Dám 2 góly, nebo dostanu 20 minut, těší se Jakub Šindel

Jakub Šindel | foto: Jaromír Pech, MF DNES

9 2009
Celý tým Komety dnes čeká velká extraligová premiéra, při níž naplno zaplanou emoce. Ale pro Jakuba Šindela znamená zápas s Plzní ještě něco navíc. "Bude těžké se nenechat strhnout. Člověk je namotivovaný už sám, k tomu přijde úžasná atmosféra a nedejbože ještě někdo hraje proti svému bývalému týmu," směje se letní brněnská posila.

Právě v Plzni totiž načal loňskou sezonu. I proto se obává: "Takové zápasy mi většinou škodí. Někdy mívám krvavé oči."

Tato slova berte trochu s nadsázkou, Šindel je většinou pronášel s širokým úsměvem. Přesto na něm už včera bylo znát, jak s ním blížící se premiéra cloumá. "Začátek sezony je vždy plný očekávání. Moc se na to těším," sděluje 23letý útočník.

Vladimír Kýhos

Trenér: Nesmíme být vybláznění

Po včerejším tréninku si k sobě kouč hokejové Komety povolal jednotlivé pětky a promlouval k nim. "Bavili jsme se všeobecně o naší hře a co chceme produkovat," ozřejmil Vladimír Kýhos. Dnes už před mužstvo předstoupí s předzápasovým proslovem. Pro Kometu začne v 18 hodin duelem s Plzní extraligové dobrodružství.

"Něco hráčům řeknu, ale připraveného nic nemám. Všichni si dobře uvědomují, co je čeká a nemine. Nabuzení vždyckymusí vyjít zmančaftu a kluci namotivovaní jsou."

O to se ostatně v Brně bát nemusí. Spíš panují obavy, aby horlivost hráčů nebyla příliš vysoká. "Apeluju na ně, aby si nemysleli, že to je první a zároveň poslední zápas. Celé Brno je plné očekávání a každý by rád viděl vítězství. My pro ně uděláme všechno, ale nesmíme být vybláznění, abychom nepřestali hrát to, co chceme a co umíme," upozorňuje Kýhos.

Jeho tým půjde do dnešního souboje tak trochu naslepo. "Nemám k dispozici žádný materiál z přípravy Plzně. S čím přijde, to uvidíme až po první třetině. Pak si k tomu můžeme něco říct," uvedl brněnský trenér. "Ale co víme, tak hrají podobným způsobem jako my. Jsou agresivní, nebrání příliš střední pásmo.

Podle toho se zachováme a připravíme." Na hlavní zbraň Plzně je zbytečné upozorňovat. Z týmu vyčnívá postava Martina Straky a jeho parťáka Tomáše Vlasáka. "Na jejich pětku si musíme dát větší pozor. Dávají hodně gólů hlavně v přesilovce, kterou umějí výborně," sděluje Kýhos. "Každopádně nás čeká těžký soupeř, který byl loni velmi úspěšný. Kádr se sice přes léto změnil, ale to podstatné v něm zůstalo."

Podle sázkových kanceláří je dnes ale mírným favoritem Kometa. A ta se chystá útočit. "Máme čtyři lajny, a abychom se do toho dostali, je potřeba napadat a hrát aktivní hokej. Myslím, že vstup do sezony bude z naší strany aktivní," oznamuje útočník Jakub Šindel.

Je úvodní zápas sezony hodně specifický?
Pořád se omílá začátek, ale pro mě začátek znamená nějakých patnáct zápasů. Ty jsou důležité, nejen první zápas.

Těšíte se na utkání proti modrobílým? Tuto kombinaci kromě Komety nosí i Plzeň, váš bývalý klub.
Na to se netěším vůbec. Další modrobílý tým je Kladno, a když se budou tito tři soupeři potkávat, tak se v tom člověk pomalu nevyzná. Když se koukáte přímo, tak samozřejmě vidíte rozdíly, ale při periferním vidění je člověk trochu zmatený. Když jsem hrál za Plzeň, tak jsem nikdy neměl rád utkání s Kladnem.
A teď budou takové týmy tři. Možná by to chtělo rozlišováky.

Jak prožíváte duel proti klubu, za nějž jste ještě loni hrál?
Strávil jsem tam nějaké čtyři roky, takže to pro mě bude velký zápas. Těším se na kluky a rád si proti nim zahraju. Bylo tam i nějaké špičkování, kdo mě sejme, ale těším se na to. Budu mít extra motivaci navíc. Už jsem to říkal před sezonou: buď dám dva góly, nebo dostanu dvacet trestných minut.

