Utkání 55. kola hokejové extraligy: BK Mladá Boleslav - Mountfield Hradec...

Utkání 55. kola hokejové extraligy: BK Mladá Boleslav - Mountfield Hradec Králové. Zleva Radek Smoleňák, Ahti Oksanen a autor prvního gólu Jakub Lev z Hradce Králové se radují. | foto: ČTK

Plzeň dál udrží čtvrté místo, lídr si upevnil vedení. Pardubice opět prohrály

• 76
Hradečtí hokejisté v 55. extraligovém kole dosáhli proti Mladé Boleslavi už na sedmé vítězství v řadě, když triumfovali 3:2 po nájezdech. Jejich východočeský rival z Pardubic pak prohrál počtvrté za sebou, když v závěru ztratil slibně rozehrané utkání s Libercem výsledkem 1:2. Ke konci pomalu směřují také boje o play off, Litvínov přehrál Brno, Olomouc zdolala Kladno. Vítkovice se ke čtvrté Plzni nepřiblížily, naopak Indiáni důležité střetnutí vyhráli 3:1.

Hokejisté Hradce si po tvrdém 55. kole, které nabídlo několik nepříjemných zranění, pětiminutových trestů a jediný gól v první třetině, pojistili vedení v extraligové tabulce a utekli Třinci na dvoubodový rozdíl. Mountfield byl stoprocentní v nájezdech a přetlačil Mladou Boleslav.

Zmíněná branka z úvodního dějství padla v Plzni, jinak se na všech stadionech muselo na prvního úspěšného střelce čekat až do druhé periody. Vyhrocený zápas na západě Čech ubojovali domácí, kteří přišli mimo jiné také o druhého nejproduktivnějšího hráče soutěže Michala Bulíře, jenž musel po nárazu hlavou do mantinelu ze zápasu předčasně odstoupit.

K vidění byl dále brutální faul Marka Kaluse, jenž zničehonic naletěl v plné rychlosti přímo na hlavu Martina Langa a vyřadil ho ze zápasu. Vítkovický forvard v utkání předčasně skončil a jeho zákrokem se jistě bude zabývat i disciplinární komise. Na pět minut a do konce utkání byl vyloučen také Jakub Stehlík, který zezadu na hrazení přitlačil Petra Kodýtka.

Indiáni si tak díky vítězství udrží čtvrté místo v tabulce i po dohrávce kola mezi Spartou a Českými Budějovicemi. Navíc se přiblížili Pardubicím, které ztratily duel s Libercem po protivníkově obratu v závěru. Velkou roli při něm opět měla trenérská výzva, podobně jako v říjnu proti Plzni.

Výrazný odstup naopak vznikl ve spodní polovině tabulky. Kladno nyní po nezdaru v Olomouci ztrácí na třináctý Litvínov už osm bodů a nejspíš poputuje do baráže. Výše už je situace dramatičtější, do sedmi bodů se naštosovalo hned pět mužstev. Devátá Boleslav je o bod před Brnem, za nímž o tři body zaostává Mora. O další dva body zpět jsou Karlovy Vary.

55. kolo hokejové extraligy: HC Kometa Brno - HC Verva Litvínov. Smutek na...

Třináctá Verva má poté ještě o bod méně, ale patrně se zlepšuje. V úterním střetnutí přehrála Brno. To od většího debaklu ještě uchránil brankář Čiliak. Rozhodl přechod mezi koncem druhé třetiny a začátkem té třetí, 900. bod v extralize si pak připsal Viktor Hübl. Navrátivší se fanoušci domácí hokejisty vypískali a ledovou plochu dvě minuty před koncem zaházeli konfetami. Trenér Komety Jiří Kalous se jim po utkání omlouval.

Plzeň - Vítkovice 3:1

Nedisciplinovanost společně se střeleckou nemohoucností vzaly Vítkovicím větší šance na přímý postup do čtvrtfinále play off. Ostravané za velice nešetrné zákroky vyfasovali hned dva pětiminutové tresty. A přestože domácí dlouhé přesilovky nevyužili, mrzet je to nemuselo. Více se totiž soustředili na hokej a mířili za třemi body.

Skóre ve 12. minutě otevřel Sebastián Malát, který napálil odražený puk po Kindlově střele do odkryté branky. Martins Dzierkals zvýšil ve 31. minutě, když se vytočil před Stezku a kotouč za něj nadvakrát procpal. Vítkovičtí se vrátili do hry díky Alexeji Solovjovi, jenž se po buly vytáhl s další skvělou ranou. A to krátce nato, co Budík nedal na druhé straně velkou šanci. Triumf Indiánů ale zásahem do prázdné branky pečetil Jan Schleiss.

