Pardubice porazily Spartu, ligu vede Zlín

• 42
Hokejisté Pardubic sesadili Spartu z čela hokejové extraligy. V utkání 20. kola vyhráli 4:2. Na první místo tabulky tak poskočili hokejisté Zlína, kteří hladce přehráli nováčka z Jihlavy 7:1 a vedou soutěž díky lepšímu skóre. Na zápase Slavia – Kladno padl divácký rekord extraligy, do libeňské haly přišlo 15.783 fanoušků.

Kladno Slavii porazilo 3:2, když největší hvězda Středočechů Jaromír Jágr přihrál na všechny tři branky týmu. Dvakrát skóroval Martin Procházka.

Návrat na vítkovickou střídačku se trenéru Vladimíru Vůjtkovi vydařil. Jeho svěřenci přehráli Vsetín 4:0, když dva góly vstřelil Zbyněk Irgl. Gólman Marek Pinc podruhé v sezoně neinkasoval.

Západočeské derby mezi Plzní a Karlovými Vary vyhráli domácí hokejisté Plzně. Jedinou branku utkání vsítil ve 21. minutě Matějovský.

Litvínov porazil 6:3 Znojmo a protrhl trápení v koncovce. Dvěma brankami a dvěma asistencemi se blýskl uzdravený Balázs, kapitán Reichel si připsal gól a tři asistence.

Liberec porazil Třinec 3:2, přestože v utkání hosté s Richardem Králem v sestavě vedli 1:0 a 2:1. Vítěznou branku domácích vstřelil v 56. minutě Čermák.

Vítkovice - Vsetín 4:0
Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE

Zbyněk Irgl nasměroval Vítkovice dvěma góly k výhře nad Vsetínem. Mohl završit hattrick, ale jeho další šanci vsetínský Čechmánek chytil. Domácí byli v první třetině jasně lepším mužstvem. Hostům patřil úvod druhé části, ale srazil je gól při jejich přesilovce. Na Philippovu přihrávku si najel Moravec a zvýšil na 3:0. Skóre uzavřel těsně před koncem Juraj Štefanka. Marek Pinc podruhé v sezoně neinkasoval a trenér Vůjtek mohl v obnovené premiéře na vítkovické střídačce slavit výhru.

Vladimír Vůjtek (Vítkovice): "Pomohl nám rychlý i trochu levný gól. Ale jinak jsme první třetinu sehráli velmi dobře. Od druhé části Vsetín přidal na důrazu a zlepšil bruslení a začal nám dělat velké problémy. Hráči i pak chtěli a bojovali o sebedůvěru, třebaže to nebylo úplně ono. A bylo to vidět i v závěru, kdy jsme soupeře pustili třikrát samotného před branku. Věřím, že po posledních úspěšných výsledcích se to bude dále zlepšovat."
Antonín Stavjaňa (Vsetín): "Do zápasu jsme vstoupili ustrašeně a s přílišný respektem, kterého jsme se zbavili až za stavu 0:2. Pak jsme hru srovnali, ale spálili jsme spoustu šancí. Ve druhé části jsme Vítkovice dokonce výrazně přestříleli, ovšem bez efektu. Hráči se u volní, až jakmile je zápas rozhodnutý. Pak se dokáží prosadit, ale to už je samozřejmě pozdě. Bez gólu se body nedají získat."

Branky a nahrávky: 2. Irgl (Turek), 17. Irgl (Tomášek), 30. D. Moravec (Philipp), 57. J. Štefanka (Malík). Rozhodčí: Kubeš - Čížek, Padevět. Vyloučení: 8:7. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 5851. Třetiny: 2:0, 1:0, 1:0.

Vítkovice: Pinc - Černošek, Philipp, Seman, Malík, Pavel Kumstát, Rimmel - I. Padělek, Burger, D. Moravec - Vůjtek ml., Šimíček, Krayzel - Irgl, Turek, Hubáček - Varaďa, J. Štefanka, Tomášek. Trenéři: Vůjtek st. a Trličík.
Vsetín: Čechmánek - Gýna, Horák (8. Vašut), Němec, Frolo, Jaškin, Gřegořek, od 46. min. navíc Hrabal - Radivojevič, Brabenec, Veselý - Kovář, Vak, Demel - Dubec, Vlach, Selingr - Korotvička, Pavliš, Květoň. Trenéři: Stavjaňa a Neliba.

