrovec) - 3. Šindel (Důras, Adamský), 28. Trnka (Šindel, Adamský), 51. Zelenka (Trnka), 58. Trnka (D. Moravec, Zelenka).
Rozhodčí: Homola - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:8. Využití: 2:1. Diváci: 2225. Třetiny: 2:1, 0:1, 3:2.
Litvínov: Altrichter - Hranáč, Punčochář, Gýna, Poživil, Ťupa, Kočí, Skuhrovec - Prorok, Reichel, Kubinčák - Branda, Benda, Trávníček - Bednařík, Sklenička, Šaffer - Gombár, Jánský, Zadina. Trenéři: V. Sýkora a P. Fiala.
Plzeň: Málek - Cartelli, Trnka, Nedoma, Hučko, Vobořil, Výborný - Zelenka, D. Moravec, Matějovský - Kracík, A. Padělek, Vorel - Adamský, Šindel, Důras. Trenéři: M. Sýkora, Rulík a Kampf.

České Budějovice - Sparta 3:4 po prodl.
Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Oba celky předvedly desetiminutové velké nasazení a oba dokázaly přinutit soupeře k chybám. Sparta měla svův nápor od začátku druhé třetiny a otočila stav na 1:3. Domácí dali nečekaný gól Gřegořkem na 2:3 v polovině třetí části a do konce zápasu měli šance na dvě utkání. Stihli jen vyrovnat a v prodloužení si nechali dát gól, když přišli o puk a Hlinka pohodlně namazal Strakovi na jeho druhou branku v utkání.

Milan Kupka (Budějovice): "Sledovali jsme bitvu dvou týmů usilujících o účast v play-off. Lépe to zvládli hosté, i když rozhodující gól dali až v prodloužení."
Marian Jelínek (Sparta): "V nadprůměrném utkání prezentovaly oba týmy svoji dobrou i špatnou tvář. V první třetině jsme si připadali jako po příletu z New Yorku, kdy bývají problémy s časovým posunem, pak jsme se dali dohromady a převahu vyjádřili gólově. Prodloužení nám trošku zahojilo ránu, kterou nám soupeř zasadil ve třetím dějství. Překvapilo nás chladné budějovické publikum."

Branka a nahrávky: 4. Hübl (Sailer, Kutlák), 50. Gřegořek (Hudec, Veselý), 53. Kutlák (Hübl) - 26. J. Straka (J. Hlinka, O. Kratěna), 27. Marek (Štrba, Chabada), 34. Chabada (Štrba, Ptáček), 61. J. Straka (J. Hlinka). Rozhodčí: Minář - Gebauer,
Lederer. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:1. Diváci: 6421. Třetiny: 1:0, 0:3, 2:0 - 0:1.
České Budějovice: Turek - Posmyk, Gřegořek, Harant, Kutlák, Kotaška, Vydarený (46. Mucha) - M. Hudec, Brabenec, Veselý - Hřebejk, Hübl, Sailer - Mertl, Vak, Kotrla - Šimánek, Krátoška, Bělohlav. Trenéři: Jandač a Kupka.
Sparta: Bříza - Ptáček, Toman, Vykoukal (21. Stehlík), Hanzlík, Tabaček, Černošek - Štrba, Marek, Chabada - O. Kratěna, J. Hlinka, J. Straka - Špaňhel, Netík, Langhammer. Trenéři: Výborný a Jelínek.

Slavia - Zlín 4:1
Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži
Dlouho hosté trápili favorita nepříjemnou defenzivou, kdy při každém náznaku šance pro jistotu vyhodili puk přes všechny čáry. Až v polovině zápase skóroval Sup. Když se slávisté dostali do dvoubrankového vedení, po hrubce obrany snížil Leška. Jenže domácí se uklidnili záhy: Aktivní Bednář, který si v utkání připsal tři kanadské body, z pravého kruhu zamířil přesně - 3:1. Definitivní podobu výsledku dal šest minut před koncem Dlouhý.

Vladimír Růžička (Slavia): "Byl to super zápas, v němž jsme byli jednoznačně lepší. Ukázali jsme, že už nemáme žádný komplex ze Zlína, jak se psalo v médiích. A kdyby hrál Zlín stejně jako v závěru už od začátku, mohl ten zápas být ještě zajímavější."
Ernest Bokroš (Zlín): "Utkání vyhrál lepší tým. Závěr bych nechal bez komentáře. Barinka odjel do nemocnice, nevím, jak to s ním vypadá."

Branky a nahrávky: 32. Sup (Sobotka, D. Hruška), 44. Sup (Bednář), 48. Bednář (Sup), 54. Dlouhý (Bednář) - 46. Leška (Záhorovský). Rozhodčí: Smeták - Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 11:9, navíc Žižka 10 min, Pojkar - Kovář oba 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 6059. Třetiny: 0:0, 1:0, 3:1.
Slavia: Franěk - Kadlec, Kolařík, J. Novák, Žižka, Žabka, Graňák, od 59. navíc Pojkar - Bednář, Beránek, Tomica - Duda, Divíšek, Sup - D. Hruška, Sobotka, Dlouhý - Vondrka, Kopecký. Trenéři: V. Růžička, Weissmann a Kalous.
Zlín: Murín - Hamrlík, Blaťák, Nosek, J. Malinský, Vosátko, Zubíček, Houdek, Galvas - Kristek, Leška, Záhorovský - Okál, Král, Melenovský - Barinka, M. Čech, Rachůnek - Kovář, Morejš, Kubiš. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.

Sparťan Jaroslav Hlinka.

Litvínovský obránce Marek Zadina bojuje u mantinelu o pok s dvěma hokejisty Plzně.

Plzeňský brankář Roman Málek se snaží chytit puk před litvínovským Markem Zadinou.

Jaroslav Bednář ze Slavia Praha padá přes rozhodčího v utkání 44. kola hokejové extraligy proti HC Hamé Zlín.

Zlínský útočník Peter Barinka (nahoře) a David Hruška ze Slavie Praha v utkání 44. kola hokejové extraligy.

Hokejový útočník Marek Uram ze Znojma (vlevo) sráží na led libereckého Lukáše Dernera v utkání extraligy.