Utkání 55. kola hokejové extraligy: HC Dynamo Pardubice - Bílí Tygři Liberec. Robert Kousal z Pardubic

Miloš Říha mladší (Plzeň): „Byl to prakticky souboj o šest bodů. Kluci tam nechali všechno. Byl to diametrálně odlišný výkon než posledně v Hradci. Ti, co to dohrávali, tam nechali maximum a urvali jsme to maximální bojovností a nasazením. Jsem strašně rád, že jsme to zvládli. Poděkování si zaslouží celý mančaft. Je těžké, když odstoupil náš nejlepší hráč ve druhé minutě a pak odstoupili ještě další dva. Ovlivnilo to naše dlouhé přesilovky, kde hrál každý, kdo byl k dispozici. O závažnosti zranění Bulíře a Langa rozhodnou zítřejší vyšetření.“

Radek Philipp (Vítkovice): „Přijeli jsme sem s cílem uhrát nějaké body. Kluci zápas odmakali nadoraz. Nedali jsme bohužel vyložené šance. Plzeň se v závěru strachovala o vítězství. Měli jsme tam samostatný nájezd, který byl možná i překažený sekerou domácího hráče. Měli jsme strašně moc vyloučení, které byly, nebo nebyly, ať si o nich udělá každý obrázek sám. Klukům nelze nic vytknout. První vyšší trest byl zbytečný. Ten druhý faul nebyl zákeřný, ale bohužel to bylo krvavé zranění. Plzeňské publikum vytváří pro svůj tým skvělou atmosféru, ale neodpustím si zmínit, že kaňkou na jejich fandění bylo pořvávání na Lakyho (Lakatoše).“

Olomouc - Kladno 4:1

Kladenští hokejisté nejspíš právě v úterý přišli nejen o reálnou šanci na postup do play off, ale pravděpodobně také o možnost vyhnout se baráži. Slibně rozehraný zápas s Olomoucí, v němž se ujali vedení, totiž ztratili. Vítězný gól patřil Janu Švrčkovi, jenž se do puku opřel po vyhraném buly ze 43. minuty.

Rytíře do vedení poslal Tomáš Plekanec, který se v přečíslení rozhodl sám zakončit a trefil se mezi betony Lukáše. Mora srovnala zásluhou šťastné trefy Lukáše Klimka ze 36. minuty. K olomouckému útočníkovi se puk odrazil od mantinelu přímo před odkrytou část branky. Na Švrčka pak ve třetí části ještě dvěma brankami navázali Rostislav Olesz s Janem Bambulou.

Utkání 55. kola hokejové extraligy: HC Olomouc - Rytíři Kladno. Zleva brankář Olomouce Jan Lukáš a Adam Kubík z Kladna

Zdeněk Moták (Olomouc): „Do utkání jsme vstoupili nervózně, protože jsme se před zápasem dívali v tabulce pod sebe. V průběhu první třetiny jsme se rozehráli. Utlumila nás ale dvě vyloučení po sobě, která jsme naštěstí přečkali a mohli jít do druhé třetiny za stavu 0:0. Po obdrženém gólu jsme hráli velice špatně a padla na nás deka. Měli jsme nepřesné přihrávky, nedokázali jsme si ani najet, ani přihrát. Po vyrovnání jsme naopak začali hrát velice dobře, třetí část jsme zvládli výborně a dobrou obrannou hrou si to vítězství pohlídali. Jsem velice šťastný a musím poděkovat hráčům. Bylo to ubojované vítězství, takové vítězství vůle.“

David Čermák (Kladno): „Olomouc vstoupila do zápasu lépe. První třetinu jsme ale přečkali bez inkasovaného gólu. Ve druhé jsme se zlepšili a dostali se do vedení. V této fázi jsme zápas kontrolovali, bohužel jsme ale inkasovali gól na 1:1. Na to ať se každý podívá, jestli to chce vidět. Poté, co Olomouc dala druhý gól, tak už si to pohlídala. Nás to srazilo dolů a Olomouc od té doby hrála skvěle. Hrála velice dobře dozadu a tím rozhodla. My už se pak nedostali k žádným nebezpečným střelám a vlastně skoro k ničemu.“

HC Olomouc - Rytíři Kladno 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)

Branky: 35:27 Klimek (Nahodil, Černý), 42:56 Švrček (Krejčí), 44:56 Olesz (Kolouch, Řezníček), 58:04 Bambula - 23:50 Plekanec (Beran, Kehar). Rozhodčí: Vladimír Pešina, Jiří (hlavní) Ondráček - Petr Šimánek, Jakub Frodl. Diváci: 2400.