Zlín - Jihlava 7:1
Nováček ani v desátém zápase venku nebodoval, na ledě mistrovského Zlína se držel pouze v první třetině. Domácí rozhodli v nástupu do druhé části. V rozmezí necelých dvou minut skórovali třikrát. Jihlava byla většinou neškodná, k jediné brance se dostala díky chybě v domácí rozehrávce. Zlín zklamal pouze v přesilovkách, i když v nich obvykle rozhoduje zápasy. Ani jednu z osmi možností nevyužil. „Hosté ve čtyřech bránili velice dobře,“ řekl asistent trenéra Zlína Jaroslav Stuchlík. Kapitán Zlína Miroslav Okál vstřelil dvoustý extraligový gól.

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Narozdíl od pátečního utkání se Vsetínem jsme tentokrát dokázali pojistit vedení o dvě branky, potom se hráči uklidnili a přidali jsme další góly. Tentokrát jsme se neprosadili při přesilovkách, protože Jihlava hrála ve čtyřech velice dobře. Byli jsme favoritem a svou roli zvládli. Jsem spokojený, že jsme získali takzvané povinné vítězství."
Petr Vlk (Jihlava): "Zápas se mi těžko hodnotí. Zlín potvrdil roli favorita a předčil nás ve všech činnostech. A tomu také odpovídá konečný výsledek. Suchanovi ve třetí třetině povolil řemínek na masce a přijel k naší střídačce. Mysleli jsme si, že se to rychle opraví, ale rozhodčí nařídil, aby šel střídat."

Branky a nahrávky: 2. Barinka (Čajánek), 25. Tesařík (Leška, Erat), 26. Záhorovský (Galvas, Okál), 27. M. Erat (Balaštík), 37. Balaštík (M. Erat), 42. Okál (Kristek, Záhorovský), 58. Barinka (Čajánek, R. Hamrlík) - 28. A. Padělek (Hlouch). Rozhodčí: Husička - Hlavatý, Machálek. Vyloučení: 2:8, navíc Zajac (Jihlava) 10 min. Bez využití. Diváci: 4812. Třetiny: 1:0, 4:1, 2:0.

Zlín: M. Altrichter - Zubíček, Blaťák, Tesařík, R. Hamrlík, Nosek, Galvas, od 41. navíc Kudělka, Vosátko - Balaštík, Leška, M. Erat - Barinka, Čajánek, Jenáček - Okál, Kristek, Záhorovský - Mokrejš, Martin Čech, Ambruz. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.
Jihlava: Suchan (od 42. do 42. Hronek) - Ficenc, Buzek, Devečka, Malena, Punčochář, Dobrovolný, Zajac, Kuchyňa - Vostřák, Bakus, Mareš - Hlouch, A. Padělek, Čachotský - Dolana, Vala, P. Altrichter - Šmarda, Marián Havel, Rytnauer. Trenéři: Vlk a Fiala.

Plzeň - Karlovy Vary 1:0
Plzeňský brankář Duba poprvé v sezoně neinkasoval a i díky němu oslavila Plzeň výhru v západočeském derby nad Karlovými Vary. Jedinou branku utkání vstřelil po třinácti vteřinách druhé třetiny Radek Matějovský. Další gól nepadl, oběma brankářům pomohly i tyče: jak při střele plzeňského novice Jaroslava Kudrny, tak při ráně karlovarského obránce Hlavačky.

Miroslav Přerost (Plzeň): "Zápas byl velice úporný a stál nás hodně sil. Navíc se nám zranili obránci Trnka a Nedoma. Mužstvo přesto ukázalo velký charakter a dokázalo i přes zranění a únavu zvítězit. Že jsme v posledních dvou utkáních nedostali žádný gól je příjemné."
Pavel Pazourek (Karlovy Vary): "Na našem týmu bylo už vidět únava z náročné sezony. Sice rozhodla jediná branka, my jsme ale měli slabší začátky prvních dvou třetin, a bohužel nás to stálo všechny body. Prohra 1:0 je nejhorší možný výsledek, doufám, že to naše mužstvo nepoznamená."

