Liberecký kapitán Petr Nedvěd bojuje s Radimem Hruškou z Karlových Varů.

Liberecký kapitán Petr Nedvěd bojuje s Radimem Hruškou z Karlových Varů. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Bída libereckých hokejových střelců: dávají jen gól za zápas

• 3
Hokejový Liberec v poslední době vyniká obětavou obranou i skvělými zákroky brankáře Melicherčíka. Střelci jsou však v krizi.

Vyztužili obranu, ale zapomněli dávat góly. Hokejisté Liberce se dostali do velké střelecké krize. Za posledních šest zápasů Bílí Tygři dali v normální hrací době celkem sedm gólů. To dělá v průměru 1,16 vstřeleného gólu na zápas. A to je v hokeji velice nízká hodnota.

"O reprezentační pauze jsme začali hrát trochu jinak, zodpovědněji dozadu, i když na úkor ofenzivy. Ale doteď nám to nevadilo, když jsme bodovali," řekl útočník Martin Bartek, s 10 góly nejlepší střelec Tygrů.

V posledních dvou zápasech se Bílí Tygři za 60 minut netrefili ani jednou. Karlovy Vary v pátek udolali 1:0 po prodloužení, Pardubicím v úterý podlehli 0:2. A po třech výhrách v řadě bodovat přestali.

Nedá se říct, že by Liberec neměl proti Pardubicím gólové šance. Narozdíl od soupeře je však zahazoval. "Rozhodla naše nevyužitá šance ve druhé třetině. Měli jsme volnou bránu, ale nepovedlo se nám dorazit puk. O chvíli později měli hosté podobnou šanci a skórovat se jim povedlo. Do minuty přidali další gól a pak jen vyhazovali kotouče, kazili hokej a podařilo se jim to uhlídat do konce," komentoval to Bartek.

Dohromady Liberečané nastříleli 51 gólů, velkou většinu z toho přitom v první čtvrtině soutěže. Tam to naopak byly pěkné přestřelky. Liberec hodně gólů dával, ale i dostával. Třeba Spartu doma přestřílel 6:5, s Mountfieldem prohrál 6:7 po prodloužení a ve Vítkovicích podlehl 5:6 po samostatných nájezdech.

Po těchto bláznivých výsledcích se Bílí Tygři rozhodli vsadit na pevnější obranu. A nutno říct, že se to daří. Liberečtí příliš gólů nedostávají. "Obránci blokují neskutečné množství střel. To jsem neviděl ještě nikde, kde jsem hrál. Třeba Výtisk s Dernerem zblokují čtyři pět gólů v každém utkání," chválí obranu Martin Bartek.

I díky obráncům se stala nová hvězda z brankáře Marcela Melicherčíka. Ten ve třech zápasech v řadě udržel čisté konto, jeho parádní série skončila po 224 minutách až v úterním zápase s Pardubicemi. Úctyhodná série bez gólu i tak Melicherčíka vynesla na třetí místo historických tabulek extraligy. Za sebou nechal i takovou legendu, jakou je Dominik Hašek.

"Člověka to trochu potěší a hezky se to poslouchá, ale já opravdu svoje statistiky nesleduju a neřeším. Rozhodující pro mě je, že jsme s Pardubicemi nevyhráli a nedokázali bodovat," uvedl brankář, jenž do Liberce přišel před sezonou z pražské Sparty.

Hokejisté Liberce doposud nasbírali 27 bodů, což stačí na desáté místo. Od týmu, který se v létě posílil, se přece jen čekalo víc. Zatím však není odehrána ani polovina soutěže a Bílí Tygři mají dost času na upevnění pozice pro předkolo play-off nebo případný útok na šestou příčku zajišťující přímý postup do vyřazovací části. Tu nyní okupuje Slavia, která nasbírala o devět bodů více než Bílí Tygři. "Jedinou cestou je pro nás zodpovědnost vzadu a počkat si na šance. Určitě přijde utkání, kdy nám to tam napadá," věří útočník Bartek.

Příležitost, jak se vymanit ze střelecké krize, budou mít Bílí Tygři už zítra, kdy se představí na ledě posledního Chomutova. "Po prohře s Pardubicemi nám nezbývá, než přivézt v pátek body z Chomutova," uvědomuje si brankář Melicherčík.