ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zvládněte umění střihu bazalky, bude vám košatět celé léto

  • 0
Bazalka je na pěstování nenáročná bylinka. Obzvláště pokud používáte speciální substrát na bylinky, nemůžete nic zkazit. Má ráda teplá stanoviště, a je tedy ideální ji sázet až po jarních mrazících. Stačí se jen naučit, jak bazalku správně stříhat. Z jediného truhlíku pak budete sklízet po celé léto.

Pozor, bazalka nijak zvlášť nepreferuje přímé polední světlo, jak se mnohdy lidé mylně domnívají. Možná jste si pořídili bazalku formou sadby a už se nemůžete dočkat, jak ji začnete sklízet.

Bazalka roste poměrně rychle, a tak se již pár týdnů po sázení můžete těšit skvělé úrodě. Stačí pár drobných triků a jeden truhlík bazalky vám vystačí na celé léto. Stačí se jen naučit, jak ji správně stříhat. Při správném sklízení bazalky můžete dosáhnout velké výtěžnosti z jedné rostlinky.

Základem pro kvalitní a opakovanou sklizeň je naklíčené rostlinky dobře rozsázet (z jednoho květináče sazeniček rozmístíte bohatě celý jeden truhlík). Pokud bude mít každá rostlinka dostatek místa, a tedy přístupu k živinám, je velká šance, že se jí bude dařit a bude průběžně dorůstat.

Jak sklízet a stříhat

Jakmile je rostlina dostatečně veliká, je možno sklízet. Obvykle vytvoří bazalka několik pater. V místě, kde se patro rozvětvuje, jsou vidět jak postranní listy, tak i malé zárodečné lístečky. 

Pokud se chystáte část své úrody sklidit, stříhejte těsně nad úžlabím (rozvětvením) s malými zárodky lístečků (viz foto).

V místě úžlabí je velká koncentrace růstového hormonu, a jakmile odstraníte část hlavního stonku, rostlina místo směrem nahoru rozdistribuuje hormon do stran. Vytvoří tak dva nové hlavní stonky.

Pokud budete postup na stejném stonku opakovat, vytvoří se vám v horní části hustá bazalková koruna. Vždy dejte rostlince alespoň týden na to, aby dva nové hlavní stonky znovu vytvořila. Původní hlavní stonek zaschne.

Květy odlomte

Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti.

Stejně tak můžete bazalku množit. Ustřihněte kousek hlavního stonku, tentokrát však těsně POD úžlabím. Odstraňte spodní lístečky a nechte ve vodě 14 dní kořenit. Novou rostlinku zasaďte a postup můžete donekonečna opakovat.