Branka a nahrávka: 21. Matějovský (Adamský). Rozhodčí: Nečas - Charvát, Pouzar. Vyloučení: 6:7. Bez využití. Diváci: 5990. Třetiny: 0:0, 1:0, 0:0.

Plzeň: Duba - Cartelli, Jindřich, M. Výborný, Nedoma, Výtisk, Špaček - Martin Straka, Kracík (21. Adamský), Matějovský - Paroulek, J. Straka, Cibák - F. Mrázek, J. Kudrna, D. Pospíšil. Trenéři: Přerost a J. Kučera.
Karlovy Vary: Mensator - Bauer, J. Polák, Kutlák, F. Ptáček, Krajíček, Hlavačka, Suur - Dvořák, Alinč, Milan Procházka - Krátoška, Skuhravý, Kraus - Tomík, Kraft, Hurtaj - Košťál, Lipiansky, V. Polák (26. Petr Kumstát). Trenéři: Pazourek a Rulík.

Litvínov - Znojmo 6:3
Bláznivá partie plná zvratů a devastujícího finiše domácích. Hráči se rvali při zápase i po něm. Vypadalo to s Litvínovem bledě, když je za hrubku ztrestal gólem ve vlastním oslabení Havlát. Zkraje třetí části hosté vedli 3:2. Pak domácí spustili uragán. Videorozhodčí uznal Brandovo vyrovnání a během chvíle jeho spoluhráči nasázeli další tři góly. Znojmo bylo bez odpočívajícího brankáře Vokouna, domácí kvůli špatné výkonnosti uvolnili Slováka Hreuse.

Josef Beránek (Litvínov): "Pro nás byl průběh zápasu dost špatný. Několikrát jsme zaváhali a stálo nás to potom hodně sil. Musím mužstvo pochválit za výkon, který přinesl skvělý obrat. Závěr pak byl zbytečně vyhrocený."
Rostislav Dočekal (Znojmo): "Do třinácté minuty třetí třetiny se pro nás zápas vyvíjel velice dobře, potom přišla sporná branka na 3:3 a pak už jsme závěr nezvládli."

Branky a nahrávky: 12. Ručinský (Reichel), 38. Balázs (Reichel), 49. Branda (Klobouček), 53. Kroupa (Gombár), 55. Škoula (Balázs), 57. Balázs (Reichel) - 13. K. Rachůnek (Mojžíš, Vorel), 35. Havlát (Vorel), 43. Havlát (Bičánek). Rozhodčí: Homola - Pospíšil, Chytil. Vyloučení: 5:3, navíc Ručinský - Eliáš oba 5 min a do konce. Bez využití. Diváci: 4510. Třetiny: 1:1, 1:1, 4:1.

Litvínov: Jarina - Hranáč, Škoula, Kroupa, Skuhrovec, Klobouček, Ťupa - Balázs, Reichel, Ručinský (47. Sklenička) - Trávníček, V. Hübl, Kubinčák - T. Kůrka, Branda, Gombár. Trenéři: Beránek a Jeřábek.
Znojmo: Slávik - Bičánek, Benák, K. Rachůnek, Křetinský, Mojžíš, Šmach - Uram, Vorel, Pucher - Havlát, R. Erat, Eliáš - Ludvík, Haman, Plášek - Kucharčík, Barus, Ondřej. Trenéři: Kastner a Dočekal.

Liberec - Třinec 3:2
Domácí dvakrát dotáhli a čtyři minuty před koncem vstřelil Čermák vítěznou branku. Liberec mohl utkání rozhodnout už ve druhé třetině, jenže množství jeho šancí pochytal Lakosil a dvakrát zvonila tyč. Na druhé straně se vyznamenal Hnilička, který efektně chytil do lapačky gólovou střelu Janků. Třinečtí šli brankami Krále a Martynka dvakrát do vedení, jenže nakonec podlehli tlaku Bílých Tygrů, kteří nastoupili bez pěti hráčů základní sestavy.

Karel Dvořák (Liberec): "Trvalo nám delší dobu, než jsme se rozjeli a nakonec nás rozhycoval inkasovaný gól. Celý zápas byl spíše o chybách, my jsme jich udělali méně, a proto jsme vyhráli. Musíme však hráčům poděkovat, že to dotáhli do vítězného konce, protože tři body jsme v tomto zápase opravdu hodně potřebovali. Třinec předchozí zápasy na hřištích soupeřů sehrál velmi dobře."
Pavel Marek (Třinec): "Budu velmi stručný. Je to pro nás ztracený zápas, protože jsme dvakrát byli ve vedení, a přesto nakonec odjíždíme bez bodu. Nemám k tomu, co dodat."

Branky a nahrávky: 26. S. Procházka (Jiří Hanzlík, Plodek), 49. P. Rozsíval (Vaic, J. Moravec), 56. Čermák (Rataj, Jiruš) - 24. R. Král (Peterek, Bonk), 46. Martynek (Bordowski). Rozhodčí: Bolina - Křivský, Hejduk. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 3861. Třetiny: 0:0, 1:1, 2:1.

Liberec: Hnilička - Holub, Jiruš, Krstev, Duben, J. Moravec, Jiří Hanzlík - Čermák, Rataj, Víšek - V. Novák, Plodek, S. Procházka - R. Vrbata, Vaic, P. Rozsíval - Vampola, Klimenta, Jech. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.
Třinec: Lakosil - M. Rozsíval, Chvátal, Podhradský, Mezei, Hunkes, J. Malinský, Houdek, Čakajík - Peterek, R. Král, Bonk - Janků, Skořepa, Pavelek - Bordowski, Vítek, Martynek - Hašek, Polanský, Kucharczyk. Trenéři: P. Marek a Mach.

Pardubice - Sparta 4:2
Vedoucí celek extraligy neustál úvodní nápor domácích a hlavně představení Divíška. Nejprve zakončil dravý průnik přihrávkou na snadno skórujícího Hejduka. Druhou branku přidal sám - sparťanský gólman Bříza jeho gólovou střelu jen ztlumil. Kašpařík sice po krásném sólu snížil, ale ještě do přestávky se znovu prosadil Divíšek, tentokrát kuriozně. Puk se nejprve odrazil od Břízovy masky, tečoval tělo pardubického útočníka a skončil v brance. Čtvrtý gól přidal Hemský a Bříza střídal. Pardubice vyhrály i bez šéfa Lubiny, který se nevešel na soupisku. Sparta nebodovala poprvé po 17 zápasech, byť soupeře jasně přestřílela.

Dále čtěte: Po Slavii pokořily Pardubice i Spartu

Vladimír Martinec (Pardubice): "První třetina byla z naší strany velice dobrá, jedna z nejlepších, které jsme tady odehráli. Vytvořili jsme si tlak a dařilo se nám i zakončení. Dát tři branky v jedné třetině je dost. V další fázi naši hru rozbila vyloučení a v poslední třetině jsme už byli trochu opatrnější, nechodili jsme do žádného rizika, abychom nedostali zbytečnou branku."
Leo Gudas (Sparta): "Nezačali jsme dobře a v první třetině jsme dostali tři góly a nejhorší pro nás byl ten ve dvacáté minutě. Pak jsme se trochu zvedli, ale vázla nám kombinace v celém utkání a výkon našich hráčů nebyl takový, jaký od nich očekáváme. Chyběla nám větší snaha po vstřelení gólu a to dnešní utkání rozhodlo."

Branky a nahrávky: 5. Hejduk (T. Divíšek, Mudroch), 12. T. Divíšek (Čáslava), 20. T. Divíšek (A. Hemský, Tvrdík), 32. A. Hemský (Blažek, Tvrdík) - 15. Kašpařík, 60. Ton (Marek, Richter). Rozhodčí: Turčan - Český, Kostka. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Třetiny: 3:1, 1:0, 0:1.

Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, A. Novotný, Pácal, Vyhlídal, Mudroch - A. Hemský, T. Blažek, Tvrdík - Hejduk, Mikeska, Bulis - P. Sýkora, Divíšek, Rolínek - Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: V. Martinec, a Šejba.
Sparta: Bříza (32. Pöpperle) - Pilař, Jan Hanzlík, Dobroň, J. Řezníček, Richter, Schnabel, L. Procházka - Netík, D. Výborný, Hlaváč (45. Šindel) - Ton, Chabada, J. Marek - Olesz, Broš, Kotrla - Dragoun, Sivek, Kašpařík. Trenéři: Lener, Gudas a Jelínek.

Slavia - Kladno 2:3
Slavia hrála čtyřminutovou přesilovku, v níž se uchýlila i ke hře bez brankáře. Vyrovnat však už potřetí nedokázala. Kladnu stačily v dramatickém duelu k výhře tři asistence Jágra a probuzení střelce Procházky. Slavisté tolik nestříleli, ale dokázali být důrazní. Vašíček střelou zpoza obránce srovnal po gólu Klimta. Podruhé Kladno vedlo po trefě Procházky. A to ještě Hořavu v nájezdu podtrhl obránce Žabka. Ovšem 47 vteřin před koncem druhé části se nádherně trefil pod horní tyčku Vlasák - 2:2. Nestačilo to. Kladno vyhrálo popáté v řadě.

Dále čtěte: Jágr v Praze zazářil, možná naposledy

Ondřej Weissmann (Slavia): "Začali jsme hodně opatrně a první třetinu nás Kladno přehrávalo. V druhé části jsme vyrovnali hru a měli jsme dost šancí, abychom strhli vedení na svou stranu. V závěru za stavu 2:3 jsme hráli přesilovou hru zbrkle a bohužel jsme nevyrovnali. Jágr je mimořádný hráč, který se těžko hlídá."
Petr Tatíček (Kladno): "Podali jsme dobrý výkon podpořený skvělým Orctem a první lajnou. Slavia má skvělý tým, ale my jsme měli větší touhu po vítězství a přiklonilo se k nám i štěstí. Vyhráli jsme zaslouženě. Jarda Jágr má po zranění problém s kondicí, ale chtěl se před patnácti tisíci diváky ukázat. Podal výborný výkon a strhl i další naše hráče."

Branky a nahrávky: 25. Vašíček (Antoš), 40. Vlasák (Stümpel) - 19. Klimt (Jágr), 31. Martin Procházka (Jágr), 50. Martin Procházka (Jágr). Rozhodčí: Šindler - Guth. Rittich. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 15.783. Třetiny: 0:1, 2:1, 0:1.

Slavia: Franěk - J. Novák, Kolařík, Kadlec, Klouček, Žabka, Graňák - Duda, Vašíček, Antoš - D. Hruška, Beránek, Sup - Vlasák, Stümpel, Tomica - Kopecký, P. Martinec, R. Dlouhý. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.
Kladno: Orct - Ševc, T. Kaberle, V. Čech, Jelínek, Zeman, Špelda - Jágr, Patera, Martin Procházka - M. Hořava, Gardoň, Klimt - Kysela, Zajíc, Horna - V. Bílek, Kalla, Martin Frolík. Trenéři: Müller, V. Evan a Tatíček.

14. HC Dukla Jihlava 20 3 0 2 0 15 34:75 11

Jeden z fanoušků Sparty, kteří přijeli na zápas do Pardubic.

Pardubičtí příznivci při zápase se Spartou.

Kladenský útočník Jaromír Jágr před zápasem na Slavii.

Příznivci Slavie, kteří zaplnili Sazka Arenu při utkání s Kladnem.

Kladenští hráči, uprostřed je Tomáš Klimt, se radují z gólu v síti Slavie.

Závar před kladenským brankářem Orctem.

Jaromír Jágr naražený na mantinel.

Hokejový trenér Vladimír Vůjtek (vlevo).

Vítkovický Bruger (vpravo) v souboji s kapinánem Vsetína Vlachem.

Vsetínský obránce Gřegořek leží na zemi před svým gólmanem Čechmánkem. Dotírá na něj vítkovický Irgl (vlevo).