Plzeňský gólman Miroslav Svoboda po inkasovaném gólu od brněnské Komety.

Plzeňský gólman Miroslav Svoboda po inkasovaném gólu od brněnské Komety. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kometu dělí od finále jediná výhra, Plzeň srazil v poslední minutě Erat

• 224
Brněnští hokejisté zvládli také třetí semifinálové utkání proti Plzni. V domácím prostředí sice dvakrát přišli o vedení, díky trefě Martina Erata v poslední minutě ale Kometa zvítězila 3:2 a v sérii vede už 3:0. V zítřejším čtvrtém duelu může obhájce titulu rozhodnout o svém druhém postupu do finále v řadě. Utkání začíná v 17:00.

Kometa - Plzeň 3:2

3. utkání, stav série 3:0

Plzni nezbylo než zapomenout na dvě domácí prohry a odvést před hlučnými brněnskými tribunami zodpovědný výkon. To se Západočechům zprvu také dařilo.

Po úvodní oťukávané se ke dvěma pokusům v rychlém sledu dostal hostující Gulaš, hned z protiútoku se však objevil v nebezpečné pozici Radim Zohorna, leč trefil jen Svobodův beton.

Indiáni si vyvinuli trvalý tlak, z nějž nejvíc vyčnívala příležitost Kindla. Plzeňský útočník se šikovně prosmýkl mezi beky, vyloženou šanci ale zneškodnil pohotový zákrok Čiliaka. Na brněnského gólmana si nepřišli ani Schleiss s Indrákem.

Brněnský Martin Nečas (vpravo) objíždí klec Miroslava Svobody z Plzně.
Choreografie brněnských fanoušků v semifinále s Plzní.
Trenér hokejistů Plzně Martin Straka.

Jenže hosté schytali studenou sprchu krátce před první pauzou. Nečas se ve středním pásmu chopil kotouče a prosvištěl s ním až za Svobodovu kasu. Zpoza ní stačil pouze najít Hynka Zohornu, který se ale v zakončení nemýlil.

Plzeňské vyrovnání přišlo nečekaně, když nahození Moravčíka od modré čáry doplachtilo až do horního rohu Čiliakovy svatyně. Gól posvětil i videorozhodčí, jak se totiž ukázalo, nikdo z dalších borců se letícího projektilu nedotkl.

Brněnskou halu ve třetím dějství rozburácel Vondráček, který z brejku vypálil přesně vedle gólmanovy vyrážečky. Zatímco fanoušci oslavovali znovunabyté vedení, Gulašův důraz na brankovišti přinesl bleskurychlé vyrovnání.

Myšlenky na prodloužení začínaly nabírat reálné obrysy, jenže proti byl brněnský veterán Martin Erat. Od vlastní modré čáry se vydal kupředu, prohodil si puk mezi obránci, aby si záhy pro vlastní pas obloukem dojel a bekhendovým šťouchnutím poslal puk nad Svobodův beton. Brno zvítězilo ve vyřazovacích bojích už potřinácté v řadě.

Brněnský Martin Erat při vítězné akci v utkání s Plzní.
Brněnský útočník Martin Erat střílí vítězný gól v utkání s Plzní.

Kamil Pokorný (Brno): „Utkání bylo velice kvalitní z obou stran. Zápas byl těžký, ale v play off takové duely jsou. Byli jsme trpělivější, počkali jsme si na šanci a dostali se do vedení 2:1 ve třetí třetině. Mrzí nás rychlé vyrovnání. Ale charakter mužstva a vynikající diváci nás dohnali k parádní akci Martina Erata, který zápas rozhodl.“

Ladislav Čihák (Plzeň): „Viděli jsme dramatické a hezké utkání. Celou dobu jsme byli aktivnějším týmem, nicméně Kometa vyhrála. Pro nás to nekončí. Zítra je nový den. Jsem přesvědčen, že když podáme zítra stejný výkon, tak vrátíme sérii do Plzně. Při rozhodujícím gólu Erat nabral rychlost. Naši beci u něj byli, ale bohužel nechytili jeho pohyb. Moravčík měl akci jednoduše odcouvat a hrát jeden na jednoho. Pro nás to byl smolný gól. I v Plzni jsme odehráli dobré zápasy. Dnes jsme náš výkon vystupňovali, hráči do odmakali. Bohužel to výhru nestačilo.“

Branky a nahrávky: 20. H. Zohorna (Nečas), 49. Vondráček (Mallet, Štencel), 60. M. Erat (Vincour) - 36. Moravčík, 50. Gulaš (Moravčík, Stach). Rozhodčí: Hradil, Pešina - Gebauer, Lhotský. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Třetiny: 1:0, 0:1, 2:1. Diváci: 7 700 (vyprodáno). Stav série: 3:0.

Kometa: Čiliak - O. Němec, Štencel, Krejčík, Gulaši, Bartejs, Malec, Barinka - M. Erat, J. Hruška, R. Zohorna - Vincour, P. Holík, Zaťovič - H. Zohorna, Nečas, Mallet - Vondráček, L. Čermák, Haščák. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Horáček.

Plzeň: M. Svoboda - Jones, Moravčík, Čerešňák, Vráblík, Kadlec, D. Sklenička, Pulpán - Gulaš, Mertl, Kantner - Indrák, Kratěna, Stach - Schleiss, Kracík, D. Kindl - T. Kubalík, Preisinger, Hollweg. Trenéři: Martin Straka, Čihák, Jiří Hanzlík a Vlasák.