Tomáš Rachůnek | foto: Profimedia.cz

Kladnu to šlape, má výborně zmáknutý systém, varuje karlovarský Rachůnek

• 0
Jiní soupeři. Silnější. V baráži si hokejová Energie musí bleskově zvyknout na nový styl, proti extraligovým obhájcům ligové příslušnosti si v úvodu nevedli nejlépe. „V Litvínově jsme byli ustrašení,“ přiznává útočník Tomáš Rachůnek. Z duelů proti Vervě a Jihlavě tým sebral dva body, když v pátek před zaplněnou arénou otočil stav 0:2.

Právě skoro až neuvěřitelná otočka v elektrizující atmosféře má být odrazovým můstkem také pro další domácí zápas, tentokrát s Kladnem, kterému chce Energie oplatit nedělní porážku ve 3. kole baráže 1:3. V KV Areně se v úterý hraje od 17.30 hodin.

Karlovy Vary - Kladno

Sledujte od 17.30 online

„Lidi je v baráži odepisují, ale mají výborně zmáknutý systém a tým jim šlape,“ varuje před úterním soupeřem karlovarský útočník Tomáš Rachůnek.

Nadobro odstranit zbytečně velký respekt z barážových protivníků. To je stále aktuální úkol, na jehož plnění může dnes Energie proti Kladnu navázat, pokud zvládne přidat do barážové sbírky další výhru k té zatím jediné, nad Jihlavou v prodloužení.

Play off první ligy prolétly Karlovy Vary v nejkratším možném termínu, v baráži jako by necítily půdu pod nohama. Znovu našly svůj rytmus až po čtyřech třetinách zápolení s extraligovými celky. Až pak Duklu mocně mačkaly v jejím pásmu, aby v „last minute“ termínu sebraly dva body. „Takový zápas nás musí nakopnout,“ věří klíčový forvard Energie.

Energie neotáčela zápasy ani v první lize. Velká vzpruha?
Dva body proti Jihlavě pro nás byly zlaté. Otáčet zápas proti extraligovému soupeři, který hraje úplně o všechno, je strašně těžké. My jsme to zvládli, musí nás to posílit. Zároveň se musíme poučit ze začátku zápasu, který nebyl z naší strany dobrý.

Hrají v tom svou roli i zdánlivě snadné play off?
První zápas v baráži v Litvínově byl z naší strany ustrašený. Musíme přepnout. Ani ne tak rychlostně, tým máme bruslivý a rychlý. Ale extraligoví hráči mají rychlejší rozhodování, situace řeší lépe. Hráči přemýšlí rychleji.

U mantinelu bojují karlovarští Tomáš Rachůnek (vlevo) a Jekabs Redlihs (vpravo)...

Už si tým zvyknul na vyšší level?
Já myslím, že jo. Skoro všichni jsme extraligu před rokem hráli. Jasně, teď jsme byli rok v první lize, ale je to otázka jedné dvou třetin. Už v prvním zápase jsme pak hru vyrovnali.

Je rozdíl i v síle? Jihlava vás první třetinu dost mlátila a v soubojích byla silnější.
Určitě jsou na tom silově lépe, než byly týmy v první lize, proti kterým jsme hráli. V Litvínově to bylo markantní, oni mají velké a silné hráče. Velmi dobře toho využili. I Jihlava má zarputilý tým. Tím cennější pro nás bylo, že jsme je padesát minut tlačili a oni se jenom bránili.

O kolik složitější je dostávat se do šancí?
Takticky jsou jinde. I my jsme si říkali, že bude rozdíl v síle soupeřů. Ve vší úctě k Vsetínu a Slavii, oni měli pět šancí a dali jeden gól. Extraligovým soupeřům nabídnete tři šance a dvě z nich využijí. Musíme se podobným chybám vyvarovat. Víme, že pro obránce to není vůbec jednoduché, protože útočníci v extralize mají jinou kvalitu.

Jak moc jste na větší sílu soupeřů upozorňovali?
Říkali jsme si to, sami jsme to poznali v Litvínově hned v prvních střídáních. (úsměv) Zápasy jsou vyrovnanější, asi nikdo v baráži nebude nikoho válcovat. Nás v první lize prověřilo pár týmů, dá se říct. Zbytek už prohrával větším rozdílem, někdy zápas už jen doklouzávali. My se musíme soustředit na hru a hrát naplno celých šedesát minut.

Cítili jste během zápasu s Jihlavou, že jste získali půdu pod nohama?
Když dojedeme do Jihlavy, bude to jiný zápas. Ale samozřejmě nás potěšilo, že takhle organizovaného a silného soupeře jsme zatlačili, donutili k chybám.

Jak nepříjemné je zpátky přeladit zpátky po dvou duelech s extraligovými celky na zápasy proti Kladnu?
Kladno i České Budějovice jsou extraligové celky, na úrovni soutěže. Všechny zápasy s nimi v základní části byly kvalitní, velmi vyrovnané. Bilancí s Kladnem se nesmíme uspokojit, protože hrají velmi dobrý hokej. Lidi je v baráži odepisují, ale mají výborně zmáknutý systém a tým jim šlape.