JIHOČESKÁ RADOST. Jiří Šimánek vstřelil v Liberci vyrovnávací gól na 1:1.

JIHOČESKÁ RADOST. Jiří Šimánek vstřelil v Liberci vyrovnávací gól na 1:1. Zklamaný gólman Marek Pinc pak ve třetí třetině dostal další pět branek a České Budějovice vyhrály druhé čtvrtfinále 6:4. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Vítkovice v Pardubicích ovládly nájezdy. Budějovice zaskočily Liberec

• 38
Obě úvodní série čtvrtfinále play-off hokejové extraligy jsou vyrovnané. Ve druhých utkáních uspěli hosté. Vítkovice bez zraněné brankářské jedničky Romana Málka v Pardubicích zvládly nájezdy a vyhrály 3:2. Českobudějovičtí v Liberci prohrávali 1:3, ale za necelou minutu srovnali a nakonec soupeře přestříleli 6:4.

Série se za vyrovnaného stavu budou pokračovat na severu Moravy, respektive jihu Čech v pondělí a v úterý.

O víkendu startují další dvě čtvrtfinále. Sparta ve žhavém souboji Praha vs. Brno přivítá Kometu. Zlín po vyřazení třineckého mistra v předkole jede do Plzně.

Pardubice - Vítkovice 2:3 SN (na zápasy 1:1)

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

I když jeho samotného to otravuje, brankář Málek je specialistou na Pardubice. V kariéře je čtyřikrát v play-off pomohl vyřadit. Letos však v prvním utkání střídal a do druhého vůbec kvůli zranění nenastoupil. Dobře ho nahradil Filip Šindelář. V nájezdech nepustil ani gól. Veterán Dušan Salfický, který nahradil při penaltách pardubickou jedničku Martina Růžičku, inkasoval dvakrát. Překonali ho zkušení Jiří Burger a Viktor Ujčík. Vítkovický veterán tak dal dva góly.

Poprvé skóroval ve hře, ve 23. minutě vyrovnával na 1:1. Spolu s Burgerem ujeli po velké šanci Pardubic do protiútoku a matador Ujčík nic nevymýšlel a prostřelil Růžičku. První třetina nebyla příliš záživná, ale domácí rozveselili pardubické diváky. V čase 14:09 byli zároveň vyloučeni dva hosté a kapitán Petr Koukal dotlačil na brankovišti puk do brány a dvojnásobnou přesilovku využil. Podruhé vedly Pardubice v polovině utkání, když podruhé v sérii dal gól v oslabení Tomáš Zohorna.

Ovšem v závěru druhé třetiny pardubičtí obránci Kolář s Havířem selhali za bránou a vítkovický útočník Jan Káňa doklepával puk do odkryté brány. Třetí třetina byla hodně opatrná, v prodloužení měl největší šanci ostravský obránce Karol Sloboda a minutu před koncem mohl rozhodnout pardubický útočník Jan Kolář, ale zblízka trefil jen Šindeláře. A příběh samostatných nájezdů už znáte.

Polyká prášky, přesto rozhodl. Přečtěte si rozhovor s vítkovickým Ujčíkem ZDE.

Pavel Hynek (Pardubice): "Bylo to kvalitní utkání, hodně fyzický hokej. V rovnovážném stavu pět na pět jsme se těžko prosazovali do obrany soupeře. O vítězství jsme se připravili tím, že jsme nedokázali zrealizovat naše gólové šance, ať už to byly nájezdy, trefili jsme taky tyčku. Chyběl větší tlak do branky a penalty jsou vždycky loterie. Dneska se to přiklonilo k soupeři, musíme zabrat v dalším zápase ve Vítkovicích."

Mojmír Trličík (Vítkovice): "Bylo to vyrovnané utkání, kdy jsme zlepšili obrannou hru, snížili jsme počet vyloučených a v závěru jsme měli lepší střelce než soupeř. Proto si vezeme jedno vítězství. Roman Málek nechytal poslední zápasy v závěru základní části, v posledním s Třincem chytal jen proto, že Filip Šindelář měl teplotu. To jeho zranění (třísla) je někdy horší a někdy lepší, teď se stav zhoršil. Uvidíme v sobotu a v neděli, jak bude účinná léčba. Pokud to půjde a bude cítit, že týmu pomůže, tak bude chtít chytat. Zkusí to v pondělí na rozbruslení a uvidí se. Šindelář podal skvělý výkon; nejenže chytil nájezdy v závěru, ale i dva v průběhu zápasu a další šance. Má velký podíl na vítězství."

Branky a nahrávky: 16. Koukal (Kolář I, Somík), 30. T. Zohorna (Rákos, Kolář II) - 23. Ujčík (Burger), 40. J. Káňa (Ovčačík), rozhodující sam. nájezd Ujčík. Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9 847. Třetiny: 1:0, 1:2, 0:0 - 0:0.

Pardubice: M. Růžička (na nájezdy Salfický) - Píša, V. Kočí, Sičák, Borer, Havíř, Kolář II - Kolář I, Koukal, Starý - Bartek, Markovič, Somík - Radil, Kousal, Buchtele - Cetkovský, T. Zohorna, Rákos. Trenéři: Hynek a Lubina.

Vítkovice: Šindelář - Sloboda, Sedlák, Punčochář, Trnka, Ovčačík, Voráček - J. Sýkora, Húževka, T. Káňa - Ujčík, Burger, Klimek - Pohl, Štefanka, Szturc - Šedivý, Strapáč, J. Káňa. Trenéři: Trličík a Moták.

Liberec - České Budějovice 4:6 (na zápasy 1:1)

Hrdinou čtvrtečního duelu byl liberecký mladík Michal Bulíř, který dal hattrick. Také o den později se podepsal pod prvním gólem, i když tentokrát smutně. U mantinelu byl totiž obětí ataku českobudějovického útočníka Milana Gulaše. Se zkraveným obličejem Bulíř odešel do kabiny a do utkání už nezasáhl. Gulaš ale také nedohrál, dostal trest do konce zápasu. Pak chtěl Gulaš sledovat hokej v civilu ze střídačky, ale rozhodčího ho v souladu z pravidly poslali pryč.

ZKRVAVENÝ HRDINA. Liberecký útočník Michal Bulíř dal v prvním čtvrtfinále

Dlouhou přesilovku každopádně Liberečtí využili. Střelu obránce Rotha od modré čáry tečoval Lukáš Vantuch. Dalšího libereckého útočníka vyřadili hosté v závěru třetiny. Tomáš Klimenta narazil do kolena beka Vydareného, odkulhal do kabiny a už se nevrátil.

Ze strany Českých Budějovic to tedy skutečně bylo maso, jak slibovali v reklamní kampani před play-off. V úvodu druhé třetiny mohl vedení domácích navýšit rychlík Milan Bartovič po skvělém pasu od kapitána Nedvěda, ale českobudějovický brankář Jakub Kovář ho vychytal. A tak začali Jihočeši v libereckém "bílém pekle" smažit "tygří maso". Soupeře na dlouho zavřeli v obranném pásmu a tlačili se před bránu.

Vyrovnání se nakonec dočkali po šikovné teči Jiřího Šimánka ve 37. minutě. Jenže dlouho nerozhodný stav nevydržel, po zaváhání budějovické obrany rozjel a dokončil krásnou akci obránce Marek Trončinský. Když na konci 44. minuty přidal třetí gól Vantuch byli domácí v dobré náladě.

O náskok však za 42 sekund Liberec přišel. Hosté vyrovnali z dvou takřka identických akcí - střela od modré a přesná teč mezi Pincovy betony. Mezi nohy libereckého brankáře projel i puk z hole Jakuba Langhammera. To už hosté vedli.

Vysoký útočník Tomáš Urban sice vyrovnal, ale v čase 52:52 rozhodl po akci dvou na jednoho benjamínek Rudolf Červený. Kovář pak zlikvidoval velkou šanci Nedvěda a drama ukončil dvě minuty před koncem střelou do prázdné brány Šimánek.

Filip Pešán (Liberec): "Pro nás se utkání vyvíjelo do konce druhé třetiny dobře, v oslabení jsme dokonce zvýšili na rozdíl dvou branek, ale pak Budějovice dokázaly rychle odpovědět a tam si myslím, že se utkání zlomilo. Poté důrazem v našem obranném pásmu a velmi dobře střílejícími obránci přetlačili hosté utkání na svoji stranu. My se jedeme prát dále. Zranění Bulíř a Klimenta jsou v péči lékařů, ale jestli budou hrát příště, to ještě nevím."

Milan Kupka (České Budějovice): "Bylo to podobné jako ve čtvrtek. Vyrovnané utkání, dnes s lepším koncem pro nás. Jsme rádi, že se nám podařilo srovnat stav série na 1:1."

Branky a nahrávky: 17. Vantuch (Roth, Trončinský), 39. Trončinský (Špaček, Bárta), 44. Vantuch (Víšek), 50. T. Urban (Vantuch) - 37. Šimánek (Kašpařík, Martynek), 45. Podlešák (Ptáček, J. Novák), 46. Kašpařík (Mikuš, Šimánek), 49. Langhammer (Kranjc, Kotalík), 53. Červený (Mertl), 58. Šimánek (Mertl). Rozhodčí: Šindler, Homola - Bádal, Bláha. Vyloučení: 6:5, navíc Gulaš (Č. Budějovice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7 254. Třetiny: 1:0, 1:1, 2:5.

Liberec: Pinc - Trončinský, Derner, Čakajík, Výtisk, Roth, Holub, Moravec, Štich - Kudrna, P. Nedvěd, Klimenta - Bulíř, T. Urban, Vantuch - Kica, Vak, Špaček - Bartovič, Bárta, Víšek. Trenéři: Kalous a Pešán.

České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Kranjc, J. Novák, Vydarený, Němeček, Mikuš - Martynek, Kašpařík, Šimánek - Langhammer, Kotalík, Gulaš (21. Sailer) - Kuchejda, Mertl, Podlešák - Burian, Červený, Horna. Trenéři: F. Výborný a Kupka.