Candáti, štiky a okouni. Takhle se závodí na World Predator Classic 2018

  • 0
Český tým ve složení Radek Filip a Martin Štěpka se i letos vydal na světový šampionát v lovu dravců z lodi – World Predator Classic 2018, který se konal od 13. 6. do 16. 6. 2018 v Nizozemsku na jezeře Haringvliet. Zúčastnilo se ho 52 lodí a 200 street fishingových závodníků.

Česká výprava přijela na mistrovství vybavená lodí Tracker V 175 Pro Guide s 115koňovým motorem.

Do Holandska výprava odjížděla šest dní před závodem a absolvovala první tréninky. Od druhého dne se rybářům dařilo každý den chytat minimálně tři candáty, tři okouny a jednu štiku, které tu potřebujete k tomu, abyste uspěli v závodě

Většinou těchto ryb nachytali ještě mnohem více, sebevědomí před závodem proto bylo vysoké. Pak se to ale trochu zvrtlo. Jak to probíhalo, najdete ve fotoreportáži z tohoto elitního závodu.

Závodníci si vyzvedli svou loď kousek od Hockenheimringu – okruhu známého z formule 1. Přivezli si opravdu „našláplého“ Trackera V 175 Pro Guide s 115koňovým motorem. 

S touto lodí pak létali rychlostí 62 km/h a měli velkou rezervu i v opravdu velkých vlnách. A skutečně s ním později vyhráli několik závodů o místa, což je jakýsi závod v závodě. 

Prakticky po celou dobu WPC s ním jezdili na plný plyn. 

Chytili více okounů od 45 do 49 cm.

Do tréninku závodníci z Česka vlétli po hlavě. Věděli, že je čeká šest dní v kuse přípravy 12–14 hodin denně nezávisle na počasí. 

Velmi rychle přišli na to, jak chytat okouny od 45 do 49 cm. To jsou v našich českých poměrech nadpozemské ryby. Navíc objevili několik zón, kde byli schopni rychle nachytat menší okouny. Klíčem byl dobře technicky zvládnutý lov přímo v trávách z rychlejšího driftu.

Martin Štěpka chytil tuto 104cm krasavici.

Brzy přišli i na to, jak chytat štiky. Dařilo se jim zhruba 5 zubatých denně. Jejich lov se nejlépe dařil výjimečně na menší nástrahy na pokraji trav. Martin Štěpka to potvrdil úlovkem této 104cm krasavice.

I lov candátů se při tréninku dařil.

I lov candátů byl od třetího tréninkového dne poměrně snadný. Závodníci rozšiřovali databázi míst k lovu a říkali si, že už by bylo fajn zahájit závod, protože si připadali připraveni. 

Samozřejmě nevěděli, jak se daří ostatním, ale věděli jedno, a to, že letos chytají asi tak třikrát tolik ryb než loňský vítěz závodu.

Z devadesátky štiky se v lodi vyklubala „Esmeralda“ o délce 123 cm.

Byl tady poslední tréninkový den. Čeští reprezentanti se domluvili, že o půl páté ukončí lov, protože museli spěchat na zahajovací večeři týmů. 

V 16:29 však Radek Filip dostal záběr. Věděl, že je to štika, a když ji poprvé spatřil, tak o ní prohlásil, že je to „nějaká devadesátka“. Úlovky dvou štik přes 120 cm v minulém roce mu ale „pokřivily“ oko. 

Z devadesátky se v lodi totiž vyklubala „Esmeralda“ o délce 123 cm. Lepší tečku za tréninkem si závodníci nemohli přát. Věřili, že je to symbolické. Všechno se jim letos daří a spojuje. Mají našplápnuto na zlato.

V tomto závodním dnu vítězí obhájci titulu Dustin Schöne a Johannes Dietel. Mimo jiné zdolali 112cm štiku.

Během prvního závodního dne se ochladilo a začalo foukat. Bez problémů velmi rychle přišla štika a tři okouni. Přidali jednoho candáta a pak výpravě zbylo více než pět hodin na dochytání zbývajících dvou candátů. 

Ti se ale rozhodli, že rybáře nechají ve štychu. Tahali jenom další štiky a okouny. Ostatní týmy chytaly také hodně ryb. V tomto závodním dnu vítězí obhájci titulu Dustin Schöne a Johannes Dietel. Mimo jiné zdolali 112cm štiku.

Nejlepším úlovkem byl nakonec tento krab na obrázku.

Na další den je hlášena větrná smršť. Přesunul se proto na něj volný den. Všichni měli zakázáno vyjet na vodu, takže tým vyrazil na kole na street fishing. Zkusil asi 15 různých kanálů většinou se slanou vodou. Nejlepším úlovkem je tak tento krab na obrázku.

Do vedení se dostává německý Westin tým ve složení Enrico Di Ventura a Frank Bussmeyer.

V druhý závodní den se katastrofický scénář opakoval. Rychle chytili během dvou hodin štiku a všechny okouny. Pak zkoušeli šest hodin různá místa, techniky, hloubky, ale candáta chytili jenom jednoho. 

Do vedení se dostal německý Westin tým ve složení Enrico Di Ventura a Frank Bussmeyer, kteří opět chytili všechno včetně velkých candátů.

Dustin Schöne v tomto závodním dnu vytáhl 96cm candáta.

Jezero Haringvliet, na kterém se chytalo, je fantastické na lov velkých okounů a štik. Dustin Schöne ale v tomto závodním dnu vytáhl 96cm candáta. Ten se později stal největším candátem závodu.

Slušný okoun

V poslední závodní den tým mírně změnil taktiku. Výsledkem jsou rychlí dva okouni o délce 48 cm a především dva candáti ve slušných velikostech z míst, na kterém předtím pokaždé byl. 

Dalšího candáta ztratil, ale hned dalším hodem vytáhl třetího. Po třech hodinách lovu tak mají jako první posádka „full house“ se slušnou štikou 81 cm.

Okamžitě poté Češi přezbrojili na seriozní nástrahy a snažili se o ulovení největší štiky závodu. Několik následujících hodin v tomto závodním dni vedli.

Chytli ještě několik štik, ale ta správná nepřišla. I tak 4. místem v tomto závodním dnu vystrčili růžky. Celkově skončili až na 23. místě. Přesto ale odjeli spokojení, neboť si závod náramně užili a dali do něj úplné maximum.

Největším okounem závodu se stal tento 51cm dlouhý pruháč ulovený Robertem Polichou z Polska.

Největším okounem závodu se stal tento 51cm pruháč ulovený Robertem Polichou z Polska. Kromě něj se chytilo i několik dalších 50cm okounů.

Cenu za největší štiku závodu bere rovněž Polák Tomasz Kurnik. Jeho kmotra měřila 113 cm. Kromě ní se chytilo několik dalších štik přes metr.

Cenu za největší štiku závodu bere rovněž Polák Tomasz Kurnik.

Šampiónem WPC se nakonec stávají Enrico Di Ventura a Frank Bussmeyer z německého Westin týmu.

Šampionem WPC se nakonec naprosto zaslouženě stali Enrico Di Ventura a Frank Bussmeyer z německého Westin týmu a odvezli si tak domů zbrusu nového Trackera. Každý den chytili všechny ryby a ještě k tomu ve slušných velikostech. Zbytek závodního pole byl letos až daleko za nimi.