HC Olomouc: Lukáš - Černý, Ondrušek - Dujsík, Švrček - Řezníček, Škůrek - Klimek, Krejčí, Nahodil - Bambula, Knotek, Kusko - Kolouch, Navrátil, Olesz - Burian, Kunc, Lichanec

Rytíři Kladno: Bow - Arzamascev, Dotchin - Ticháček, Wood - Baránek, Suchánek - Babka, Donaghey, Kehar - Beran, Hlava, Plekanec - Melka, Pytlík, Zikmund - Indrák, Jágr, Kubík - Kuťák

Přejít na on-line reportáž

Kometa Brno - Litvínov 1:5

Opatrný start a poměrně jednoznačný vývoj nabídlo klání v Brně. Hráči na obou stranách se nejdříve nepouštěli do větších akcí, ovšem ve druhém dějství se duel zrychlil. Domácí opakovaně propadali a jen brankář Čiliak je držel ve hře vychytanými šancemi Severočechů. Těžké zákroky rodák ze Zvolenu zvládl, na závěr třetiny ovšem inkasoval laciné branky. Modro-bílí úplně vypadli ze hry a dostali čtyři góly v pěti minutách a jedenácti sekundách.

Ve 38. minutě z levé strany vypálil Andrej Kudrna a zasáhl přesně vzdálenější horní růžek. Osmačtyřicet sekund před koncem prostřední části jinak skvělý Čiliak propustil bekhendovou střelu Františka Gerháta mezi betony. Na startu třetí periody se podobným způsobem, akorát hůře chytatelnou střelou nahoru, prosadil ještě Matúš Sukeľ. Rozklad domácích dokonal z mezikruží střílející Martin Havelka. Jubilejní 900. bod v extralize zaznamenal Viktor Hübl. Andrej Kollár v 52. minutě jen připravil Godlu o vychytanou nulu a Aaron Irving zápas uzavřel luxusní bombou pod břevno.

Jiří Kalous (Brno): „Mně se to hodnotí velice těžce, byl to hodně nepovedený zápas. Tým může prohrát, ale ne po tak bezkrevném výkonu. Absolutně jsem postrádal emoce, bojovnost. Nevím, jestli si hráči uvědomují, o co hrají. Pro mě je to obrovské zklamání, fakt jsem naštvaný, říkám to upřímně. Nebylo tam nic, žádné souboje, žádné ohrožení branky. Dusím to v sobě. Jsme schopni odehrát skvělé zápasy proti Třinci, proti Spartě a pak přijde další zápas, který je jako den a noc. Omlouvám se fanouškům za to, co jsme předvedli. Oni naházeli na konci na led konfety, já kdybych měl granát, tak ho tam hodím. Bylo to šílené, to je všechno.“

Litvínovský útočník Petr Straka (ve žlutém) stojí před brněnským brankářem Markem Čiliakem.

Vladimír Růžička (Litvínov): „Od první třetiny jsme hráli parádně a soustředili se na obranu i rychlé protiútoky. Byli jsem disciplinovaní, nefaulovali, vyvarovali se chyb a minel vzadu. Věděli jsme, že Brno je silné mužstvo, ale my hráli o hodně, od druhé třetiny jsme měli převahu, gólově jsme to protrhli na konci této části zápasu. To nás uklidnilo, čekali jsme složitou třetí třetinu, ale měli jsme do ní dobrý vstup, dali dva góly a uklidnili se. Minutu a půl před koncem už jsem věřil, že vyhrajeme. Chtěl bych poděkovat hráčům, jak k tomu přistoupili.“

Mladá Boleslav - Hradec Králové 2:3N

Extraligový lídr měl nečekané problémy v Mladé Boleslavi. Nejprve sice tvrdá přesná rána Jakuba Lva a důraz jeho jmenovce Orsavy daly Mountfieldu dvougólový náskok po bezbrankové první třetině a Hradec měl více ze hry. Jenže po polovině hrací doby se začali prosazovat také domácí.

Lintuniemi ve 30. minutě nejprve trefil tyčku, ovšem vydařená teč Marise Bičevskise už skončila v síti. Stejný muž mohl i srovnat, avšak samostatného úniku nevyužil. Nakonec v 56. minutě vyrovnal Oscar Flynn, který při přečíslení propálil Novotného. Zápas došel až do nájezdů, v nichž skórovali všichni čtyři hradečtí střelci a bylo rozhodnuto. Vítězný gól si připsal Graeme McCormack.

