Pořád nevyhrávat je ubíjející, říká Málek

• 5
Plzeň - Znovu se roztahoval na brankové čáře jako fakír, kouzlil lapačkou, připsal si 42 úspěšných zásahů. Přesto hokejový gólman Plzně Roman Málek po derby s Karlovými Vary smutně sklopil hlavu. Byl po utkání hodně zklamaný? "Určitě. Vést ve Varech po dvou třetinách 2:1... Věřil jsem, že to zvládneme. Bohužel se tak nestalo."

Proč? Došly týmu síly?
Nevím... Zase jsme byli hodně vylučováni, tři góly do naší sítě padly při našich trestech. Hlavně ten na 2:2 přišel příliš brzy. A hned po něm měly Vary výhodu dvou minut převahy pět proti třem.

A vstřelily vítězný gól.
Byl štastný. Nějak se jim to tam odrazilo skoro před prázdnou bránu a Kumstát to pěkně trefil přes hráče.

Z kabiny se stále ozývá: Musíme hrát čistě. Jenže na ledě to s malými výjimkami vypadá úplně jinak.
Tuším, že jsme jedním z nejvíce trestaných týmů v extralize. To o něčem svědčí. Jasně, ze 13 vyloučených ve Varech byly třeba tři tresty od sudího vymyšlené. Ovšem ty zbývající byly posouzeny v pořádku. Takže to není náhoda.

Poněkolikáté jste mohli stáhnout ztrátu na play-off na minimum. Ale znovu se to nepodařilo.
Byl to důležitý zápas, věděli jsme to. Dvě třetiny to vypadalo parádně, jenže pak jsme se o body sami připravili. A to se vyjadřuji slušně.

Jaké byly pokyny trenérů po dvou třetinách? Udržet těsný náskok?
Já to nevím, vážně. Jako brankář se soustředím sám na sebe, starám se jen o puk na ledě.

Čas se krátí. Do konce základní části zbývá už pouze 16 kol. Ztrácíte víru nebo pořád věříte v postup do play-off?
Všichni věříme, ale to si říkáme už "iks" týdnů. Náš problém je, že jsme nevyhráli víc než dva zápasy v kuse. Jen jednou, dvě výhry a pak bod doma s Litvínovem. To byla jediná série. Jenže jestli chceme do play-off, potřebujeme teď šňůru alespoň pěti zápasů. Jak na to? Nevím, jsme tým jako den a noc.

O to víc bolí porážka v derby. Karlovy Vary byly dlouho tím "slabším" rivalem, ale poslední sezony se to obrací. Uvědomujete si to?
Loni to bylo 2:2 na zápasy, jestli si pamatuju... Letos prostě hráli dobře všechny tři zápasy. Tak to je, ale nikde není psáno, že příští sezonu to nebude vypadat jinak.

Mluvíte optimisticky. I proto jste s Plzní nedávno prodloužil smlouvu?
Přiznávám, je ubíjející nevyhrávat. Po každém prohraném zápase se mi špatně spí. Ale přesto jsem tady spokojený. Chtěl jsem a pořád chci úspěch dosáhnout právě s Plzní. A mrzí mě, že se to teď nedaří.

Měl jste i jiné nabídky?
Od toho mám agenta. něco tam samozřejmě bylo. Ale Plzeň mi vyhovuje. Je mi tu dobře a těžko si umím představit, že půjdu jinam. Jediné, co mi chybí, jsou ta vítězství.

Víte, že i fanoušci vás litují? Na internetu to komentují slovy: Chudák Roman, jinde by mu bylo líp...
No dobrá, ale jak říkám: nikde není psáno, že příští rok to bude jiné. Vzpomeňte si: Budějovice nedávno spadly a teď hrají na špici, Litvínov na začátku sezony exceloval, teď se propadá. Ve sportu nejde nic naplánovat. V šatně je 25 lidí a ti se musí dát dohromady.

Je to i o trpělivosti?
Nerozprášit tým po nevydařené sezoně, neměnit v rozjeté soutěži trenéry? Tohle je věc vedení klubu. Já na to mám svůj názor, ale nepřísluší mi to komentovat.