Liberecký útočník Michal Birner (vlevo) a Cade Fairchild z Metallurgu...

Liberecký útočník Michal Birner (vlevo) a Cade Fairchild z Metallurgu Novokuzněck. | foto: ČTK

Liberec proti silným Švédům nezklamal, ale zničil ho výborný brankář

• 0
Hokejisté Liberce vstoupili v neděli do základní tříčlenné skupiny D Ligy mistrů domácí porážkou 0:4 se Skellefteou. Prohra je pro Bílé Tygry hodně krutá, protože celkově elitní švédský klub přestříleli, ale na výtečného gólmana Svenssona ani jednou nevyzráli.

Skelleftea AIK vyhrála švédskou soutěž Svenska hockeyligan celkem třikrát. Poprvé v sezoně 1977/1978 a poté dvakrát za sebou v sezonách 2012/13 a 2013/14. V loňském ročníku už nestačila ve finálové sérii jako vítěz základní části na Växjö. Dvě první příčky a jedna druhá za poslední tři roky budily oprávněný respekt.

Utkání v Home Credit Areně bylo hodně pikantní pro libereckou letní obrannou posilu Martina Ševce, jenž zamířil k Bílým Tygrům právě z týmu Skelleftea. „Znám tam všechny kluky. Skelleftea je jedním z nejlepších klubů v Evropě. Dokázala to i vloni, kdy v Lize mistrů vypadla až v semifinále,“ říkal po svém příchodu Ševc.

Po bezbrankové první třetině šel švédský tým do vedení ve 27. minutě po bombě obránce Heeda pod břevno Lašákovy branky.

Klíčový zlom v zápase přišel ve 44. minutě, kdy Skelleftea přidala druhý gól ve vlastním oslabení, kdy rychlý brejk do otevřené liberecké obrany využil mladý Holmström.

Liberečtí hokejisté se pak snažili o kontaktní gól, ale Jelínek zblízka mezi tři tyče nezamířil.

V závěru zvolil trenér Bílých Tygrů Filip Pešán odvážnou hru bez gólmana, kterou švédští hráči potrestali dvěma góly do prázdné branky a tím výrazně zkreslili konečný výsledek ve svůj prospěch.

AIK tak má po dvou utkáních šest bodů a jednoznačně vévodí skupině. V příštím utkání skupiny D se liberečtí hokejisté představí v sobotu 29. srpna na ledě slovenského celku z Nitry.