Nikita Ščerbak slaví první gól v extralize.

Nikita Ščerbak slaví první gól v extralize. | foto: MF DNES

Přišel a byl vidět, na výhru ale Ščerbakův gól Hradci nestačil

• 0
Žádné dlouhé otálení a čekaní na to, až střelecky ukáže, proč do týmu přišel. Z tohoto pohledu mohl být po včerejším extraligovém zápase s brněnskou Kometou útočník Nikita Ščerbak maximálně spokojený. Ve svém prvním zápase v dresu hradeckého Mountfieldu, jen den po svém příchodu z Banské Bystrice, totiž vstřelil za svůj nový klub gól.

V konečném účtování byl velmi důležitý, protože Hradci zajistil bod za remízu 2:2, odvrácenější stranou mince může být, že nakonec na výhru nestačil.

Mountfield totiž zápas sice dovedl až do samostatných nájezdů, v nichž bylo zapotřebí deset pokusů na každé straně, druhý bod v nich ale neurval. I proto, že jedním z neúspěšných exekutorů na domácí straně byl právě šestadvacetiletý Ščerbak, jenž dostal pár hodin po svém příchodu do Hradce důvěru i v této činnosti.

„Průběžně sledujeme hráčský trh pro případné doplnění kádru včetně možností trejdu v rámci extraligy. V Česku se prozatím vhodná příležitost nenaskytla, tak jsme si vytipovali několik zahraničních jmen, mezi kterými se stal prioritou Nikita,“ uvedl generální manažer hradeckého klubu Aleš Kmoníček.

Liberec přetlačil Spartu, slaví i Kometa. Litvínov naděloval, Kladno padlo

Ščerbakův příchod se stal součástí výměny za Patrika Lampera, kterého hradecký klub přivedl loni v létě právě z Banské Bystrice. „Patrik bohužel nenavázal na svoje velmi dobré výkony v přípravě, a to i kvůli častým zraněním, která ho provázejí touto sezonou. Nyní se dostal na hranu sestavy, a proto jsme se domluvili na ukončení smlouvy,“ vysvětlil Kmoníček.

Ščerbak má ve svém hokejovém životopise i starty v NHL. Za Montreal odehrál 36 zápasů, aby se přes působení v AHL a ruské KHL ocitl na Slovensku. V Mountfieldu se stal dalším hráčem, kterého klub právě odtamtud v posledních měsících přivedl. „Nikita je v ideálním hokejovém věku, má zkušenosti z NHL, AHL a KHL, věříme, že nám pomůže a zkvalitní naši ofenzivu,“ poznamenal hradecký manažer.

V duelu s brněnskou Kometou to Ščerbak naznačil. Do sestavy kouče Martince se dostal jako třináctý útočník a v polovině zápasu se společně s Ahti Oksanenem střelecky podílel na obratu ve skóre ze stavu 0:1 na 2:1. Fin v hradeckých službách nejprve ve 30. minutě vyrovnal, aby se jen o minutu později připomněl Ščerbak. S pukem na hokejce si vybruslil mezi kruhy a pak střelou zaskočil brněnského brankáře Sedláčka.

Hradec v zápase, který ho v případě vítězství mohl vrátit do čela tabulky, z něhož jej sesadila páteční porážka 1:4 v Praze se Spartou, za necelé dvě minuty o vedení přišel a vyrovnaný stav 2:2 vydržel nejen po zbytek základní hrací doby, ale i v prodloužení.

Teprve druhé samostatné nájezdy Mountfieldu v této sezoně patřily hostům z Brna, o druhém bodu v jejich prospěch rozhodl až v 10. sérii Horký. Hradečtí tak minulý týden zakončili na druhé příčce tabulky, když mají stejný počet bodů jako staronový lídr z Třince.