Utkání 55. kola hokejové extraligy: BK Mladá Boleslav - Mountfield Hradec Králové. Zleva Christophe Lalancette z Hradce Králové, brankář Gašper Krošelj a David Moravec oba z Mladé Boleslavi

Petr Haken (Mladá Boleslav): „V první třetině jsme se dostávali hodně pod tlak, byla tam spousta šancí a podržel nás gólman. Ale celkově se všichni hráči v defenzívě snažili. Jak se Hradec dostal do vedení 2:0, tak bylo důležité, že jsme neinkasovali potřetí. Jsem rád, že jsme ve třetí třetině ustáli další šance a z brejku, kdy jsme se dostali jednoduše z obranného pásma, srovnali. Škoda, že jsme si nevzali bod navíc v prodloužení v přesilovce. Nesehráli jsme ji špatně, ale gól jsme nedali. V nájezdech už byli šikovnější a šťastnější hosté.“

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „Od nás to bylo solidních 39 minut, kdy jsme hráli poměrně slušně a vytvářeli si spoustu šancí. Mrzí mě, že jsme v koncovce nebyli ještě agresivnější, protože výsledek mohl být výraznější. Bohužel gól do šatny se podepsal na celé třetí třetině. Boleslav zaslouženě vyrovnala. V prodloužení bylo důležité odbránit oslabení a nájezdy už jsou loterie. Jsme za vítězství rádi a moc si dvou bodů vážíme.“

Pardubice - Liberec 1:2

Dynamo neprožívá šťastné období, prohrálo čtvrtý duel po sobě. K tomu až do 55. minuty vedlo 1:0, navíc k dispozici dostalo i pětiminutovou přesilovku... O body ale stejně přišlo. Rozhodla střela švihem T.J. Melancona od modré, která dvě a půl minuty před koncem zapadla až za Frodla. Hosté jí potrestali špatně využitou trenérskou výzvu.

Východočeši přitom původně vedli už od 25. minuty. To volného Adama Musila před brankou skvěle našel Camara. Liberec byl postupem času nebezpečnější a vyrovnání se dočkal v 56. minutě, kdy svůj pokus ideálně zacílil Lukáš Derner. Brankář Frodl se v tu chvíli dostal do kontaktu s projíždějícím útočníkem, jenže ke střetu došlo mimo brankoviště, tudíž se nemohlo jednat o nedovolené bránění. Sáhnutím k použití trenérské výzvy tak domácí trenéři nechtěně přispěli k rozhodnutí zápasu.

Utkání 55. kola hokejové extraligy: HC Dynamo Pardubice - Bílí Tygři Liberec. Zleva Robert Říčka z Pardubic a David Aubrecht z Liberce.

Richard Král (Pardubice): „Chtěli jsme se odpíchnout od dobré defenzívy, když jsme v posledních zápasech dostávali hodně gólů. Byl to takový zápas play off. Z obou stran dobrá defenzíva, moc šancí k vidění nebylo. Dokázali jsme to držet, bohužel pak jsme udělali maličkou chybičku. Přišla střela, která tam spadla, pak jsem dostali i druhý gól. I když jsme hráli výborně oslabení, propadla nám tam jedna střela od modré čáry. Mohu říct, že s výkonem týmu - hlavně co se defenzivy týká - jsem spokojený. Ale je nám to k ničemu, když jsme smolně prohráli a nemáme ani bod.“

Patrik Augusta (Liberec): „Jsme samozřejmě spokojení s výhrou, ještě když se nám to takhle povedlo otočit v závěru. Dvě třetiny byly hodně vyrovnané, obě mužstva hrála dobře systémově a nebylo tam ani moc šancí či přečíslení, čekalo se na přesilové hry. My udělali chybu a dostali gól, ale věřili jsme do třetí části, že když budeme hrát trpělivě a pořád stejně, tak se k nám něco odrazí. To se i povedlo. Utkání (s Pardubicemi) jsou jak přes kopírák a střídáme se od začátku sezony. Teď byla řada na nás a já musím klukům pogratulovat.“

Třinecký brankář Kacetl: Je jedno, kdo chytá. Důležitá jsou vítězství

Oceláři si 55. kolo předehráli v pondělí proti Karlovým Varům, které zničili 7:0. Ve středu šestá Sparta vyzve páté Budějovice. Kolo vynechává poslední Zlín.