Jan Buchtele ze Sparty se raduje z gólu.

Jan Buchtele ze Sparty se raduje z gólu. | foto: ČTK

Sparta smetla Hradec a je v semifinále. Zlín srovnal sérii s Kometou

• 283
Hokejisté Sparty se stali prvními semifinalisty extraligy. Pražané vyhráli i druhý duel v Hradci Králové, soupeře smetli 4:0 na zápasy a nyní si v klidu počkají na svého dalšího soupeře. Naopak série mezi Zlínem a Kometou se díky pondělní výhře úřadujícího mistra protáhne minimálně do šestého zápasu.

Zatímco Sparta ukončila sérii s Hradcem po čtyřech zápasech a čeká ji minimálně deset dní volna, loňští finalisté Zlín s Kometou mají před sebou ještě pernou šichtu. Vyrovnaná série se vrací do Brna ke čtvrtečnímu pátému duelu a pak ještě do Zlína k šestému. Rozhodla o tom výhra šampionů 5:3, která srovnala moravské čtvrtfinále na 2:2.

Hradec Králové - Sparta 3:4, na zápasy 0:4

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Ač oba zápasy na východočeském ledě skončily těsnou výhrou hostů 4:3, celkově ovládla Sparta sérii jednoznačně. Ke dvěma domácím výhrám přidala dva body i v Hradci Králové a v nejkratším možném čase postoupila jako první tým do semifinále extraligy.

Stejně jako v neděli zařídil vítězný gól Kumstát, jenž pět minut před koncem za stavu 3:3 ujel domácí obraně a po faulu proměnil trestné střílení.

V úvodu způsobilo největší vzruch vyloučení útočníka Kukumberga, který dostal za nesportovní chování nejdříve trest na deset minut a pak i do konce utkání. V polovině první třetiny padly rázem hned tři branky během 38 sekund. Hosté nejprve využili minutovou možnost přesilovky pěti proti třem, když se trefil hradecký odchovanec Buchtele.

Vítězný střelec Kumstát: Tak rychlé jsme to nečekali

Sparta využila i pokračující výhodu, v níž zakončil kombinaci před brankovištěm volný bek Mikuš. A Hradec pak bleskově za 12 vteřin snížil, když si na přihrávku Červeného najel Tvrdík a zblízka překonal Novotného.

Brzy po přestávce vyrovnal Šimánek, který prostřelil přesouvajícího se sparťanského gólmana Novotného. Hosté se vrátili do vedení ve 27. minutě, když po vhazování sebral Forman puk za Troligou a prostřelil mezi betony brankáře Kantora, jenž si v letošním play-off zachytal poprvé a naposledy.

Ve 36. minutě Hradec opět vyrovnal, když  Kopta nahodil puk z otočky od modré čáry a ten prošel přes stínícího Valcourta za záda Novotného. Třetí třetina tak byla o tom, kdo překlopí vedení na svou stranu. Díky Kumstátovi se to povedlo Spartě a domácí už na jeho proměněnou penaltu odpovědět nedokázali.

Obhájce bronzu Sparta si tak stejně jako loni zahraje semifinále, Hradec druhý rok za sebou končí ve čtvrtfinále.

Peter Draisaitl (Hradec Králové): „Měl jsem pocit, že jsme se v průběhu série zlepšovali. Myslím si, že se nakonec malinko větší individuální kvalita Sparty projevila. Můžeme mluvit o procentech využití přesilovek sem a tam. Měli jsme v přesilovkách tolik šancí jako Sparta, ale tam se ta individualita svým způsobem ukáže. Góly, které jsme dostávali ve hře pět na pět, byly divné. Dvakrát po buly, skákalo to tam. Jinak mě mrzí hlavně první zápas. Kdybychom v něm hráli něco takového jako v tom posledním, tak bychom možná bod z Prahy mohli přivézt a možná by se s tím dalo udělat malinko víc. Nicméně Sparta byla dobře připravená, dobře koučovaná a zaslouženě sérii vyhrála.“

Josef Jandač (Sparta): „Myslím si, že o utkání rozhodl nástup, kdy jsme vedli 2:0 a v celém zápase jsme neprohrávali. Věděli jsme, že soupeř do toho dá všechno. Bylo to bojovné utkání, kluci ho ubojovali a díky nim se to dostalo do situace, kdy jsme vyhráli takhle, nechci říct hladce, ale rychle. Vítězství 4:0 na zápasy je pro nás super. Teď si odpočineme a připravíme se na semifinále.“

Branky a nahrávky: 10. Tvrdík (Červený, Dietz), 22. Šimánek (T. Knotek, Jank), 36. Valcourt (Kopta, Troliga) - 9. Buchtele (Réway, K. Pilař), 10. J. Mikuš (Kumstát, Rolinek), 26. Forman (Ďaloga), 56. Kumstát z tr. střílení. Rozhodčí: Pešina, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:5, navíc Kukumberg 10 min. a do konce utkání - Forman 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 5926. Třetiny: 1:2, 2:1, 0:1. Konečný stav série: 0:4.

Hradec Králové: Kantor - Pláněk, Vydarený, Čáp, Jank, Dietz, Vašíček - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Tvrdík, T. Knotek - Vantuch, Kukumberg, Červený - Valcourt, Troliga, Kopta. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Sparta: Novotný - Ďaloga, J. Mikuš, K. Pilař, Polášek, Piskáček, Barinka - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, , J. Hlinka, Buchtele - Sabolič, Cingel, Vondrka - Forman, Přibyl, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.

Připravujeme další podrobnosti

Zlín - Kometa 5:3, na zápasy 2:2

Hokejisté Zlína opět posílili své šance na obhajobu loňského titulu. Ve čtvrtém utkání čtvrtfinálové série s brněnským rivalem vyhráli 5:3 a do semifinále mají nyní stejně daleko jako Kometa - chybí jim dvě výhry.

Zlín zamíchal po nedělní prohře se sestavou, do branky se vrátil po téměř měsíci Kašík. Tah se změnami trenérovi Vlachovi vyšel, jeho tým ve druhé třetině vedl hlavně díky parádní show veterána Lešky už 4:0 a i když Brno v poslední části mohutně tlačilo, zmohlo se jen na zkorigování výsledku.

Ve zlínském týmu zůstala ve stejném složení pouze obranná dvojice Holík - Žižka a Vlachova útočná řada. Vedle brankářské změny dostal volno obránce Řezníček, kterého nahradil Valenta. Naopak kouč Komety Kýhos složení týmu po vítězství nezměnil.

Bojovně naladěný Zlín si od začátku budoval územní převahu, která vyústila ve 14. minutě ve vedoucí gól. Při signalizovaném trestu hostů našel Leška volného Ondráčka, který pohotově poslal kotouč do sítě.

V úvodu druhé třetiny propásl příležitost k vyrovnání Honejsek, jehož sólový nájezd Kašík chytil. Zlín však pokračoval v tlaku, který vyjádřil třemi brankami. V 26. minutě se nejlépe zorientoval před brankou Svoboda, o šest minut později se kotouč odrazil k Leškovi, který chytře uvolnil Kubiše před otevřenou brankou. V 36. minutě trefil Aleš Holík po nájezdu z levé strany tyč, od ní se kotouč odrazil na Čiliakova záda a do sítě jej pohotově vrátil Vlach. Po tomto gólu Čiliaka nahradil v brněnské brance Falter.

Kometa se přesto vrátila do zápasu: ve 37. minutě hned po vhazování překvapil Kašíka Mrázek a čtyři sekundy před přestávkou snížil Němec na rozdíl dvou branek.

Zlín však drama rychle odmítl. Ve 43. minutě se po Marušákově přihrávce dostal kotouč k Ondráčkovi, který úspěšným blafákem vrátil domácím tříbrankový náskok. Pět minut před koncem po Kašíkově chybě Káňa v přesilovce přidal třetí gól Brna, jenže Malcovu branku rozhodčí vzápětí velmi přísně neuznali kvůli postavení spoluhráče v brankovišti a na další zvrat Kometa síly neměla.

Juraj Jurík (Zlín): „S trochou štěstí v koncovce utkání vyznělo v náš prospěch a za vyrovnaný stav série jsme samozřejmě rádi. V obou týmech je to psychicky stejné a šance jsou pořád vyrovnané. Také nám k výhře pomohlo přeházení sestavy, to se ukázalo jako dobrý krok. Důležitý byl v našem týmu také zlepšený pohyb, kterým jsme soupeře zaskočili.“

Vladimír Kýhos (Brno): „Byli jsme si vědomi toho, že Zlín bude ve stejné situaci jako my doma po první prohře. Pro mužstvo je složité, když ví, že musí vyhrát. Odvedli jsme odlišný výkon než při nedělním vítězství. Zlín byl jasně lepší, předčil nás hlavně pohybem. Ve všem nás přetlačil a my nevyhráli ani jeden souboj. V neděli jsem pochválil celé mužstvo, tentokrát mohu vyzvednout pouze Leoše Čermáka a Jana Káňu. Výkon ostatních hráčů je pro mě zklamáním. První lajna inkasovala čtyři góly z pěti, to se nesmí stávat. Hodně si rozmyslíme, kdo bude hrát play-off a kdo ne.“

Branky a nahrávky: 14. Ondráček (Leška, Čajánek), 26, J. Svoboda (A. Holík), 32. Kubiš (Leška, Urbanec), 36. Roman Vlach (P. Holík), 43. Ondráček (Marušák, Čajánek) - 37. Mrázek, 40. V. Němec (Ton), 55. J. Káňa II (Ptáček, Malec). Rozhodčí: Fraňo, Hradil - Bláha, Špůr. Vyloučení: 11:8. Využití: 0:1. Diváci: 6510. Třetiny: 1:0, 3:2, 1:1. Stav série: 2:2.

Zlín: Kašík - A. Holík, Žižka, Marušák, Valenta, Kotvan, Urbanec - Ondráček, Čajánek, O. Veselý - J. Svoboda, Leška, Kubiš - P. Holík, Roman Vlach, Říčka - Okál, Sedláček, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Brno: Čiliak (36. Falter) - Ptáček, Kováčik, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Malec - Ton, V. Němec, J. Hruška - Vondráček, Koreis, Burian - Honejsek, H. Zohorna, Dočekal - Mrázek, L. Čermák, J. Káňa II. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.