Patříte k typům hráčů, které podobné zápasy hodně vyhecují?
Myslím, že jsem takový, že mi to většinou škodí (smích). Někdy mívám krvavé oči. Takže se toho trochu bojím, ale zase už jsem o nějaké roky starší, tak to snad bude v pohodě. Budu se soustředit na to, abych něco předvedl v útoku, nejsem tam od toho, abych boural. Když je potřeba, tak samozřejmě něco zbourám, ale nepůjdu do zápasu s tím, že budu dávat bodyčeky.

Očekáváte, že Plzeň bude hrát tvrdší hokej, když má v týmu tři Kanaďany?
Myslím, že je to trochu nafouklé. Co jsem slyšel, tak jsou hodně nalítaní a hrají tvrději, ale nemyslím si, že by to měl být nějaký extrém.

Co poradíte ostatním na Martina Straku?
Rychle k němu přistupovat. Jakmile dostane prostor, tak je to zlé. Musí se k němu rychle přistoupit hned na začátku, aby měl co nejmíň prostoru na puku a musel ho co nejdřív odevzdat. S Tomášem Vlasákem si výborně vyhoví a je to jejich hlavní síla.

Takže úkolem číslo jedna bude pokrýt Strakovu formaci?
Určitě, loni to takřka z osmdesáti procent odtáhli oni. Tím neříkám, že ostatní pětky nejsou kvalitní, ale největší nebezpečí vzniká od nich.

Zřejmě se bude hrát v bouřlivé atmosféře. Je náročné se jí nenechat moc vybláznit a strhnout?
Je to hodně těžké. Člověk je namotivovaný už sám, k tomu přijde úžasná atmosféra a nedejbože ještě někdo hraje proti svému bývalému týmu. Takže je náročné se klidnit. Je to o tom, aby si člověk před zápasem vlezl někam do kouta, dal si přes hlavu ručník a říkal si věci, které má dělat, aby se trochu uklidnil. Ale pak přijde na led a první střídání jsou stejně v hrozné euforii.

Uklidňujete se i jinak než ručníkem přes hlavu?
Já o tom přemýšlím spíš den předtím nebo v polední pauze. Ale je to o každém hráči, jak si to srovná v hlavě. Mně třeba stačí těch 45 sekund pod ručníkem, abych se uklidnil. Ale pak se něco nepovede, člověk začne být nervózní a euforie ho pohltí o to víc, protože se snaží aspoň něco udělat. Je to složité, ale sport je v dnešní době vyloženě o psychice, protože natrénovaní jsou všichni. Myslím, že hokej aspoň z šedesáti procent rozhoduje psychika.

Cítil jste v přípravě, že je potřeba si s vaším příjmením získat fanoušky na svou stranu? Jméno Šindel nemají zrovna v lásce poté, co byl váš otec spojen s tím, že Mladá Boleslav nepustila fandy Komety do své haly.
Já si je budu chtít získat na svou stranu hlavně teď. V přípravě se nějaké věci povedly, nějaké ne, ale pořád to byla jen příprava. Jsem rád, že mě přijali dobře, i když nějaké negativní ohlasy byly a budou, ale s tím člověk musí počítat. S tím jsem sem šel a je to pro mě trošku výzva. Jsem rád, že i když kotel neřve moje příjmení, tak řve aspoň moje křestní jméno. Na jednu stranu je to srandovní, ale na druhé straně to chápu.

Mluvil jste s otcem o tom, že jdete hrát zrovna do Brna?
Jo, už to ví (smích).

A co tomu říkal?
Probírali jsme to a táta si myslí, že to tehdy odnesl zbytečně on. Ale říkal, že já tu nejsem od toho, abych řešil jeho, ale abych dával góly. V tom má pravdu. Tehdy to bylo vyhrocené, děly se tam hrozné věci, ale on to odnesl, protože tam nebyl nikdo jiný známý. Ale tohle už nechci řešit, jsem tu z jiných důvodů. Nejsem on, ale někdo jiný.

Co vlastně od angažmá v Brně očekáváte?
Pořád ještě sám nevím. Ale určitě necítím žádnou nespokojenost. Jsem tu od toho, abych dával góly, to vím já, vy i trenéři. Snad k tomu dostanu prostor.

Permanentku snad nebudu potřebovat, doufá Švaňhal

Kometa Brno; velkoplošná projekce v zrekonstruované hale Rondo

Až si dnes budou fanoušci Komety krátit dlouhou chvíli před startem extraligy, budou moct mluvit hned o několika premiérách. Jejich oblíbenci si užijí po letech debut v extralize, hala Rondo první soutěžní zápas v rekonstruované podobě, a mohlo by se pokračovat i dál.

Moc nechybělo a přímo na ledě by si premiéru vychutnával i útočník Ondřej Švaňhal. Hráč, který loni zachraňoval Kometu v juniorské extralize, se v letní přípravě poprvé dostal do kádru áčka. A rovnou do toho extraligového.

"Říkal jsem si, že bych si už letos rád zahrál za muže. Takhle je to pro mě příjemný bonus," usmívá se dvacetiletý Švaňhal, jenž měl s hlavním týmem absolvovat původně jen suchou přípravu. Ale pak se mu působení u něj příjemně protáhlo.

V páteční generálce nastoupil ve čtvrtém útoku s Markem Vorlem a Václavem Meidlem a počítalo se, že takto vletí i do utkání proti Plzni. "Vrátil se ale Luboš Korhoň, navíc jsem onemocněl. Ale i tak mě těší, že můžu s klukama být. Vždyť ještě před prázdninami jsem si říkal, že bych byl rád i za to, kdybych si zkusil první ligu," říká hokejista, jenž si kromě Brna zahrál i ve Vsetíně.

Proč si Vladimír Kýhos vytáhl z juniorky zrovna jeho? "Ondra se nám hodně líbil, má budoucnost. Pokud na sobě bude stále pracovat, může se prosadit a hodně v hokeji dokázat," pochválil Švaňhala trenér Komety a naznačil, že se chystá dát šanci i mladým hráčům.

To by nepotěšilo jen Švaňhala, ale i jeho rodinu. "Mamka by si to užívala. Vždycky se dívá do novin a na internet, jestli tam někde nejsem. Párkrát už i něco objevila a pokaždé je z toho nadšená," popisuje talentovaný útočník. "Pro rodiče by to bylo velké zadostiučinění, protože mě odmala v hokeji podporovali."

Teď se může rodině odvděčit. Zatím třeba permanentkou na extraligové zápasy Komety, která se při návštěvách, které se v Rondu dají čekat, určitě bude hodit. "Když jsem ji dostal, tak jsem si říkal, že na zápasy budu chodit já," líčí Švaňhal.

To, že by mohl sedět na hráčské lavičce, jej tehdy ani nenapadlo. "Ale rodiče mi říkali, že permanentky jsou pro ně a že se budou chodit dívat na mě. Tak se to snad opravdu vyplní."

Program extraligy 2019-2020

Nový ročník hokejové extraligy začíná v pátek 13. září a titul v něm bude obhajovat Třinec, který hned v prvním kole přivítá nováčka z Kladna.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku, MS hokejistů do 20 let v Ostravě a Třinci

Nejčtenější

Zastaralý stadion zkusí hokejová Jihlava oživit legendami

NÁVRAT KE KOŘENŮM. Na Horáckém zimním stadionu si nově připomenou největší...

Nové koště dobře mete. V naplnění významu okřídleného přísloví nyní doufají v Jihlavě, kde před...

Hokejová Sparta podlehla Ženevě, v přípravě prohrála podruhé za sebou

Trenér Uwe Krupp na tréninku Sparty.

Hokejisté Sparty prohráli svůj úvodní zápas na turnaji v Mannheimu, když podlehli Servette Ženeva...

Šedesátník Lála: legenda vzpomíná na největší okamžiky kariéry

Jiří Lála dostal v roce 2018 od vedení hokejového Motoru v rámci oslav 90 let...

Výjimečný hráč. Klubová legenda. Taková přirovnání napadnou většinu hokejových fanoušků, když se...

Erbanová zpět na ledě. Nic bych neudělala jinak, tvrdí o konci kariéry

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová na letišti Václava Havla pózuje se svou...

Je to téměř rok, co Karolína Erbanová oznámila, že končí s rychlobruslením. Na led se teď však...

Duda pomáhá Benátkám jako kouč i hráč. K nezaplacení, chválí si manažer

Radek Duda

Má za úkol pomáhat v rozvoji mladých hráčů z líhně Bílých Tygrů Liberec, vlastní kariéru však zatím...

Další z rubriky

Zábava extraligu neuhraje. Chybí poctivost, láteří kapitán Kladna

Hokejisté Kladna se radují z postupu do baráže o extraligu.

Po úterním debaklu s Plzní (2:8) trvalo přes půl hodiny, než kapitán kladenských hokejistů vyšel ze...

Hokejová Sparta podlehla Ženevě, v přípravě prohrála podruhé za sebou

Trenér Uwe Krupp na tréninku Sparty.

Hokejisté Sparty prohráli svůj úvodní zápas na turnaji v Mannheimu, když podlehli Servette Ženeva...

Hokejový pakt. Plzeň podpoří univerzitní celek, memorandum podepsáno

A JE PODEPSÁNO. Spoluzakladatel plzeňských Akademiků Vilém Franěk (vlevo) a...

Plzeňské hokejové kluby stojí při sobě, to už je teď psáno i na papíru. Akademici získali před...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz